Proteini Bol Besinler Nelerdir ?

Proteinin vücut hücrelerimizin temel yapı taşını oluşturduğunu bilmekteyiz. Proteinler sayesinde vücudumuzdaki organlar görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmektedirler. Kas yapma işlevinin yanı sıra, güçlü bağışıklık sistemi ve hastalıklara karşı savunma mekanizması oluşturması da proteinlerin görevleri arasında bulunmaktadır. İşte bu yüzden, sağlıklı bir yaşam için gerekli olan proteini bol besinler tüketerek, protein seviyesini dengede tutmalıyız. Vücuda yeterli proteini alabilmek için sebzeler, meyveler, et ve süt ürünleri, tahıllar, baklagiller dengeli şekilde tüketilmelidir.


Peki, o zaman bol protein içeren hangi yiyecekleri yemeliyiz? Yüksek derecede protein içeren besinler şunlardır: Hindi, tavuk, balık, yumurta, somon balığı, sığır eti, fasulye, süt, yoğurt, peynir, kabak, karpuz, muz, fıstık, badem, ceviz, ay çekirdeği, kabak çekirdeğidir. İşte bu proteini bol besinler düzenli ve dengeli olarak tüketildiğinde vücut için gereken tüm proteini sağlamış olur. Vücudun protein ihtiyacını karşılarken de aşırı tüketimlerden kaçınarak kilo alımlarını önlemeliyiz. Et tüketirken kolesterole yakalanma riskini de düşünerek aşıya kaçılmamalıdır. Protein bakımından zengin bu yiyeceklerin yanında diğer gıdalarda şunlardır: Sardalye, sucuk, bezelye, karışık kuruyemiş, erişte ve buğdaydır. Bunların yanında protein ihtiyacını karşılayan meyve ve sebzelerde vardır. Bunlar; bürüksel lahanası, ıspanak, havuç, brokoli, patates, kuşkonmaz, kayısı, şeftali, enginar ve mısırda protein bakımından zengindir. Doğru tüketildiği zaman protein, sağlıklı kilo vermeye ve almaya yardımcı olabilir. Protein açısından zengin olan gıdalar mideyi uzun süre tok tutabilir. Günlük protein ihtiyacı kadınlarda 45 gram, erkeklerde ise 55 gramdır. Gün içinde alınan proteinli gıdalar tüketmek bu değeri almanızı sağlayacaktır. Bu oranlar göz önüne alınarak bazı besinlerin ne kadar protein içerdiklerinin bilinmesi önemli bir basamak teşkil etmektedir.

Proteini bol olan diğer gıdalar; hamsi, kepek ekmeği, mezgit, ıstakoz, midye, portakal, makarna, yulaf, fıstık ezmesi, kuzu eti,  karides, esmer pirinçtir. Proteinin belirli yaşlardan sonra kontrollü olarak alınması gereklidir. Zira fazla alınan protein, vücutta aşırı enerjiye neden olarak sağlığın bozulmasına neden olabilir. Kalp sağlığı, kolesterol, tansiyon, karaciğer gibi organlarda hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden protein içeren besinlerin tüketilmesine ilerleyen yaşlarda dikkat edilmelidir. Proteini bol besinler grubuna meyvelerden de girenler vardır. Avakado, incir, kavun ve nektarin bu meyvelerdendir. Sebze, meyve, bitkisel ve hayvansal ürünlerin besin değerlerine bakılarak protein yönünden kalori hesabı yapılarak günlük alınması gereken oranlar alınmaktadır. Kas geliştirmek isteyenler için oldukça uzun ve seçenekli olan besinler listesi, kişilerin damak zevkine uygun olarak sunulmuştur. Yediklerinizi sadece belirli yiyecek gruplarıyla sınırlamayın. Arada farklı gruplardan karıştırarak da değişik alternatif yiyecekler üretebilirsiniz. Eğer beslenme alışkanlıklarınızı dengeler, öğünlerinizi de çeşitlendirirseniz ve yüksek proteinli bir ürün tüketebilirseniz, günlük ihtiyacınız olan proteini rahatlıkla karşılamış olursunuz. Sağlıklı bir yaşamın sırrının beslenme ve spordan geçtiğini unutmamak gerekir.

Günde ne kadar protein almalıyım sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki konumuza göz atabilirsiniz.

https://www.vucutgelistirmeci.net/ne-kadar-protein-almaliyim/Etiketler

YORUM YAZIN