Vücut Geliştirme

Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

12.03.2016
855
Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Genellikle sabah saatlerine yenilen, bol kalorili hafif yemektir. Tıp bilimine göre kahvaltının insan sağlığına  katkısı çok büyüktür, günlük almamız gereken kalorinin üçte birini kahvaltıdaki yiyeceklerden alındığı hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Kahvaltıda genellikle; Peynir, zeytin, reçel, yağ, bal, yumurta, sucuk, kaymak, pastırma, salam, sosis, kaşar, börek, çörek, simit, poğaça gibi yiyeceklerden duruma göre bir kaçı yenir ve kahvaltının yanında genellikle çay içilsede, taze sıkılmış portakal suyu, süt, ıhlamur, kahve gibi içecekleri tercih edenlerde olabilmektedir. Kahvaltılık ürün ve malzemeler hem bütçeye hemde gelenek görenek ve yöreye görede değişiklik göstermektedir. Örneğin Anadolunun bir çok yerinde sabah kahvaltısında sıcacık tarhana çorbası içildiği görülmektedir. Kahvaltı çok besleyici olmakla birlikte atlanmaması geren bir öğündür. Şimdi bu kadar iştah açıcı bir kahvaltı masasından sonra gelin sporcu kahvaltısı da neymiş bir bakalım, bir sporcu için en önemlisi sabah kalktığında oturarak içilen bir bardak sudur çünkü uyku bir nevi yarı ölüm halidir, uyandığımızda içilen su tüm sindirim sistemini temizler ve uyandırır.

 

Her sporcunun kahvaltısı kilosu ve ihtiyaçlarına göre değişmektedir, bir sporcu kahvaltısı protein ve karbonhidrat bakımından dengeli olmalıdır, kahvaltının saati de çok önemlidir her gün aynı saat diliminde kahvaltınızı yapmaya özen göstermelisiniz. Sporla ilgileniyorsanız ve kayda değer bir gelişme elde etmek istiyorsanız gün içerisinde yediğinize ve içtiğinize son derece önem göstermeli ve bir o kadar da dikkat etmelisiniz. Sporcu kahvaltısı aşağıda anlatacağım adımlardan oluşmaktadır;

Yumurta: Yağsız ve haşlanarak pişirilmeli yumurtanın beyazı saf protein içerir sarısı ise tamamıyla sağlıklı yağlardan olan Omega 3 ve az da olsa protein içermektedir.Genelde her 3 beyaz için 1 sarı olacak şekilde tüketilir.

Peynir: Beyaz peynirden ziyade kaşarda tercih edebilirsiniz çünkü protein beyaz peynirin suyunda kendinden daha çok bulunur, ikisini aynı anda tükettirseniz daha iyi olur.Fakat kaşarda yağ miktarı fazla olduğundan aşırıya kaçmayın.

Süt: İçecek olarak mutlaka süt tercih edilmeli ve süt asla kaynatılmamalı hafif ısıtılabilir değeri kaybolmaması açısından önemli bir durum.

Domates: İçeriğinde bulunan A ve C vitaminleri açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır.

Üzüm pekmezi yada keçi boynuzu pekmezi: Enerji vericidir, iştah açar mümkünse her kahvaltınızda bulundurun özellikle kışın vücudun bu ikiliye çok ihtiyacı var.Fazla şekerden kaçınmak için miktarını ayarlayın aşırıya kaçmayın.

Yulaf Ezmesi: Harika bir korbohidrat kaynadır, bunun yanı sıra içeriğindeki lif oranı bakımından sporcu kahvaltısının önemli elemanlarındandır.Eti Lifalif adlı ürünü bir çok markette bulabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız kahvaltılıklara ek olarak her gün kahvaltıda bir tane ceviz yiyin beyninizi koruyun, siyah kuru üzüm yiyin çünkü enerji vericidir ve bağışıklık sistemini güçlendirir ve günde bir elma tüketmeniz hem sindirim hem vitamin açısından faydalı olacaktır.Tekrar belirtmekte fayda görüyorum yukarıda saydıklarım bir sporcunun kahvaltısında bulunması gerekenler ne kadar yenmesi gerektiği kişinin kilosu ve ihtiyaçlarına göre konusunda uzman bir profesyonel tarafından belirlenmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.