Testosteronu Arttırmak için Yapılması Gerekenler

Çoğu zaman sadece cinsel yaşamın daha sağlıklı olmasına yardımcı olacağı düşünülen testosteron aynı zamanda kas gelişimleri, kıl gelişimleri, kemik kalınlığının artması gibi noktalarda da etkili olmaktadır. Hatta testosteron günlük hareket ihtiyaçlarının giderilmesinde de son derece büyük bir etkiye sahiptir. Düşük seviyede de olsa kadınlarda da bulunan bu hormon erkeklerin cinsel organları tarafından üretilen bir hormon olmaktadır. 30 yaş ve sonrasında düşüşe geçmekte olan testosteron hormonlarını yüksek seviyelerde tutmak için izlenebilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Tüm bu yollar testosteronu arttırmak için faydalı olmaktadır.


Testosteron seviyesini artırmak isteyen kişilerin yapabileceği ilk şey sert antrenmanlara geçmektedir. Vücudun zarar görmesine sebep olabilecek antrenmanlardan uzak durularak mümkün olduğu kadar sert bir antrenmanın yapılması bu konuda testosteron seviyesinin artırılmasını sağlar. Burada antrenmanı sert yapmaktan kasıt vücudun tüm enerjisinin kullanıldığı bir antrenman türünü benimsemektir. Örneğin koşu sırasında yaklaşık 20 saniye mümkün olduğu kadar hızlı koştuktan sonra 2 dakika kadar normal seyirde devam etmek testosteronu arttırmak için yapılabilecek en iyi egzersizlerdendir.

Hormonlar tarafından testosteron incelendiğinde kilolu kişiler testosteron seviyelerinin daha düşük olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle kişilerin kilolarını kontrol altına alarak ve hatta aşırı kilolularsa zayıflama yoluna giderek çözümlerini üretmeleri gerekiyor. Diyet yaparken mutlaka et, yumurta ve meyvelerin tüketilmesine ağırlık verilmelidir. Besin tüketimleri ile ilgili olarak testosteronu arttırmak için BCAA grubu aminoasitlerin tüketilmesi yerinde bir tercih olacaktır. Özellikle antrenmanların etkisini birkaç kat daha artırması ile birlikte bu türden gıda takviyelerinin alınması istenilen güce ulaşılmasında etkili olur. Yine besinleri tüketirken mutlaka sağlıklı yağları tüketmek gerekmektedir. Bu konuda yüzde 40’tan daha az yağ oranına sahip olan besinlerin testosteron seviyelerini düşürdüğü bilinmelidir. Zeytin, avokado, etler, tereyağı ve fıstık gibi kuruyemişlerden de bu yağların tüketilmesi sağlanabilir.

Testosteron seviyesini artırmanın en etkili yollarından biri de stres seviyesini düşürmektir. Stres kortizol hormonu üreterek testosteronun artmasına engel olur. Bu sebeple spor yaparak, arkadaşlarınızla vakit geçirerek moralinizin hep yüksek seviyede kalmasını sağlamalı ve stresten arınmaya çalışmalısınız.Etiketler

1 YORUM

  1. Avatar
    ismail hakan

    Çinko tabletleri kullanılabilir. Eczanelerde reçetesiz olarak satılmakta ve fiyatı 20-25 TL arasında değişmektedir.

YORUM YAZIN