Vücut Geliştirme

Pump etkisini arttırmak için önemli ipuçları

Pump etkisini arttırmak için önemli ipuçları

pump etkisini hissetmek
Pump etkisi nedir?

Pump etkisi kısacası idman sırasında kaslarınızın şişmesi ve kendinizi patlayacak gibi hissetmenizde rol oynayan etkidir.Pump etkisi kaslara kan pompalamasının fazlalaşmasıyla meydana gelir.Vücut Geliştirme sporunda bir çok insanın yaşamak istediği durumlardan birisidir.Çünkü pump etkisini yaşamadan pek çok insan yeteri kadar çalışmayı verimli gerçekleştirdiğini düşünmez.Peki pump etkisi nasıl oluşur? ve biz pump etkisini arttırmak için neler yapabiliriz?

Pump etkisini arttırmak için yapılması gerekenler

-İdman öncesi karbonhidrat tüketin.İdman öncesi tüketilen karbonhidrat size idman sırasında maksimum enerji sağlar.Ayrıca karbonhidratlar vücutta glikojen olarak depolanır.Vücutta yeteri miktarda bulunan glikojen de kasların daha hacimli gözükmesinde önemli rol oynar.

-Antrenman sırasında ve günlük hayatta bol bol su tüketin.İnsanların genel olarak en çok es geçtiği noktalardan bir tanesidir su tüketimi.Her bir bireyin gün içerisinde kilosunun 4 katı kadar su içmesi gereklidir.Yani 75 kilogram bir birey gün içerisinde 3 litre su tüketmelidir.İdman öncesinde ve idman sırasında su tüketmekte kaslarınızın daha dolgun görünmesini sağlar ve pump etkisini maksimum seviyeye çıkartır.

-Besin desteği sağlayan kreatin,nox gibi ürünlerden faydalanın.Kreatin,kaslara yüksek yoğunluklu antrenmanlar için gerekli enerjiyi sağlar.Ayrıca kaslardaki su miktarını arttırarak kaslarınızın daha dolgun görünmesini sağlar.Nox ise vücudumuzdaki nitrik oksit miktarını arttır ve kan damarlarını genişletir.Genişleyen kan damarlarının taşıdığı oksijen ve kan miktarı artar.Bu da kaslara daha çok kan gitmesini sağlar ve daha bariz bir şekilde pump etkisini hissedersiniz.

-Kaslarınızı hareketi uygularken kasılı konumda tutmaya çalışın ya da sıkıştırın.Genellikle hareketin zirve konumu adını verdiğimiz kısımda yani hareketin kaslarınıza en çok vurduğunu hissettiğiniz yerde sizde harekete yardımcı olun ve kaslarınızı kasın.Örnek vermek gerekirse Bench  Press hareketinde barı tam olarak yukarı kaldırdığınız anda göğüs kaslarınızı sıkıştırın.Bu pump etkisini maksimum derecede hissetmenizde çok faydalıdır.

-Hareketlerin sonlarına drop set ekleyin.Drop setler kaslarınızın tam anlamıyla yanmasını sağlayan hareketlerdir.Örnek vermek gerekirse yine Bench Press hareketini ele alalım.Bu hareketi maksimum 60 kilogram ile çalışıyorsanız drop sette bunu %20 düşürerek son set şeklinde çalışmalısınız.Bunu uyguladıktan sonra kaslarınızdaki gerilimi gerçekten hissedeceksiniz.

-Setler arasındaki dinlenme sürelerinizi kısaltın.Eğer 60 saniye dinleniyorsanız bu bekleme süresini 45 saniyeye düşürdüğünüzde hissedeceğiniz yanma hissi daha fazla olacaktır.Fakat tabi ki setler arası dinlenmede şarttır.Bu süreyi kendi vücudunuza göre belirlemelisiniz.

-Ağırlığı kaldırırken ve indirirken harcadığınız süreleri uzatın.Bu kaslarınızın daha uzun süre ağırlığa maruz kalmasını sağlar ve yanma etkisi oluşturur.

-Vücudunuza potasyum ve magnezyum gibi gerekli minerallerinin alınmasına dikkat edin.

pump etkisini arttırmanın yolları

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.