Vücut Geliştirme

Şınav nasıl çekilir? – Şınav çekmenin faydaları nelerdir?

Şınav nasıl çekilir? – Şınav çekmenin faydaları nelerdir?

şınav nasıl çekilir

Az çok spor kelimesine kulağı aşina olan herkesin şınav adlı harekete de aşina olduklarından eminim.Bu hareketi hemen hemen her spor dalında yer edinmiştir.Herhangi bir spor dalıyla uğraşmayan bir insan bile askerlik yaptığı taktirde şınav hareketiyle tanışacaktır fakat daha önce spor yapmamış bir bireyse,bu tanışmasının pek hoş olacağını söylemek doğru olamaz.Şınav hareketi her ne kadar kolay olarak görünsede nizami bir şekilde yapıldığında,belirli tekrarlardan sonra aşırı zorlayıcı bir hareket haline gelebilir.

Şınav nedir?

Şınav,basit bir şekilde ellerimizi omuz hizasında veya daha geniş bir şekilde açarak,kollarımızla kendimizi yukarı kaldırıp indirme hareketidir.Şınav hareketi,günümüzde birçok değişik hareketle çalışma imkanı olmasına rağmen insanların asla vazgeçmediği bir harekettir.Bu kadar insan bu harekette ısrar etmekte yanılıyor olamaz.Bu hareket vücudunuzdaki göğüs,omuz,kol,sırt kaslarınızın birçoğunu tek bir seferde çalıştıran muazzam bir harekettir.Bu hareketin hangi kaslarınızı çalıştırdığını görmek için hemen aşağıdaki resime bakabilirsiniz.Ayrıca bu bölgelerden herhangi birisini daha yoğun çalıştırmak için ellerinizi açtığınızda iki eliniz arasındaki mesafeyi değiştirmek yeterlidir.

şınav hareketi çalıştırdığı kaslar

Şınav nasıl çekilir?

Öncelikli olarak şınav hareketini birden çok şekilde yapabileceğinizi sizlere söylemeliyim.Şınav hareketi programlarda genellikle iki farklı şekilde yer alır.Bunlardan ilki ve en çok kullanılanı göğüs kaslarını çalıştırmak için olanıdır.Bu harekette dikkat etmeniz gereken nokta ellerimizi omuz hizasından biraz daha fazla açıyoruz.
şınav hareketi nasıl yapılır

İkinci çalışma şeklimiz ise ellerimiz kapalı olarak yada birbirine maksimum yakınlıkta çektiğimiz  pozisyondur.Arka kol programlarında benimde kullanmış olduğum ve bana göre çok önemli bir hareket.

eller kapalı şınav

Şınav çekerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır.Öncelikli olarak askerde size kafanızın öne doğru bakmasını söylerler.Fakat bu omurga sağlığı  açısından yanlış bir olgudur.Ben genelde insanların yaptığı gibi yere bakarak şınav çekmenizi öneriyorum.Ayrıca bazı insanlar kalçalarını yukarda bırakıyorlar ve bellerine aşırı yük bindiriyorlar bu çok yanlış bir pozisyondur.Vücudunuz ip gibi düz olmalıdır ve bütün bedeninizle birlikte aşağı inip yukarı kalkmalısınız.

Şınav çekmenin faydaları nelerdir?

-Bütün kas gruplarınızı çalıştıran çok önemli bir harekettir.

-Sadece bu hareketi yaparak bile belirli bir düzeyde fit görüntü elde edebilirsiniz.

-Kişiye esneklik ve dayanıklılık katar.

-Göğüs ve arka kol kaslarını maksimum seviyede çalıştırır.

-Çalışma esnasında kalbe kanın daha hızlı pompalanmasını sağlar.

-Kalori yakımında size yardımcı olur.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar
 1. barış aktaş dedi ki:

  kaç set girilmeli hocam.

  1. berat dedi ki:

   4 set yada 5

 2. berat dedi ki:

  Arkadaşlar ben 10 yasindayim sinav cekiyorum boyum 1 41 kilom 32 sinav ceksem zayiflarmiyim