Vücut Geliştirme

Tavuk Göğsü Protein Ve Besin Değerleri Nelerdir

08.07.2018
1.421
Tavuk Göğsü Protein Ve Besin Değerleri Nelerdir

Özellikle ağır ve düzenli olarak spor yapan kişiler için yaptıkları spor kadar beslenmeleri de oldukça önemlidir. Ağır yapılan sporlar sonucunda kişilerin yeterli ve gerekli besinleri almaması durumunda hem vücudu kaybettiği enerjiyi geri alamadığı için zayıf düşecek hemde yapılan spordan gerekli verim alınamayacaktır.

 

Sporcular İçin Tavuk Göğsünün Önemi Nedir?

 

Kaslı bir vücut isteyen kişiler içinde ağır sporların yanında mutlaka gerekli besinlerin alınması ve dengeli beslenmede oldukça önemlidir. Sporcuları uzmanlar tarafından açıklanan ve almaları gereken belli başlı besin grupları bulunmaktadır. Bu besinlerin başında tavuk göğsü gelmektedir. Uzmanlar tarafından aktif ve yoğun olarak spor yapan kişilerin mutlaka tüketmesi gerektiği söylenen tavuk göğsü protein ve besin değerleri nelerdir hakkında tüm detaylar yazının ilerleyen bölümlerinde yer almaktadır.

 

Neden Tavuk Göğsü Tüketilmelidir?

 

Tavuk göğsü her şeyden önce yoğun bir protein ve lif kaynağıdır. Spor yapan kişilerinde yaptıkları spordan maximum verimi alabilmeleri ve de daha kaslı bir vücuda sahip olabilmek için kaslarını geliştirebilmeleri adına protein olmazsa olmazların arasında yer almaktadır. Protein dışında yoğun bir lif deposu olan tavuk göğsü besini, lifle yapısının ince ve kısa olması sebebi ile de hem çiğnenmesi hemde bu nedenle hazmı kolay bir besindir.

 

Tavuk göğsünde lif ve proteinlerin yanı sıra demir, B grubu vitaminlerinin tümü ve fosfor da bulunduğu için aynı zamanda bu besin yoğun bir vitamin ve mineral deposudur. Bunun yanında içeriğinde yok denecek kadar az miktarda yağ bulunan bu besin, sporcuların diyetlerinde de kullandıkları besinlerin başında yer almaktadır.

 

Tavuk göğsü yoğun protein, lif, vitamin ve mineral içermesinin yanı sıra kırmızı et ya da balık gibi ürünlere nazaran da daha uygun fiyatlı bir besin grubudur. Bu nedenle de hemen hemen herkes tarafından kolaylıkla satın alınıp tüketilmesi mümkün olmaktadır.

 

Tavuk Göğsünün Kalori Ve Besin Değerleri Nelerdir?

 

Hem fiyatı, hemde kolay tüketiminin yanı sıra tavuk göğsü sporcuların önemli besin kaynaklarındandır. Bu nedenle ağır spor yapan kişilerin tavuk göğsü tüketmesi de oldukça önemlidir. Ağır spor yapan ya da vücut geliştirme sporları ile ilgilenen kişiler için ise yaptıkları spor haricinde yedikleri her bir lokmanın da hem besin değeri hemde kalorisi oldukça önemli olmaktadır. Bu doğrultuda tavuk göğsünde bulunan besin değerleri ve kalori miktarı şu şekildedir;

 

– Eğer tavuk göğsü derisiz olarak tüketilir ise bu durumda kalorisi 124 kaloridir. Fakat derisi ile birlikte tüketilir ise bu durumda kalori miktarı 170’lere kadar çıkmaktadır.

 

– Bunun dışında tavuk göğsünün besin değerlerini kaybetmemesi adına doğru pişirmekte oldukça önemlidir. Tavuğu mümkün olduğunca haşlayın ve tencereye çıkan suyunu da kesinlikle çöpe atmayın. Bu tavuk suyunu farklı yemeklerin içine de katarak daha sonrasında kullanabilirsiniz.

 

– Son olarak ise ortalama olarak 100 gr bir tavuk göğsünde; 18,7 oranında protein, 16,1 oranında yağ ve yağ asitleri ve 124- 170 kalori arasında da kalori bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.