Vücut Geliştirme

Proteinli Yiyecekler Nelerdir?

06.12.2018
189
Proteinli Yiyecekler Nelerdir?

Yiyeceklerde protein içeriği dikkate alınarak hazırlanan beslenme programları, kaslar başta olmak üzere vücudumuzca ihtiyaç duyulan temel yapı taşına ihtiyaç duyduğumuz kadar ulaşmamıza yardımcı olmaktadır. Kas çalışmalarında kasların güçlenmesi ve hacim kazanması için düzenli egzersiz yapımı kadar yeterli protein alımı da önemli bir yer tutmaktadır. Vücut enerjimizin %15’ini karşılayan bu besin maddesine öğünlerinizde yeterince yer vererek kas gelişiminizi dengeli beslenme ile destekleyebilmeniz için sizlere yüksek protein içeren yiyeceklerin listesini hazırladık. Spor yaparken listelerimizde yer alan besin maddeleri ile beslenme programları oluşturarak yaptığınız düzenli egzersizlerden yüksek verim alabilirsiniz.

Protein İçeren Et Ürünleri Nelerdir?

Protein içeriği denince akla gelen ilk besin maddesi et ürünleridir. Kırmızı ve beyaz et protein miktarı bakımından oldukça zengin besin maddeleri olarak tüketilmesinin yanı sıra vücudumuz için gerekli amino asitlerin içermesi ile de mutlaka tüketilmesi gerekli besin maddeleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Beslenme programlarınızı hazırlarken kaliteli protein alımı için et ürünlerine mutlaka yer vermeniz gereklidir.

 • Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların etleri kırmızı et olarak adlandırılmakta olup protein ve amino asit açısından en zengin besin kaynağını bu grup oluşturmaktadır. Normal şartlarda hafta 2 gün tüketilmesi uzmanlarca tavsiye edilen kırmızı etin spor yapan kişilerce beslenme programlarında daha fazla yer verilebilmektedir. İçeriğinde kötü kolesterol içermesi nedeniyle her gün kırmızı et tüketimi önerilmemektedir.
 • Hindi, tavuk ve balık etleri beyaz et grubunda yer almaktadır. Beslenme programlarınızda sağlıklı protein tüketmek için sıklıkla beyaz ete yer vermeniz uzmanlarca da önerilmektedir.

Protein İçeren Hayvansal Ürünler Hangileridir?

Sporla uğraşan kişilerin tükettiği protein değerleri yüksek besinler arasında hayvansal ürünler yer almaktadır. Bu grupta yüksek protein içeriği bakımından;

 • Tavuk, hindi ve bıldırcın yumurtası,
 • İnek, manda, koyun ve keçi sütü,
 • İnek, koyun ve keçi peyniri,
 • İnek, manda, koyun ve keçi yoğurdu

Örnek verilebilir. Spor esnasında kasların ihtiyaç duyduğu protein miktarı bu besinlerce karşılanabilmesinin yanı sıra sindirim sisteminin düzenlenmesi ve vücut direncinin artırılması avantajıyla hayvansal gıdalar, insan sağlığına faydalı besin maddeleri arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Protein İçeren Bitkisel Ürünler Nelerdir?

Hayvansal ürünler her ne kadar protein açısından zengin besin maddeleri olarak sıklıkla sporcuların beslenme programları arasında yer alsa da sağlıklı beslenmek için bitkisel proteinlerden de faydalanmak gereklidir. Protein içeren besinler sıralaması yapıldığında bitkisel gıdalar alt sıralarda yer alsa da beslenme programlarında bu gıdalardan destek mutlaka alınmalıdır.

 • Mercimek, fasulye ve nohut gibi baklagiller,
 • Bezelye, ıspanak, havuç ve patates gibi sebzeler,
 • İncir, avokado, muz ve nektari gibi meyveler

Bitkisel proteinlere verilecek en güzel örnekler arasında yer almaktadır.

Kuruyemişler Protein Açısından Zengin Midir?

Protein ağırlıklı hazırlanan beslenme programlarının ara öğünlerinde kuruyemişlere de yer verilerek günlük protein ihtiyacının büyük bölümü karşılanabilmektedir. 100 gr kuruyemiş içerisinde 33 gr protein bulunduğu düşünüldüğünde, ara öğünler için en etkili protein kaynağı olarak kuruyemiş gösterilebilir.

 • Fındık,
 • Fıstık,
 • Kabak Çekirdeği,
 • Badem,
 • Kuru incir

Zengin protein içerikleri ile öne çıkan kuruyemişler arasında yer almaktadır. Kuruyemişler aynı zamanda yüksek yağ oranına sahip olduğu için aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

Protein Tozundan Destek Almalı Mıyım?

Profesyonel vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerin beslenme programlarına ek olarak protein tozu desteği aldıkları bilinmektedir. Toplum içerisinde bu takviyelerin sağlıklı olup olmadığı tartışması yapılsa da kullanımı için verilecek nihai karar tamamen sizin ihtiyaçlarınıza göre verilmektedir. Hedefini fit bir vücuda sahip olmak iste bu takviyelerden yararlanmanız gerekmez ise birkaç adım öteye giderek hacimli kaslara sahip olmak istiyorsanız, bu takviyelerden destek almanız gerekecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.