Squat Nedir Nasıl Yapılır?

squat nedir


Sıkı kalçalara ve düzgün bacaklara sahip olmak öncelikle bayanlar olmak üzere erkeklerinde hedefleri arasındadır.Son zamanlarda spor hakkında konuştuğum,düzgün bir bacak-kalça kombinasyonuna sahip olmak isteyen insanların dilinde tek bir kelime var SQUAT.1-2 yıl öncesinde de squat hareketinin ne kadar önemli bir hareket olduğunun farkındaydık.Bacakta bulunan kasların neredeyse tamamını çalıştırmasının vücut geliştirmeciler için pas geçilmeyecek bir durum olduğunu da biliyorduk.Fakat son zamanlarda bayanlar tarafından da sık sık duyduğumuz bir hareket haline geldi.Çalıştığım spor salonunda da hocaların,bayan sporcular için hazırladıkları pek çok programın temelinde de squat hareketi yatıyor.Peki squatın bu kadar vazgeçilmez olmasının sebebi nedir? ya da temel olarak squat hareketinin ne işe yaradığına bir göz atalım.

Squat Hareketi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Aslında bu hareketi tamamiyle düzgün yapabilmeniz baya bir zamanınızı alacak.Spor salonundaki hocanızın bir iki defa göstermesi bu hareketi tam olarak öğrenmeniz için yeterli olmayabilir.Squat hareketinin en nizami yapılışını spor salonundaki yaşça büyük abilerimden öğrendim diyebilirim.Sizinde bu hareketin yapılışını öğrenmeniz muhtemelen zaman alacaktır.Her neyse bir şekilde bu hareketin yapılışını öğreneceksiniz biz size bu öğrenme süresini kısaltma konusunda yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz.

squat hareketi nasıl yapılır

Squat Hareketinin nasıl yapılacağını maddeler halinde görelim.

-Squat hareketini yapmadan önce en çok dikkat etmeniz gereken şey ayaklarınızın ve belinizin konumudur.Ayaklarınızı omuz hizasında açmanızı öneriyorum.Parmak uçlarınızın tam olarak karşıya bakması gerekli.Ağırlığı omzunuza almadan önce barın tam altında pozisyon aldığınıza emin olun.Bu durum dengenizi rahat sağlayabilmeniz açısından önemlidir.

-Ağırlığı omuzlarınıza aldıktan sonra bedeninizle aşağıya doğru inmeye başlayacaksınız.Bu sırada kalçanızı hafifçe geri doğru ittirirken,karın kısmınızı öne doğru çıkartacaksınız.Omuzlarınız ise bulundukları konumda sabit kalmalıdır.Bu hareketi yapmaya yeni başlıyorsanız dengede kalmanız oldukça zor olacaktır.Dert etmeyin.İnternette squat ile ilgili videoları izlediğinizde yavaş yavaş hareketin nasıl yapılacağını kavrayacaksınız.

-Ayrıca hareketi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biriside hareketi dizlerinizden destek alarak değil de kalçanız yardımıyla kaldırmanız gerektiğidir.Hareketi yaparken popo kısmınızda gerginliği hissetmeniz gereklidir.

-Bu hareketi yaparken pek çok arkadaşımı görüyorum tam olarak oturmuyorlar.Ağır kiloların altına giriyorlar fakat konu hareketin doğruluğuna geldiğinde içler acısı bir durum ortaya çıkıyor.Bu hareketi yaparken alt noktadaki gerginliği mutlaka hissetmelisiniz.Diğer türlü bu hareketin çalıştırdığı kas gruplarının sayısı azalacaktır.

Squat Hareketi Ne İşe Yarar ? -Squat Hareketi Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Squat hareketi bacak antrenmanlarında yer alan vazgeçilmez bir harekettir.Hocalarınız size bacak antrenmanı hazırlıyorsa ve programın içerisinde squat hareketi yoksa o antrenmanda eksiklikler olduğunu düşünmelisiniz.Vücut geliştirmeciler için en önemli hormonlardan birisi olan büyüme hormonu salgısını arttırmanın en önemli yolu bacak kaslarını çalıştırmaktır.Bunu size en kısa yoldan sağlayacak hareket şüphesiz ki squattır.

Başta bacaklar olmak üzere bel ve kalça bölgelerini de önemli derecede çalıştıran bir hareket olan squat hareketini özellikle bayanların mutlaka uygulamasını tavsiye ediyorum.Bir çok bayan yuvarlak kalçalara ve sıkı bacaklara sahip olmak ister.Squat hareketi bu noktada bayanlar için bulunmaz bir nimet haline geliyor.Düzenli olarak bu hareketi yaptığınızda hem en çok dert yandığınız selülitleriniz yok olmaya başlayacak hem de bacak ve kalça bölgelerinde birikmiş olan yağları kısa sürede yakacaksınız.

squat hareketiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Squat Nedir Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Squat Nedir Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Squat Nedir Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.