Vücut Geliştirme

Somon Balığı Protein ve Besin Değeri Nedir?

17.09.2018
190
Somon Balığı Protein ve Besin Değeri Nedir?

B grubu vitaminleri, protein, demir, folik asit, potasyum açısından oldukça zengin olan somon balığının 150 gramında 269 kcal değer bulunmaktadır. Somon ızgara kaç kalori diyenler için oldukça faydalı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Yağlı bir balık olma özelliğine sahip olup omega 3 miktarı da yüksektir. Sağlıklı pişirme yöntemleri kullanılarak et yerine de tüketilebilir. Faydaları uzun yıllardır konuşulan somon balığı soğuk sularda yaşayan tatlı bir su balığıdır. Omega 3 yağ asitleri açısından da mükemmel bir kaynaktır. Diyette somon balığı yenir mi diyenler için somon balığının mükemmel bir protein kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yağlı etiyle iyi şekilde pişirildiğinde lezzetli ve şık bir öğün olarak tüketilmektedir.

 

Somon Balığının Besin Değerleri

 

100 gramında 179 kcal kalori bulunduran somon balığı pek çok açıdan da zengindir. Lif ve karbonhidrat oranı 0’dır. 20 g protein, 50 mg kolesterol, 10,5 g yağ oranına sahiptir. A vitamini oranı 453 IU, potasyum 394 mg, C vitamini 4 mg, kalsiyum ise 26 mg, demir oranı ise 0,3 mg olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir dilim somon kaç gram diyenler için besin değerleri bakımından zengin olduğunu söylemeliyiz. Günlük protein ihtiyacını karşılamak için somon balığı tüketmek akıllıca bir seçim olacaktır. Fırınlanan ya da ızgara yapılan somon daha fazla çinko, magnezyum, demir içermektedir.

 

Somon Balığının Sağlığımıza Faydaları

 

Enflamasyonlar, osteoartrit tedavisine ekstra faydaları bulunmaktadır. Kıkırdak yapısına katılmakta olan kolajen sentezini arttırdığı ve stabilize ettiği çalışmalarla kanıtlanmaktadır. Somon balığı daha akıllı, daha mutlu insanlar haline getirmektedir. İltihaplı eklem rahatsızlığı olan hastalarda 3 ay boyunca düzenli şekilde Omega 3 yağ asidi içeriği kullandıktan sonra eklem sertliklerinde ve ağrılarında azalma görüldüğü gözlenmektedir. Somon balığı faydaları açısından da oldukça sık tüketilmektedir. Uyumaya yardımcı olmaktadır. Vücut geliştirme konusunda da son derece faydalı bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Somon balığı göz sağlığını güçlendirmekte ve korumaktadır. Damar ve kalp sağlığını da günden güne güçlendirmektedir.

 

Fırınlanan Ya Da Izgara Yapılan Somon

 

Somonda bulunan omega 3 yağ asitleri enflamasyon, kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Izgara, fırında yapılan somon balığı kalp için de son derece yararlı olan doymamış yağ asitleri içermektedir. Kızartma yapılan somona göre daha hafif şekilde fırında ya da ızgara olarak tüketilmektedir. Somon kilo aldırır mı diyenler için kilo açısından problem oluşturmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Protein değerleri açısından oldukça zengin olan somon balığı son derece de sağlıklıdır. 85 gram boyutunda somonda da yaklaşık olarak 7 gram sağlıklı yağ bulunmaktadır. 5 gram omega 3 yağ asiti içerip yanında çoklu, tekli doymamış yağlar içermektedir. Taze fırınlanmış olan 85 gram somonda 119 kcal enerji bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.