Vücut Geliştirme

Spora Yeni Başlayanların Yaptığı Hatalar Nelerdir?

Spora Yeni Başlayanların Yaptığı Hatalar Nelerdir?

Spora yeni başlayanlar için tavsiyeler, evde spor yapmaya başlayacak olanlar ya da spor salonuna gidecekler için sağlıklı bir spor deneyimi yaşanması için sunulmakta ve bu tavsiyelere uyulması da son derece önemli olmaktadır.

Spora başlayan herkes ilk etapta başlangıç seviyesindedir. Zaman geçtikçe ileri seviyelere ulaşılır. Bu esnada kişiler hem spora hem de spor aletlerine dair pek çok bilgi öğrenir. Ancak bu süreçte bazı hatalar sürekli tekrarlanarak kronikleşebilir. Bunun önüne geçmek için de spora yeni başlayanlar için öneriler sunulmaktadır. Önerilere ne kadar çok dikkat edilirse, o kadar fit bir vücuda ve sağlıklı bir yaşama kavuşulur.

Spora Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Spora yeni başlayan kişilerin spor programlarından, koydukları hedefe kadar pek çok noktaya dikkat etmesi gerekmektedir. Başlangıçta şu iki noktaya dikkat etmek gerekiyor:

  • Oluşturulan hedefin gerçekçi olması ve bu hedefleri gerçekleştirirken kişilerin kendilerini sıkmaması yer alır. Örneğin; 8 kilo kas kütlesi kazanma isteği, 8 kilo yağ verilerek karbonhidrat tüketiminin bırakılması ya da haftanın 6 günü her sabah 7’de koşu yapılması gibi hedefler kişinin kendini hem zihnen hem de bedenen fazlasıyla yormasına neden olur. Kişi, spora karşı olumlu tutumunu bırakabilir. Bu nedenle daha gerçekçi hedeflerin koyulması önemlidir.
  • Örnek verilen hedefler yerine; serbest ağırlıklarla çalışıp yediklerinde daha dikkatli olmak, her ağırlık çalışmasında 2 kilo ağırlık arttırarak çalışmak, her gün ortalama 150 gr protein tüketmek gibi daha gerçekçi ve kişinin fiziksel özelliklerine uygun planlamanın yapılması daha doğru olacaktır.

Not Almak Çok Önemli

Spora yeni başlayanlar için beslenme düzeninin ve fiziksel özelliklere göre yapılacak hareketlerin not alınması çok önemli olmaktadır. Spor yaşamına dair yapılan her şeyin yazılması, kişiye hangi beslenme düzeninin ya da hareketinin daha iyi geldiğini anlaması bakımından oldukça yararlı olur. Beslenme düzeninde yapılan küçük bir değişikliğin performans düşmesine neden olduğu ya da kas kütleleri için hangi hareketlerin hangi sıklıkla yapıldığının takibi, not alarak sağlanabilir.

Not alırken dikkat edilecek konular; ( her gün spor yapılmasa da) beslenme düzeni kaydı, günlük antrenman programına göre hangi hareketlerin yapılıp yapılmadığı, hangi saatlerde spor yapıldığı, hareketlerde kaç tekrar alındığı, tüketilen besinler ve gıda takviyeleri şeklindedir. Notlar günü gününe takip edildiğinde, hangi noktada hata yapıldığına da hızlı bir şekilde ulaşılır.

Plan Yapmanın ve Gıda Takviyelerinin Önemi

Spora yeni başlayanlar için program yapmak, istenilen ve sağlıklı vücut formuna ulaşılmasını sağlar. Bunun için öncelikle vücut tipine uygun hareketlerin ya da spor salonunda çalışılıyorsa spor aletlerinin kullanımının iyice öğrenilmesi ve özellikle çalıştırılmak istenen kas bölgelerine göre bir plan oluşturulması gerekmektedir. Plan içinde günlük beslenme düzeni de yer almalıdır. Spor yapılan sürece ve vücut gelişimine göre planda yer alan hareket ve beslenme düzeninde değişikliğe gidilmelidir. Kişiler planlamayı tek başına yapabilecek yeterlilikte değilse, hem beslenme uzmanından hem de spor hocasından destek almaları gerekir.

Spor Yapanlar İçin Altın Kural Isınma Hareketleri

Spor yapmaya yeni başlayanlar başta olmak üzere spor yapan herkes için geçerli olan altın kural; ısınma hareketleriyle spora başlanmasıdır. Çoğu kişinin atladığı ısınma hareketleri, spordan en yüksek verimin alınması için ön koşuldur. Özellikle ağırlık çalışılan spor türlerinde ısınmadan çalışmaya başlamak sinir ve kas sistemine zarar verebilir. Olası sakatlıkların önüne geçmek ve kasların en verimli şekilde çalışmasını sağlamak için minimum 20 dk’lık esneme ve ısınma çalışmasıyla spor yapılmalıdır.

Özellikle kas gelişimini sağlamak ve duruş bozukluklarını gidermek için bacak üzerine spor hareketlerinin yapılması tavsiye edilmektedir. Bacak kaslarını güçlendirmek için de ısınma hareketlerine bacak kaslarını esnetecek hareketlerin eklenmesi gerekmektedir.

Aşırı Antrenman Yapmak Zararlı

Sağlıklı bir yaşam ve fit bir görünüm için spor salonuna başlamak ya da evde antrenman yapmak doğru bir karardır. Ancak özellikle spora yeni başlayanlar, vücut geliştirmeyle ilgilenen kişiler ya da profesyonel sporcu olmadıkları sürece aşırı antrenman yapmak doğru olmaz. Aşırı antrenman yapmak, kişinin vücudunu çok yorgun hissetmesine ve bir sonra spor programında performans düşüklüğüne neden olur. Başlangıç olarak, daha kısa süreli temposu az hareketlerle spor yapılmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.