Sabah Aç Karnına Spor Yapmak

Düzenli olarak spor yapmaya yeni başlayan kişilerin ya da bir süredir spor yapmakta olan kişilerin en çok karşılaştığı sorulardan biri de aç mı yoksa tok mu olarak spor antrenmanlarını yapacakları olmaktadır. Özellikle spor konusunda ortada dolaşan çok fazla yanlış bilginin bulunduğu varsayılırsa aç karnına spor yapmak ile kilo vermenin, antrenman performanslarının ve vücut geliştirmenin arasındaki ilişkinin açık bir şekilde ortaya konması cevap olabilecektir. Bu konuda yapılmış olan araştırmalarla gerçek sonuca ulaşmak mümkün olabiliyor.


Tok ya da aç egzersiz arasında fark bulunduğunu iddia eden kişilerin ortaya attığı ilk görüş spor performansının bundan etkilenmesi olmaktadır. Bu konuda yapılan bir araştırmada sabah sporunu bir grup kahvaltı yaparak tok şekilde bir grup da geceden kalma açlığı ile aç şekilde geçirmiştir. Daha sonra spor yapan bu iki grup arasında performans bakımından hiçbir farklılık gözlenmemiştir. Yine aynı şekilde karbonhidrat alımları ile ilgili olarak tok ve aç egzersiz kıyaslamasının yapıldığı bir başka araştırmada spordan önce karbonhidrat almış olan kişilerin daha iyi bir performans gösterdiği gözlenmiştir. Bu noktadan hareketle aç ve tok egzersizlerin spor performansına katkısı ile ilgili olarak hangi tür besinlerle beslenildiğinin önemli olduğunu söylemek gerekir. Özellikle spor performansını artırmaya yönelik karbonhidrat ağırlıklı beslenmeler sonrasında vücudun daha yüksek performansla çalışması mümkün olmaktadır. Performansta yaşanan bu farklılık kendini daha çok yüksek performans gerektiren egzersizlerde belli etmiştir.

Tok ya da aç egzersiz ile ilgili en çok bilgi karışıklığı yaratan konulardan biri de bu durumun kilo vermeye etkisi olmaktadır. Bununla ilgili bir araştırmada aç karnına spor yapan grubun tok karnına spor yapan gruptan çok daha etkili bir kilo vermeye yönelik performans ortaya koyduğu gözlenmiş. Hatta aradaki fark yüzde 50’ye kadar ulaşmış. Bir diğer araştırma ise aç karnına spor yapan kişilerde insülin hassasiyetlerinin arttığını, glikozun yağ olarak depolanmasının önüne geçerek yağ yakılmasına yardımcı olduğunu söylemektedir. Buradan hareketle aç karnına egzersiz yapmanın kilo verme ile doğrudan ilişkisi bulunduğu söylenebilir.

Son olarak incelenmesi gereken konu ise vücut geliştirme ile ilgili oluyor. Burada performans, yağ yakılmasından çok daha önemli bir konu olduğu için özellikle ağır antrenmanlar yaparak kas kütlesini artırmaya çalışan kişilerin mutlaka tok karnına egzersiz yapması gerekmektedir. Düşük seviyeli antrenmanlar olarak sayılabilecek kardiyo çalışmalarında bile kişilerin aç egzersiz yapıyor olması büyük kas kayıplarının yaşanmasına sebep olabilir.Etiketler

YORUM YAZIN