Vücut Geliştirme

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Supplementler Kullanılır Mı ?

11.05.2017
1.973
Son Kullanma Tarihi Geçmiş Supplementler Kullanılır Mı ?

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Supplementler Tüketilir Mi?

Supplement kullanımlarında takviyelerin nasıl ve ne sıklıkla tüketileceği kadar aynı zamanda takviyenin kendi özellikleri de etkili olmaktadır. Burada son kullanma tarihi geçmiş olan gıda takviyelerinin tüketilmesi söz konusu olduğunda öncelikle paket ya da ambalaj üzerinde yazılı olan son kullanma tarihinin geride bırakılmasının ardından hiçbir şekilde ürünlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Özellikle paketler daha önce açılmış ve uzun süre boyunca kullanılmamış ise daha dikkatli olmak gerekiyor. Bu türden tarihi geçmiş supplementler dışında bir de son kullanma tarihine çok yakın bir süre kalmış olan supplementlerin kullanımı akıllarda soru işareti olarak kalmaktadır.

Son kullanma tarihleri belirlenirken ürünlerin tüketimlerinin sağlıksız sonuçlar doğurabileceği, besin içeriklerinin bozulabileceği ilk başlangıç tarihi esas alınarak bir tarih belirlenmektedir. Kullanıcıların bu aşamada ürünlerini satın almış oldukları markaların belirledikleri tarihlere de güvenip güvenmemesi ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hiçbir şekilde bir gün önce tüketilmesi doğru olacakken bir gün sonrasında sağlığa zararlı sonuçlar çıkarabilmesi bir besin hakkında mümkün değildir. Bu nedenle son kullanma tarihi yaklaşmış olan supplementler konusunda da dikkatli olmak gerekiyor.

Supplementler Hangi Durumlarda Bozulur?

Supplementlerin besin değerini kaybetmeleri ve insan sağlığına zararlı olabilecek sonuçları doğurmaları belirli şartlar alında daha kolay gerçekleşmektedir. Bu sebeple tarihi geçmiş supplementler ayrı tutularak son kullanma tarihine yaklaşılmış olan ya da uzun süre kullanılmamış olan gıda takviyelerinin hangi şartlar altında muhafaza edildiğine dikkat etmek gerekiyor.

Bir gıda takviyesinin bozulması tadından, kokusunda ya da kullanımının ardından yaşanan bir yan etki sonucunda rahatlıkla anlaşılabilir. Burada gıda takviyesinin bozulmasına etki edebilecek olan sebepler ambalajların açılmasının ardından gıda takviyesinin nemli ya da güneş altında kalan bir yerde muhafaza edilmesidir. Bu tür gıda takviyeleri tarihi geçmiş supplementler arasında yer almamasına ve hatta son kullanma tarihi yaklaşmış olmamasına rağmen bile artık besin değerini kaybederek insan sağlığı için zararlı sonuçlar doğurabilecek bir hale gelmiştir. Bu noktada kullanıcıların ambalajları açılmış, delinmiş, gıda takviyesinin nem almış ya da bir şekilde havayla temas etmek zorunda kalmış olduğu durumlarda bu ürünleri kullanmamaya ağırlık vermesi gerekmektedir. Çoğu kişi maddi açıdan özellikle çok az kullanılmış olan ürünlerin çöpe atılmasının zararlı olacağını düşünüyor. Ancak bu tür ürünlerden rahatsızlanarak bir süre spora ara vermemek çok daha ciddi bir sonuç olarak değerlendirilebilir.

Supplementlerde Bozulma Nasıl Tespit Edilir?

Uzun süre boyunca kullanılmamış tarihi geçmiş supplementler ya da son kullanma tarihi yaklaşmış olan gıda takviyelerinin tüketilmesi söz konusu olduğunda bu takviyelerin zararlı etkilerinin önüne geçmek amacıyla öncelikle küçük miktarlarla bir tüketim gerçekleştirilmelidir. Bu tüketimden herhangi bir yan etki alınmadığı takdirde tam porsiyonlarla tüketime devam edilebilir.

Eğer ilk satın alma aşamasında paketinde yırtılma ya da benzeri deformasyonlarla gelen bir supplement söz konusu ise bu durumda kişilerin ürünü değiştirme haklarını kullanması gerekmektedir. Yine aynı şekilde iç ambalajda da bir sorunla karşılaşılması halinde doğrudan iade için başvuru yapmak gerekiyor. Tüm bunların yanında konu tarihi geçmiş supplementler olduğunda kesinlikle ürünleri tüketmeye devam etmemek gerekmektedir.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar
  1. Enes Oktay dedi ki:

    Elimde yeni aldığım kreatin var ambalajı hiç açılmadı son kullanma tarihi 3 ay geçmiş kullanmam sorun olur mu ?