Vücut Geliştirme

Taurin Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır ?

Taurin Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır ?

Taurin Nedir?

 

Taurin esas olarak vücutta sinir ve kas dokusunda bulunan bir aminoasittir. Vücutta zaten kendiliğinden üretilen taurin ilk olarak 1827 senesinde Leopold Gmelin ve Friedrich Tiedermann birlikteliğiyle bir boğanın safra kesesinden üretilmiştir. Vücutta üretilen taurini besinler aracılığıyla da vücuda almak mümkündür. Süt ürünleri, yumurta, kırmızı et ve balık eti taurin bakımından zengin besinlerdir. Ayrıca taurin pek çok enerji içeceğinde bir bileşen olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle sporcular ve vücut geliştirmeyle ilgilenen kişilerin tercih ettiği bir amino asittir. Makul dozlarda alındığı takdirde vücuda hiçbir yan etkisinin olmadığı bilinmektedir. Yine de taurin nedir ne işe yarar nasıl kullanılır sorularına cevap olması için aşağıda bazı açıklamalar verilmiştir.

 

 Taurin Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir?

 

Kandaki su ve mineral dengesinin sağlanması açısından oldukça önemli bir amino ait olan taurin her ne kadar vücut tarafından üretilen bir amino asit olsa da bazı rahatsızlık durumlarında vücudun ihtiyacı kadar üretilmeyebilir. Böyle durumlarda ek gıda olarak alınması mümkündür. Ayrıca yapılan bazı çalışmalar yeterli taurin takviyesinin atletik performans açısından pozitif sonuçlar doğurduğunu göstermiştir. Bu nedenle pek çok enerji maddesinde kullanılmaktadır ve sporcular tarafından tercih edilmektedir.

 

Taurin’in bilinen faydaları arasında beyin fonksiyonlarını arttırması da vardır. Beyinde ve sinir sistemindeki potasyum ve kalsiyum seviyelerinin dengelenmesinde faydası olduğu gibi bazı sinir ve beyin hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadır. Unutkanlığa karşı da oldukça etkili olan taurin fiziksel gücün arttırılmasında da etkilidir. Ayrıca taurin eksiliğinde dikkatsizlik, depresyon ve alkolizm gibi problemler görülebilir.

 

Taurin göz sağlığı konusunda oldukça önem taşıyan bir amino asittir. Vücutta yeterli düzeyde bulunduğu takdirde ilerleyen yaşla artan göz problemlerini önlemeye yardımcı olur. Retinalarda taurin yüksek konsantrasyonlarda bulunur ve yaşa bağlı olarak belirgin bir şekilde azalır. Ancak taurin vücutta yetersiz düzeyde bulunduğu zaman özellikle çocuklarda çeşitli görme problemlerine sebep olabilir. Alınan taurin takviyesinin diyabetik retinopatiye iyi geldiği görülmüştür.

 

Kan şekerini düzeyini kontrol altına alabilen taurin aynı zamanda diyabete karşı da faydalıdır. Yükselen kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Düşmesine yardımcı olduğu bir diğer şey ise yüksek kan tansiyonudur. Bunu da kan damarlarının duvarlarındaki kan akışının direncini azaltması sayesinde yapar. Taurin’in bir diğer özelliği ise beyindeki sinir uyarılarını indirmek ve kan basıncını arttırmaktır.

 

 Taurin Zararlı Mıdır?

 

Yukarıda bahsedildiği gibi makul miktarlarda alınan taurinin insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Hali hazırda vücudumuz tarafından üretiliyor ve bazı besinler aracılığıyla vücuda alınabiliyor olsa da vücut geliştirme ve sporla uğraşan kişiler tarafından takviye olarak da vücuda alınabilmektedir. Hatta vücut geliştirmeciler kullandıkları pek çok takviye maddesinde de taurin bulunmaktadır. Taurin kullanımı çoğunlukla güvenli olarak bilinir. Çünkü zaten vücudumuzda bulunan bir aminoasittir. Taurinin zararlı bir etki göstermemesi için alınan diğer tüm takviyelerdeki gibi kullanım sınırının aşılmaması ve dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.