Testosteron Niye Düşer?

Halk arasında erkeklik hormonu olarak biliniyor olsa da vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin yakından bileceği gibi yağ ve kaslar üzerindeki etkisi ve hormon seviyelerinde yaptığı değişiklerle sağlıklı bir yaşam için en gerekli hormonlardan olan testosteron en önemli hormonlardan olmaktadır. Erkeklik hormonu olarak bilinmesine rağmen çok sayıdaki erkeklik hormonu içerisinden sadece bir tanesi olan testosteronun üretilmesi vücutta beyinde bulunan hipotalamus ve hormon üretiminde etkili olan hipofiz bezi tarafından yapılmaktadır. Genel yanlış bilginin aksine testosteronun kadınlarda da belirli bir miktarda bulunması sağlıklı bir yaşamın devamı için gerekli olmaktadır.


Testosteron Eksikliği Neye Yol Açar?

Doğal yaşam süresi içinde erkeklerde yoğun bir şekilde bulunan testosteron hormonunun seviyesi yaklaşık 30’lu yaşlardan sonra düşmeye başlamaktadır. Bu durum kendini çok farklı belirtilerle göstermektedir. Özellikle erkekler için cinsel hayattaki yetersizlik, depresyon, yorgunluk, kas kayıpları yaşama, hızlı kilo alma gibi belirtilerle bu hormonun azaldığı belirlenebilmektedir.

Testosteronun eksikliğinde hangi problemlerin ciddi seviyelerde insanları rahatsız edilebileceğine bakılırken mutlaka hormonun gerçekten ne işe yaradığının da bilinmesi gerekiyor. Öncelikle cinsel isteğin ve performansın üzerinde büyük bir etkiye sahip olan bu hormon kas ve kemik gelişimleri için de ihtiyaç duyulan en temel hormonlardan olmaktadır. Bununla birlikte yağların vücutta belirli bir yerde birikmesinin önüne geçmek, vücudun sahip olduğu enerjinin korunması açısından da testosteron hormonunun önemli etkileri bulunmaktadır. Tüm bu etkilerin yanı sıra testosteron eksikliğinin en gözle görülür belirtisi kişilerde yaşanan ani kilo alımları oluyor.

Testosteron Seviyesi Nasıl Artırılır?

Testosteron seviyesi düşen ya da düşmeye başlayan kişilerin bu aşamadan sonra hormonu tekrar istenilen seviyelere çekmesi oldukça zor olmaktadır. Bu sebeple çok daha erken yaşlarda hormonun kontrol altına alınması adına beslenmeye dikkat edilmelidir. Öncelikle ilk dikkat edilmesi gereken nokta yağların tüketimi ile alakalı oluyor. Genel kanının aksine yağ tüketimi insan vücudunun sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam edebilmesi açısından önemli olmaktadır. Ancak yağ tüketimlerinde mutlaka zeytinyağı gibi bitkisel kaynaklı yağların, kuruyemişlerin ve kırmızı etten gelen yağların tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Testosteron gelişimini olumsuz yönde etkileyen besin gruplarının başında karbonhidratlar gelmektedir. Vücudun yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan enerjiyi sağlamada ihtiyaç duyduğu en temel besinlerden olan karbonhidratların aşırı alınması sonucunda testosteron seviyelerinde hızlı düşüşlerin yaşanması söz konusu olabiliyor. Bu sebeple kan şekerini daha yavaş bir şekilde yükselten tahıllarla, sebzelerle karbonhidrat alımlarının yapılması gerekmektedir.

Testosteron seviyelerini korumak isteyen kişilerin yapabileceği bir diğer şey de yaşam kalitelerini korumak olmalıdır. Buna bağlı olarak kişilerin düzenli olarak spor yapması ve ağırlık çalışması gerekiyor. Ayrıca kaliteli bir uyku düzeni oturtulduğu zaman da hormon seviyelerinin sağlıklı noktalarda tutulması söz konusu olabilmektedir. Son olarak stresli bir yaşam tarzından uzak durulmalı ve böylece testosteronun korunması da sağlanmalıdır.Etiketler

YORUM YAZIN