Tendon Kopması Belirtileri Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kasların kemiklerle bağlanmasını sağlayan içinde kas liflerini barındıran tendonlar vücut sistemi içerisindeki en güçlü bağ bölümlerinden biri olmaktadır. Ancak aşırı zorlanmalara ve dışarıdan gelen darbelere bağlı olarak insan vücudunun en fazla etkileşime girdiği yerler olan üst ve ön bacak, aşil tendonu, omuz manşeti ve pazı bölgelerinde tendon kopması durumlarıyla karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Tendon kopmasının yaşanmasındaki en temel sebep bu bölümlerin çok kuvvetli olmasına rağmen ani hareketler karşısında dayanıksız kalması olmaktadır. Şiddetli beklenmedik darbeler almak, ani bir şekilde hızlanmak, taşıyabileceği yükten daha fazlasını tendona yüklemek tendon kopmalarının en temel sebeplerinden olmaktadır. Bunun dışında kas ve kemik yapılarının zorlandığı yaşlılık hallerinde, kan dolaşımının yetersiz olduğu durumlarda, uzun süreli antibiyotik kullanımında ve steroit enjekte edilen bölgelerde tendon kopmasıyla sıklıkla karşılaşılmaktadır.


Tendon Kopması Nasıl Anlaşılır?

Tendonlar vücudun kaslarla kemikleri bağlayan noktasında yer aldığı için bu bölgelerde yaşanan bir tendon kopması sonucunda kolaylıkla kişilerin bu durumu fark etmesi mümkün olmaktadır.

  • Şiddetli ağrıların yaşanması,
  • Yırtılma, kopma gibi hislerin duyulması,
  • Morarma ve kızarmaların meydana gelmesi,
  • Tendona bağlı kas ve kemiklerin kontrolünün kaybedilmesi,
  • Güçsüzlük hissi,

tendon kopmalarının en büyük belirtilerinden olmaktadır. Bunların dışında tendon yırtılmasının ardından tendona bağlı şekilde duran eklemlerin boşta kalmasından dolayı dışarıdan da gözlenebilecek şekilde vücudun şeklini bozması da söz konusu olmaktadır.

Tendon Kopmalarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tendon kopmalarının yaşandığı durumlarda teknolojiyle gelişen tedavi yöntemleri çeşitlenmeden önce uzun süren dinlenmeler, buz uygulamaları, ağrı kesicilerin kullanılması ile tendonların tekrar eski işlevini yerine getirebilecek noktaya gelmesi sağlanıyordu. Ancak önce cerrahi müdahalelerle ardından da PRP tedavisi adı verilen yöntemle artık çok daha kısa süre içinde tendon kopması sorununa çözüm üretilebiliyor. Cerrahi müdahale sırasında tendonların koptuğu noktadan ayrılan bölümlerinin birbirine eklenmesi sağlanmaktadır. Tedavi süreci ise yine belirli bir süre içinde gerçekleşmektedir. PRP tedavisinde ise kişinin kendi kanından alınan kan elementleri ile oldukça hızlı ve yenileyici bir tedavinin yapılması sağlanmaktadır. PRP tedavisinin sonucunda cerrahi müdahalelere gerek kalmadığı gibi aynı zamanda iyileşme sürecinde tekrarlayabilecek tendon yırtılmalarının da önüne geçilmiş olur.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tendon Kopması Belirtileri Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ? için yorumda bulun

    Tendon Kopması Belirtileri Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tendon Kopması Belirtileri Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ? için ilk yorumu yapabilirsin.