Spordan Sonra Sauna Zararlı Mı?

Birçok sporcu tarafından merak edilen konulardan biri de spordan sonra saunanın zararlı olup olmadığı konusudur. Genel sağlık açısından birçok faydaları bulunan sauna aktivitesi günlük olarak gerçekleştirilen spor aktivitelerinden sonrasında da gerçekleştirilmesi açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bu bakımdan uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere günlük olarak yapılan spor aktivitelerinde veya egzersiz çalışmalarından sonrasında saunaya girilmesinde herhangi bir olumsuz durum söz konusu olmamaktadır.


Spordan Sonra Saunaya Girilmesinin Faydaları Nelerdir?

Günlük olarak gerçekleştirilen herhangi bir spor aktivitesinde yoğun olarak terleme durumu söz konusu olabildiğinden beden içerisindeki su ve toksinlerdeki denge oranında değişimlerin meydana gelmesi söz konusu olabildiğinden spordan sonrasında sauna aktivitesine yalnızca 15 dakika civarında bulunulması durumunda, bedenin salgıladığı ve bedende kas ağrılarına neden olan laktik asidin sauna içerisinde terleme sayesinde bedenden kolay bir şekilde dışarı atılması söz konusu olmaktadır. Bu bakımdan sporcuların günlük spor aktivitesinden sonra mümkünse saunaya girmesi oldukça faydalıdır.

Saunanın Sağladığı Diğer Faydalar Nelerdir?

 • Sağlık açısından pek çok faydaları bulunan sauna aktivitesi bedenin tamamen temizlenmesi açısından önemli faydaları bulunmaktadır.
 • Bedenin yoğun bir şekilde terlemesini sağlayan sauna aktivitesi, bu sayede beden içerisindeki gözeneklerin açılmasına ve toksinlerin bedeni tamamen terk etmesini sağlamaktadır.
 • Ayrıca ölü deri hücrelerinin temizlenmesi açısından da faydalı olan sauna, bu sayede cildin temiz ve parlak bir görünüme sahip olması açısından fayda sağlamaktadır.

Saunaya Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Çocukların, kalp hastalıkları taşıyanların, hipertansiyon, düşük tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarına sahip olanların ve gebe kadınların dışından saunaya giren bireylerin mutlak olarak sauna içerisinde en fazla 15 dakika kadar kalmaya özen göstermelidir.
 • Yoğun terleme sunması sayesinde bedenin aşırı olarak su kaybetmesini sağlayan sauna aktivitesi sırasında bireylerin ayrıca 2 veya 3 bardak soğuk su tüketmesinde önemli faydalar bulunmaktadır.
 • Ayrıca sauna aktivitesinden çıkıldığında da hemen bol miktarda sıvı tüketilmeli ve bedenin yeniden normal ısı dengesine kavuşmasının ardından duş alınmalıdır.

Saunanın Pek Bilinmeyen Faydaları İse Şunlardır;

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesini Sağlıyor

 • Bedenden toksinlerin atılmasını sağlaması sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan sauna aktivitesine bu sayede günlük olarak gerçekleştirilen tüm spor aktivitelerinden sonra girilmesi sayesinde bireylerin bağışıklık sisteminin güçlenmesi de söz konusu olmaktadır.

Kan Dolaşımının Hızlanmasını Sağlıyor

 • Bedendeki toksinlerin dışarı atılması sayesinde kan dolaşımının hızlanmasını da sağlayan sauna aktivitesi, bu sayede sporcuların da gerçekleştirdiği spor aktivitelerinde daha başarılı olmasına da destek olmaktadır.

Kanser Hastalığını Önlüyor

 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlaması sayesinde vücudun bulaşıcı hastalıklara ve kanser türü hastalıklara karşı direnç göstermesine de destek olan sauna aktivitesi bu sayede günümüzde insanlar tarafından yoğun olarak ilgi gören faydalı bir aktivitedir.

Bu bakımdan sporcuların ve diğer bireylerin mümkün mertebede günlük olarak 10 veya en fazla 15 dakika kadar sauna aktivitesinden faydalanmasını tavsiye etmekteyiz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Spordan Sonra Sauna Zararlı Mı? için yorumda bulun

  Spordan Sonra Sauna Zararlı Mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Spordan Sonra Sauna Zararlı Mı? için ilk yorumu yapabilirsin.