Vücut Geliştirme

Tibet Hareketleri Nasıl Yapılır 5 Hareket Zayıflatır Mı ?

21.08.2018
881
Tibet Hareketleri Nasıl Yapılır 5 Hareket Zayıflatır Mı ?

Tibetli keşişlerin ruhsal ve bedensel güçlerinin sırrı asırlardır merak edilen konuların başında gelmektedir. Aynı zamanda ketumlukları ile de ünlü olan bu keşişlerin sırlarına bir türlü ulaşmak mümkün olmamaktaydı. Himalayalar’da manastırda yaşayan bu keşişler dış dünyayla bağlarını keserek tamamen kendi iç dünyalarına odaklanarak yaşamakta, dünyevi ihtiyaçlardan uzak durmaktadırlar. Yazar Peter Kalder tarafından yazılan Tibet’in Gençlik Pınarı adlı eserde bahsi geçen Tibet’in 5 hareketinin keşişlerin gençlik sırrı olduğundan detaylıca bahsedilmiştir. Emekli bir İngiliz subayının aktardığı bilgileri derleyen yazar ile hayatımıza giren bu hareketler ile ilgili yapılan Tibetin 5 hareketi yorumlar hep övgü içeriklidir.

Tibet’in 5 Hareketi Nasıl Yapılır?

 • Hareket 1: Harekete başlarken ayakta durulmalı, kollar iki yana açık ve avuç içi aşağıya doğru bakmalıdır. Ayaklarda kapalı pozisyonda saat yönünde dönerek hareket yapılır. Hareket esnasında burundan nefes alınıp verilmelidir.
 • Hareket 2: Harekete başlarken sırt üstü uzanılır ve avuç içiniz yere bakacak şekilde kollarınızı iki yanınıza vücudunuza paralel olacak şekilde uzatırsınız. Hareketi yaparken başınız ile birlikte ayaklarınızı vücudunuza dik olacak şekilde kaldırarak hareketi yapılır. Kaldırma esnasında burundan derin nefes alınırken, indirme esnasında nefes verilir.
 • Hareket 3: Harekete başlarken dizlerinizin üzerinizde durun ve gövdenizin dik olmasını sağlayın. Ellerinizi kalçanızın yanına koyduktan sonra başını olabildiğince geriye iterek sırtınızı ve omuzlarınızı da geriye doğru esnetin. Bu pozisyonda nefes aldıktan sonra başlangıç pozisyonuna döndüğünüzde nefes verilir.
 • Hareket 4: Bacaklarınız gergin olacak şekilde yere L şeklinde oturun. Avuç içiniz yere doğru bakmalı ve parmaklarınız ayaklarınızla aynı doğrultuda olmalıdır. Başınızı olabildiğince arkaya atarak gövde yere paralel olacak şekilde kaldırılarak nefes alınır. Başlangıç pozisyonuna dönülerek alınan nefes verilir.
 • Hareket 5: Emekler pozisyonda, avuç içleriniz yerde ve eller ile ayaklar omuz genişliğinde açılarak pozisyon alınır. Burundan nefes alınır ve sadece kalça yukarıya kaldırılarak çene göğse yaklaştırılır. Nefes verilir ve başlangıç pozisyonuna dönülür.

Hareketlerin başlangıç aşamasında 3’er kez, geçen her hafta için 2 tekrar ekleyerek tekrar sayısı 21’e ulaşana kadar hareketlere devam edilir. Bu açıklamalara uyulduğunda Tibetin 5 hareketi zararları bulunmamaktadır.

Tibet’in Hareketleri Zayıflatır Mı?

Tibet hareketlerinin;

 • Vücuda enerji verdiği,
 • Solunum ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarını önlediği,
 • Sindirim sistemine ve rahatsızlıklarına iyi geldiği,
 • Çakraları açtığı,
 • Baş ağrılarına iyi geldiği

Bilinmektedir. Hem yeme isteğinizi azaltma, hem de sindirim sistemini düzenleme etkileri nedeni ile Tibetin 5 hareketi ile zayıflayanlar çok sayıdadır.

Tibet’in 6. Hareketi Var Mıdır?

Yaygın olarak 5 hareket olarak bilinse de Tibetin 6. Hareketi olduğundan bahsedilir. Bu hareket ile et ve balık gibi besinlere dahi kişinin ihtiyacı kalmadığı rivayet edilmektedir. Bu hareketin uygulaması ise;

 • Ayakta tüm akciğerler boşaltılmalı,
 • Eller dizde ve gövde öne eğilerek akciğerdeki tüm hava boşaltılmalı,
 • Eller kalçaya konarak başlangıç pozisyonuna dönülerek karın içeri, göğüs dışarı çıkartılmalı,
 • Burundan soluk alınarak ağızdan verilmeli

Şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.