Vücut Geliştirme

Sporda Motivasyon Eksikliği Neden Olur?

Sporda Motivasyon Eksikliği Neden Olur?

Sporda motivasyon eksikliğine neden olabilen birçok etkenler bulunmaktadır. Dolaysıyla da sporcuların gerçekleştirdiği spor aktivitelerinde verimsiz olmasına neden olabilen etkenlerin bilinmesi ve ortadan kaldırılmasına yönelik aktivitelere başvurulmasında faydalar bulunmaktadır.

Sporda Motivasyon Eksikliğine Neden Olabilen Faktörleri İse Şu Şekilde Sıralayabilmekteyiz;

Sporcunun Kafa Karışıklığı İçerisinde Olması

 • Sporda motivasyon eksikliğine neden olan faktörlerden biri, kuşkusuz ki sporcunun çeşitli nedenlere bağlı kalarak kafa karışıklığı veya bilinç bulanıklığı yaşamasıdır. Özellikle uzun süreli olarak devam etmesi durumunda gerçekleştirilen spor aktivitesinin başarısız bir şekilde sonuçlanmasına neden olan bu olumsuz faktör, birçok sporcular tarafından maruz kalınabilmektedir.

Yetersiz Beslenme

 • Sporcuların alanlarında başarılı olabilmesi açısından mutlak olarak günlük yeteri düzeyde beslenmelidirler. Yetersiz beslenme sonucunda sporda motivasyon eksikliği durumu söz konusu olabilmektedir.

Yetersiz Uyku Alımı

 • Sporda motivasyon eksikliğine neden olan başlıca etkenlerden biri de, yetersiz uyku alımıdır. Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere genel sağlık açısından ve sporcuların motivasyon düşüklüğü yaşamaması açısından günlük olarak en az 6-7 saat uyku alınmasına özen gösterilmelidir.

Yetersiz Protein Alımı

 • Tüm spor alanları açısından hayati bir öneme sahip olan protein alımı, yetersiz düzeyde alınması durumunda vücudun daha dirençsiz olmasına ve bağışıklık sisteminin zayıflayarak bireylerin spor aktivitelerinde daha verimsiz olmasına neden olmaktadır. Bu bakımdan vücudun enerjik olması açısından oldukça önemli olan protein alımı, yetersiz düzeyde olduğu takdirde sporda motivasyon eksikliğine neden olmaktadır.

Psikolojik Takıntılar

 • Sporda motivasyon eksikliğine neden olan faktörlerden biri de psikolojik yönden meydana gelen takıntılardır. Zihnin oyalanmasına neden olabilen bu olumsuz durum, beraberinde gerçekleştirilen spor aktivitesinde de yeteri düzeyde başarılı olunamamasına neden olabilmektedir.

Aşırı Kafein Tüketimi

 • Sporda motivasyon eksikliğine neden olan faktörlerden biri de, gün boyu aşırı bir şekilde kafein tüketilmesidir. Beyin yorgunluğu ve halsizlik gibi olumsuz durumların oluşmasına neden olan bu olumsuz etken, beraberinde yapılan spor aktivitesinde de başarısız olunmasına zemin hazırlamaktadır.

Sporda Motivasyon Yükseltme Yöntemleri Nelerdir?

Sporda motivasyonu düşüren etkenlerden uzak kalınmasını tavsiye ettikten sonrasında şimdi de sporda motivasyonu yükseltme yöntemleri hakkında sizlere bilgiler sunalım. Sporda motivasyonun yükseltilmesi açısından şu yöntemlere başvurulmasını tavsiye etmekteyiz.

Hedef Belirleyin Ve Kendinize Söz Verin

 • Gerçekleştirdiğiniz spor alanında mutlak olarak başarılı olabilmek ve motivasyonunuzun daima yüksek olması açısından ilk olarak kendinize hedef belirlemenizi ve kendinize söz vermeniz gerekmektedir. Bu sayede her ne spor aktivitesi ile ilgileniyorsanız ilgilenin mutlak olarak yüksek motivasyon elde edeceğinizi sizlere garanti etmekteyiz.

Gerçekleştirdiğiniz Spor Aktivitelerinizi Doğrudan Sosyal Medya Üzerinden Paylaşın

 • Sporda motivasyonunuzu yükseltmenizin harika yöntemlerinden biri de günlük olarak gerçekleştirdiğiniz spor aktivitelerinizi doğrudan sosyal medya üzerinden binlerce sosyal medya kullanıcısı ile paylaşmanızdır. Bu sayede insanların sizi beğenmesini ve takdir etmenizi sağlayarak, kendinize olan inancınızı yükseltebilir ve sonucunda motivasyonunuzu da arttırabilmektesiniz.

Yeni Şeyler Deneyin Ve Kendinizi Daima Ödüllendirin

 • Hayatın her alanında olduğu gibi, spor aktivitelerinde de başarılı olunabilmesi açısından her zaman yeni şeyler aramaya yönelmeli ve başarılı veya başarısız olduğunuz dönemlerde kendinizi daima ödüllendirmenizi tavsiye etmekteyiz. Bu sayede kendinize olan inancınızın hiç sönmeyeceğini ve yüksek özgüvenli olacağınızdan gerçekleştirdiğiniz spor aktivitesinde daha yüksek motivasyona sahip olabileceğinizi sizlere garanti etmekteyiz.

Beğendiniz Bir Gruba Katılın

 • Spor aktivitenizi özellikle de sürekli olarak tek başınıza gerçekleştirmeniz durumunda, doğal olarak motivasyonunuzda düşüklük yaşayabilmektesiniz. Bu durumdan kurtulmak açısından ve motivasyonunuzu yükseltmek açısından beğendiğiniz bir gruba dahil olabilir ve bu sayede gerçekleştirdiğiniz spor aktivitesinden ayrıca daha fazla keyif alabilmektesiniz.

Uzmanlara Sorunuzu Sorun

 • Spor aktivitenizde yüksek motivasyona sahip olabilmek açısından gerektiği zamanlarda mutlak olarak ilgili uzmana sorularınızı sormalısınız. Bu sayede uzman tarafından yönlendirilerek gerçekleştirdiğiniz spor aktivitesinde daha yüksek motivasyona sahip olabilmekte ve motivasyon değerlerinizin sürekli olarak yüksek kalmasını sağlayabilmektesiniz.

Sporda motivasyon eksikliğine maruz kalmamanız açısından mutlak olarak yukarıdaki ayrıntılara dikkat etmeniz gerekmektedir. Gerçekleştirdiğiniz spor aktivitesinden başarılı olabilmeniz açısından öncelikle iyi bir motivasyona sahip olmanız gerektiğini tekrar belirtmekte fayda görmekteyiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.