Vücut Geliştirme

Spor Yaparken Karbonhidrat Kesilir Mi?

Spor Yaparken Karbonhidrat Kesilir Mi?

Spor yaparken karbonhidrat kesilir mi sorusuna kilo vermek ya da daha fit bir vücuda sahip olmaya karar verdiğimiz zamanlarda, genellikle akla ilk gelen şey spor yaparken karbonhidrat alımını kesmek ya da maksimum ölçüde sınırlandırmak olur. Zaten, son yıllarda yükselen ketojenik diyet gibi çok düşük karbonhidrat alımına dayalı bazı beslenme şekillerinin bu kadar popüler olması da, bu tip bir kararı giderek daha fazla kişinin verdiğini gösteriyor.

Sporcu beslenmesi ve karbonhidrat ilişkisi söz konusu olduğunda, uzmanların görüşleri ikiye ayrılıyor. Aslında, düşük karbonhidrat alımına dayalı bir beslenme programının, kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösteren çok sayıda araştırma var. Ancak bazı uzmanlar da, karbonhidratlar vücut için temel enerji kaynağı olduğu için, onlar olmadan spor yapmanın, kas geliştirmenin ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenin mümkün olmadığını belirtiyor. Peki, siz hangi taraftasınız? Bu konuda kafanız mı karışık?

Bu yazıda, sporcu beslenmesinde karbonhidratların yeri ve karbonhidrat tüketiminin ne ölçüde sınırlandırılabileceği konularına değineceğiz. Gelin isterseniz, sözü daha fazla uzatmadan bir an önce başlayalım…

Neden Karbonhidrata İhtiyacımız Var?

Neden karbonhidrata ihtiyacımız var sorusunu cevap verecek olursak Karbonhidrat, vücudumuz için 3 temel besin kaynağından birisidir. Vücut için, gram başına ortalama 4 kalori sağlar ve dengeli bir beslenmede vücut için ana enerji kaynağıdır. Vücutta glikoza dönüştükten enerji olarak kullanılır. Glikoz kullanılmadığında ise kaslarda ya da karaciğerde glikojene dönüştürülebilir. Bu noktada, depolanabilecek miktardan daha fazla tüketilirse, uzun süreli depolanması için yağa dönüştürülür ve bu da başta yağlanma olmak üzere pek çok soruna neden olur.

Karbonhidratlar, gram olarak bakıldığında yağlara göre daha düşük kalorilidir ve bazıları iyi bir lif kaynağı olabilir. Yüksek lifli gıdalar yönünden zengin bir beslenme, daha uzun süre tok hissetmenin de anahtarıdır.

Düşük Karbonhidratlı Diyetlerde Karbonhidrat Miktarı

Düşük karbonhidratlı diyetlerde karbonhidrat miktarı kuralları değişkenlik göstermektedir ancak genellikle, karbonhidratların, kalori alımının %30’undan az olmasını kapsamaktadır. Ortalama olarak, düşük karbonhidratlı bir diyet günde 50 ile 150 gram arasında karbonhidrat alımını ve bununla birlikte yüksek miktarda protein ve yağ alımını içermektedir. Bazı sporcular için düşük karbonhidrat, günde 200 gramdan daha fazla karbonhidrat anlamına da gelebilir.

Doğru ayarlanmış bir ketojenik diyet, yüksek oranda yağ alımı ile birlikte, karbonhidrat alımını 30 ile 50 gram arasında sınırlandırır. Karbonhidrat alımını aşırı sınırlandıran bu beslenme şekli, ana enerji kaynağı olarak yağı kullanır ve vücutta “ketozis” elde edilmesine yardımcı olur.

Karbonhidratlar Tamamen Kesilebilir Mi?

Karbonhidratlar tamamen kesilebilir mi sorusu da pek çoğunuzun eminim ki aklına gelen sorulardan birisidir. Şekersiz beslenme için, karbonhidratları beslenme programınızdan tamamen çıkarmak oldukça zor olacaktır. Vücudun ana enerji kaynağı olan karbonhidratların yokluğunda, enerji kaynağı olarak yağlar kullanılır. Bu noktada, sağlığın uzun süre korunması için yeterli oranda lif elde edilmesi zor olabilir. Sağlıklı karbonhidratlar, ayrıca B vitaminleri ile demir ve kalsiyumun da iyi bir kaynağıdır. Bu nedenle, karbonhidratları tamamen kesmek, uzun vadede bazı sağlık sorunlarına neden olabilecek besin eksikliklerine neden olabilir.

Yine de pek çok sporcu ya da kilo vermek isteyen biri, şeker ve karbonhidrat alımını tamamen kesmeyi tercih edebiliyor. Düşük karbonhidrat alımının bir sonucu olarak ketozis, kısa vadede halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı ve sinirlilik gibi durumlara da yol açabilir. Ancak bu tip beslenme programlarını uygulayan pek çok kişi; daha kolay kilo verdiğini ve bölgesel, inatçı yağlanmalardan da kurtulabildiğini belirtiyor.

Karbonhidratların önemi ve düşük karbonhidrat temelli beslenme programları ve sağlık üzerine bilmeniz gerekenleri konuştuk. Şimdi, karbonhidratları tamamen kesip kesmeyeceğinizin kararını ise siz vereceksiniz.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.