Vücut Geliştirme

Protein Tozu Ve Kreatin Birlikte Kullanılabilir Mi ?

10.05.2017
2.720
Protein Tozu Ve Kreatin Birlikte Kullanılabilir Mi ?

Protein Tozu ile Kreatin Aynı Anda Kullanılır Mı?

Kreatin ile protein tozlarının sporcular için vücutta benzer özellikler göstermesinden dolayı bu iki ürünün birlikte kullanımı ile ilgili olarak pek çok soru ortaya çıkıyor. Dünya genelinde sporcuların en fazla tükettiği gıda takviyelerinin başında gelen bu iki ürünün birlikte kullanımı ile ilgili olarak nelere dikkat edilmesi gerektiği ve birlikte kullanımlar sırasında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine de önem vermek gerekmektedir. Özellikle protein tozu ile kreatin birlikte tüketilirken zaman yönünden bunların kullanımlarına son derece dikkat etmek gerekiyor.

Protein Tozu ile Kreatinin Aynı Anda Kullanılmasının Zararı Var Mıdır?

Protein tozları ile kreatin tüketimlerinde en çok sorulan soruların başında gelen bu iki ürünün birlikte kullanılıp kullanılmayacağı konusu hakkında öncelikle birlikte kullanımın sıklığını ortaya koymak gerekir. Eğer sporcular belirli bir dönem içinde protein tozu ile kreatin tüketimlerini gerçekleştiriyorlarsa bu durumda hiçbir sorun ortaya çıkmayacaktır. Özellikle bu ürünlerin kas yapıcı ve kas koruyucu özelliklerinin birbirine benzemesinden dolayı birbirini tamamlayan ürünler olarak ortaya çıkması söz konusudur. Bunun dışında aynı anda kullanımdan kast edilen her iki ürünün karıştırılarak ya da birbiri ardına tüketilmesi ise burada bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Gıda takviyeleri arasında protein tozları, kilo aldırıcı ve hacim kazanmaya yardımcı bazı gıda takviyeleri zaten hali hazırda kendi içerisinde kreatin içeriklerine sahip olmaktadır. Daha çok firmaların pek çok yönden vücuda etki etmesini istediği gıda takviyeleri için kullanmış olduğu bu ürünler kullanıcıların tercih ettikleri ürünlerin içeriğine dikkat etmesi ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Özellikle homojen bir şekilde dağılmış olan kreatin kullanımı tercih edilmişse bu tür protein tozları çok daha etkili sonuçlar verebilmektedir. Buradan hareketle protein tozu ile kreatin kullanımı konusunda da bir cevap bulabilmek mümkün oluyor. Örneğin, protein tozunun içerisine bir ölçeğe 5 gram katılacak kadar bir ürün eklenmesi eş zamanlı kullanımlar için en ideal rakam olacaktır. Ancak bu türden bir karışım yapıldığı takdirde karışım her noktasının aynı miktarda protein tozu ile kreatin içerdiğinin tespit edilmesi mümkün olmayacaktır. Böylece her karışım tüketiminde kişinin aynı miktarda karışımı tüketmesine rağmen farklı oranlarda protein tozu ve kreatin tüketmesi söz konusu olacaktır. Eğer içeriğinde kreatin bulunduran protein tozları tercih edilirse homojen bir şekilde karışım yapıldığı için böyle bir sorunun ortaya çıkması mümkün değildir.

Protein Tozu ile Kreatin Nasıl Karıştırılır?

Protein tozunu ve kreatini ayrı ürünler şeklinde satın alarak daha sonra bunları birleştirmek isteyen kişilerin ne kadar kreatin kullandıklarına mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle kreatinin sıvıyla karıştırılmasının ardından ne kadar karıştırılsa ve çözünmeye uygun hale getirilmiş olsa da bardağın dibine bir miktar çöküyor olması bu konuda dikkat edilmesi gereken ilk noktadır. Bu durum protein tozu ile kreatin birlikte tüketilirken kreatinin, protein tozunun yoğunluğu sebebiyle karışımın alt kısmında kalmasıdır. Sporcuların çoğu zaman bu kısımları tüketmedikleri de dikkate alındığında kreatin tüketiminin istenilen seviyede yapılmaması söz konusu olacaktır. Bu nedenle kreatin tüketimlerini etkili bir şekilde gerçekleştirmek için ayrı şekilde tüketmek daha isabetli bir karar olacaktır.Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.