Vücut Geliştirme

Sporcu Yaralanmaları Neden Olur Ve Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Sporcu Yaralanmaları Neden Olur Ve Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Spor yapma aktiviteleri günümüzde oldukça popülerdir ve kişiler arasında giderek artmaktadır. Yapılan sporlar sağlıklı yaşam için olabildiği gibi bir spor dalında gelişmek amacı ile de yapılabilmektedir. Amatör veya profesyonel sporcular farklı sebepler ile yaptıkları çalışmalarda yaralanabilmektedir. Özellikle spor yaralanmaları nedenleri yapılan yanlış hareketler ve zorlamalar ile mümkün olabilmektedir. Yaralanmalar yapılan spor ve o anki aktivite ile alakalıdır. Sporcuların kas gelişimini sağlamaları sırasında ağırlık kaldırırken kaslarını fazla zorlaması veya süre olarak fazla zorlaması gibi durumlarda yaralanmalar oluşabilmektedir.

Spor Yalanmaları Nedenleri Nelerdir?

  • Spor yaralanmalarına en fazla neden olan durum kişisel nedenler olmaktadır. Zayıf olan kas ve kemik yapısı ve fazla yüklenmeler bu duruma örnektir. Ayrıca kronik hastalıklar, yaş ve cinsiyet gibi durumlara dikkat edilmemesi de kişisel nedenler olarak sayılmaktadır.
  • Bir dire neden ise çevresel faktörler olmaktadır. Burada antrenman aletlerinin kötü olması, zemin ve hava koşullar ile yapılan sporun kurallarına uymamak çevresel nedenler olmaktadır.

Spor Yaralanmalarının Çeşitleri Nelerdir?

Yapılan sporda meydana gelen yaralanmanın çeşidini bilmek spor yaralanmaları ve ilk yardım gibi konularda oldukça önemlidir. Bu sebeple yaralanma türünün bilinmesi gerekmektedir.

  • En fazla rastlanan yaralanma kas ve tendon yaralanmaları olmaktadır. Kasların ezilmesi, kasların liflerinde yırtılmalar meydana gelmesi ve tendon kopmaları vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilmektedir.
  • Bunun yanında bağ yaralanmaları da sıkça karşılaşılan yaralanma türüdür. Eklemlerde meydana gelen burkulma, yaşanan dönme nedeni ile bağların esnemesi, gerilmesi veya kopması sık karşılaşılan durumlardır.
  • Bir diğer yaralanma türü ise kırıklar ve çıkıklardır. Kol ve bacak kemiklerinde meydana gelen kırılmalar ile eklemlerde meydana gelen çıkmalar spor yaparken karşılaşılan durumlardan bazılarıdır.

Spor Yaralanmaları Durumunda İlk Yardım ve Tedavi Nasıl Yapılır?

Sporcuların spor yaralanmaları ve tedavi konusunda bilgili olmaları ciddi sakatlıkları önleyebilmektedir. Bu sebeple meydana gelen sakatlanmanın türü bilinmelidir. Kas veya bağlarda meydana gelecek sakatlanmalar ile kırık ve çıkıkların ilk yardımları farklı olmaktadır. Kas ve bağlardaki yaralanmalarda masaj ve ilk yapılan müdahale oldukça önemlidir. Kırık ve çıkıklar içinse profesyonel yardıma ihtiyaç durulmaktadır.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.