Sağlıklı Beslenme Önerileri

Sağlıklı Beslenmek İsteyenler Ne Tüketmeli?


Sağlıklı ve dengeli bir beslenme biçimine sahip olmak isteyen kişilerin öğünlerinden asla eksik tutmaması gereken bazı temel gıda maddeleri bulunmaktadır. Bu konuda hemen hemen her kaynakta belirtilmiş olan gıdaların pek çok kişi için aksi yönde bir engel teşkil etmemesi nedeniyle herkes tarafından uygulanması da mümkün olabiliyor.

Öncelikle günlük öğünler şeklinde sağlıklı beslenme önerileri alınırken ilk olarak kahvaltıya dikkat etmek gerekmektedir. Kahvaltının tam buğday ekmeği ya da kepekli ekmekle yapılması son derece önemli olmaktadır. Bununla birlikte kahvaltı sırasında mutlaka domates ve salatalık gibi besinlerin de tüketilmesi gerekmektedir. Çay ve kahve gibi içeceklerin yerine süt ya da bitkisel çayların tercih edilmesi vücudun daha hafif olmasını da sağlayacaktır. Kahvaltı öğününde mutlaka tüketilmesine önem verilmesi gereken gıda maddesi ise yumurta olmaktadır. Protein içeriği ile dikkat çeken bu gıdalar aynı zamanda tokluk hissi vermesi yönünden de etkili olacaktır.

Öğle öğünleri için alınabilecek sağlıklı beslenme önerileri kişilerin daha çok et ve karbonhidrat tüketimlerine ağırlık vermesi gerekmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin karşılanması amacıyla mutlaka karbonhidrat alımlarında kepekli makarna gibi sağlıklı beslenme amacına uygun karbonhidratların tercih edilmesi gerekiyor. Akşam öğünleri öğleye kıyasla çok daha hafif gıdalarla yapılması gereken öğünlerdendir. Bu öğünde mutlaka sıcak bir çorbanın içilmesine, sebze yemeklerinin yenmesine ağırlık verilmelidir. Sebze tüketimlerini artırmak amacıyla kişiler bu öğünde salata yemeyi de tercih edebilirler. Yine akşam yemeklerinde de zeytinyağlarının bolca tercih edilmesi hiçbir sorun ortaya çıkarmayacaktır.

Sağlıklı beslenmenin ihlal edildiği en önemli öğünler olan ara öğünler en fazla dikkat edilmesi gereken öğünlerdendir. Aşırı kilo almaların en büyük sebebi olan bu öğünlerde mutlaka sağlıklı beslenme önerileri konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Ara öğünlerde kuruyemiş tüketilmesi ve süt içilmesi en ideal beslenme şekillerindendir. Ancak kuruyemiş tüketimlerinin yağ oranını artıracağı gerekçesiyle mutlaka belirli miktarlarda sınırlandırılması gerekiyor. Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler en ideal ara öğün besinlerindendir. Bunların dışında yoğurt, salata, muz ve mandalina gibi meyveler de ara öğünlerde tüketilebilir.Etiketler

YORUM YAZIN