Vücut Geliştirme

Spordan Sonra Duş Nasıl Alınmalıdır ?

Spordan Sonra Duş Nasıl Alınmalıdır ?

Spordan sonra alınan duş kasların gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle spordan sonra duş atlanmamalıdır. Spordan sonra duş atlandığı takdirde ciltte bakteriler birekeceğinden kişilerde sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemleri görülecektir.

Spordan sonra duş almanın zararları bulunmamaktadır. Aksine spordan sonra alınan duş kişiyi rahatlatır ve kişiyi kirlerinden arındırır.

Spordan Sonra Uyunmalı mıdır?

Spordan sonra uyumak kişinin rahatlamasına ve kaslarının gevşemesine yardımcı olacaktır. Spordan sonra 15 dakikalık bir uyku kişinin yorgunluğunun alınmasına da fayda sağlayacaktır. Spordan sonra yorulan kişiler uyuduktan sonra enerjilerinin yerine geldiğini ve yorgunluklarının azalacağının farkına varacaklardır.

Duşun Zayıflamaya Etkisi Nedir?

Spordan sonra duş almak zayıflatır mı sorusunun cevabı oldukça açıktır. Kişiler kalori açığı oluşturmadan ya da diğer bir değiş ile kalori yakmadan zayıflayamazlar. Piyasada satılan yeme içme ürünleri, ilaçlar ve kremlerin hiç biri mucizevi etkiye sahip değildir. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin yerini hiçbir yöntem ya da besin alamaz.

Spordan Sonra Duşun Önemi Nedir?

Yürüyüş sonrası duş alınması mutlaka uzmanlar tarafından önerilmektedir. Terledikten sonra duş alınmadığı takdirde deride gözenek tıkanmaları meydana gelerek bazı cilt problemlerine sebep olabilmektedir.

Yürüyüşte olduğu gibi her spordan sonra terleme ile birlikte cilt yüzeyinde bakteriler birikir. Biriken bakteriler derinin üzerinden giyilen kıyafetlere de bulaşır. Bu nedenle kişi duş almalı ve bunun yanı sıra spor kıyafetlerini sık sık yıkamalıdır. Yıkanmayan kıyafetler bakterilerin kişinin vücudunda yayılmasına sebep olarak, kişiyi her türlü cilt hastalığına açık hale getirecektir.

Spordan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Spordan sonra ne yemeli diye merak edenler, sporda kayıp ettikleri enerjiyi yerine koymak için kompleks karbonhidratlardan oluşan küçük bir öğün tüketebilirler. Yulaf ezmesi, elma, yaş üzüm, muz gibi besinler spor sonrasında sıklıkla tercih edilen besinlerden bazılarıdır.

Spor sonrası 1 kase yoğurt ile yulaf ezmesini karıştırarak mevsim meyvelerini hazırladığınız karışıma ekleyerek tüketin. Bu sizin spordan sonra kayıp ettiğiniz enerjiyi yerine koyarak, yeni enerji ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Duş ve Beslenme Rehberi:  Spor Sonrası Adım Adım Yapılacaklar

  • Sporunuz bittikten sonra, spor kıyafetlerinizi çıkartın.
  • Duşa girin.
  • Duşta ılık su kullanmaya özen gösterin. Ilık su ile kaslarınızı ovarak kaslarınızı gevşetmeye ve rahatlamaya çalışın.
  • Derinizde biriken bakterileri cildinizden uzaklaştırmak için sabun ya da duş jeli kullanın.
  • Duştan çıktıktan sonra temiz kıyafetlerinizi giyin.

Duştan sonra sıra spor sonrası yemeğinde.

Gerekli Malzemeler:

1 elma,

Yarım muz,

Bir avuç fındık ve fıstık karışımı,

Bir kase yarım yoğurt.

Nasıl Yapılır?

Yoğurdun üzerine gerekli malzemeler eklenir ve birbiri ile güzelce karıştırılır. Dolapta yarım saat bekletilerek soğuk bir şekilde üzerine bir çay kaşığı bal ile birlikte servis edilebilir.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.