Vücut Geliştirme

Süzme Peynir Protein ve Besin Değerleri

14.02.2019
1.512
Süzme Peynir Protein ve Besin Değerleri

Süzme peynirin içerisindeki besin değeri sağlıklı beslenenler ve kilo vermek isteyen kişiler için idealdir. Süzme peynirin 30 gramında 29 kalori vardır. İçeriğinde 1 gr yağ ve 22 mg kalsiyum barındıran bu peynir, içerisinde bulunan kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesine yardım eder, dişlerin ve kemiklerin yapısını güçlendirir. Çok az yağ içeren bir peynir türü olduğundan  kilo vermeye çalışan kişiler tarafından hem kahvaltı da hem de ana yemeklerde sıklıkla tercih edilir. Sağlıklı bir öğün hazırlamak isteyen kişiler  için de süzme peynir oldukça ideal bir besindir. Sağlık değerlendirmesine 10 puan üzerinden 6 verilmiştir.

Peynirin Faydaları Nelerdir?

 • Vücudun kalsiyum ihtiyacını giderir.
 • Kemikleri kuvvetlendirir.
 • Kemik erimesinin önüne geçer.
 • Dişlerin ve kemiklerin yapısına katılır.
 • Hafızayı tazeler.
 • Özellikle beyaz peynir besin değeri ve yüksek protein içeriği sayesinde, kas gelişimine fayda sağlar.

Süzme Peynir Hakkında Az Bilinenler

 1. Süzme peynirle normal peynir arasındaki önemli bir fark bulunur. Süzme peynir yapılırken süt bekletildikten sonra preslenmez. Süt kesilmeye bırakılır ve süzülür. Bu işlem peynirin kazein proteinine sahip olmasına neden olmuştur.
 2. Peki, süzme peynir yağlı mı? Az yağlı 225 gr süzme peyniri satın alırsanız, bu peynirin içerisinde toplam 160 kalori ve 2 gram da yağ vardır. Yani sorunun cevabı hayır, yağlı değildir. O halde 1 kibrit kutusu süzme peynir kaç kalori? Ortalama olarak 35 kaloridir.
 3. Süzme peynir, bol miktarda kazein proteini içerir. Örneğin; İçim süzme peynir protein miktarı 225 gr için 30 gram kadardır.

Süzme Peynirin İçinde Bulunan Kazein Proteini Nedir?

Kazein proteini vücut tarafından emilimi oldukça yavaş olan bir protein çeşididir. Her hayvan sütünün içeriğinde farklı miktarla kazein proteini bulunmaktadır. Genellikle kazein proteini inek sütünden alınır. İnek sütünde ortalama olarak yüzde 3 kazein proteini bulunurken koyun sütünde bu miktar neredeyse yüzde 5’e yakındır. Protein yavaş sindirildiğinden tokluk süresini artırır. Bu nedenle diyet yapan insanlar için son derece uygun bir besindir. Ana yemeklerde ve ara öğünlerde süzme peynir bu nedenle ideal bir besindir.

Süzme Peynire Muadil: Lor Peyniri

Lor peyniri besin değeri süzme peyniri ile benzerlik gösterdiğinden ve az yağlı olan bir peynir türü olduğundan diyette olan kişiler tarafından lor peyniri tercih edilebilir. Lor peynirinin buna ilaveten diğer peynir çeşitlerinde olduğu gibi protein ve kalsiyum açısından zengin olduğu bilinmektedir. Tuz kullanmaması gerekenler, vücutlarında ödem birikenler bu peyniri gönül rahatlığı ile tüketebilirler.

Süzme Peynir Yerine Tüketilebilecek Diğer Peynir Türleri

 • Edirne Ezine Peyniri
 • Süzme Peynir
 • Lor Peyniri
 • Az Yağlı Kaşar Peyniri
 • Konya Küflü Peynir
 • Kayseri Çömlek Peyniri


Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.