Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir ?


Tok Tutan Yiyecekler Kilo Vermede Etkili Olur Mu?

Dünyanın geldiği son noktada insanlar çok hızlı bir hayat içerisinde hemen hemen hareketsiz bir yaşam tarzını takip ederek ve hızlı ya da hazır gıdaların tüketimini gerçekleştirerek çelişkiyle dolu bir hal içinde çabuk bir şekilde kilo alıyorlar. Kilo almada spor yapılmamasından düzensiz ve sağlıksız beslenmeye kadar pek çok sebep bulunsa da en temel sebep sürekli olarak yemek yenmesidir. Bir zaman sonra vücudun duyarsızlaşması ve ihtiyaç duyduğu besinden daha fazlasını talep etmesi ile sonuçlanan bu tüketim şekli terk edildiği takdirde istenilen vücut tiplerine gelebilmek mümkün olmaktadır. Bunun için gerekli olan ve tüketimi yapılması gereken besinler de tok tutan yiyecekler olmaktadır.

Fazla kilo problemi yaşayan pek çok kişinin öğünlerin hemen sonrasında bile açlık hissine sahip olarak tekrar yemek yediklerine rastlanıyor. Bunun en temel sebebi yenen gıdaların kişiye tokluk hissi vermemesi olmaktadır. Tok tutan yiyecekler sayesinde öğünlerin ardından uzun süre açlık hissedilmemesi kişinin tükettiği kalori miktarını, aldığı karbonhidrat ve yağ miktarını kontrol edebilmesi açısından önemli olmaktadır. Bunu sağlayabilmek için tok tutan yiyecekler konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir.

Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Öğünler sonrasında tokluk hissinin diğer öğüne kadar devam edebilmesini hatta açlık hissinin diğer öğüne kadar hiçbir zaman hissedilmemesini sağlamak için tok tutan yiyecekler tüketilmek isteniyorsa ilk olarak sebzelere yönelmelidir. Yeşil sebzelerin tamamı ne kadar tüketilirlerse tüketilsinler sindirimleri yavaş bir şekilde gerçekleştiği için tokluk süresinin daha da uzamasında etkili olmaktadır. Bu besinlerin tüketilmesinde dikkatli olunması gereken nokta yeşil sebzelerle hazırlanmış bir salatanın çeşitli soslarla zenginleştirilmemesi olmaktadır. Gıdanın kalorisini daha da artırmamak adına salatalara lezzet vermek için farklı sirkeler ya da limon suyu kullanılabilir. İçecek olarak tüketilen yeşil çay da tok tutan yiyecekler sınıfına girebilmektedir. İçildiği zaman verdiği tokluk hissinin yanı sıra metabolizmanın hızlanmasına yaptığı etki ile dikkat çeken bir içecek olan yeşil çay kilo vermek isteyenler hazırlanmış olan gıda takviyelerinin içine bile dahil edilmektedir.

Meyvelerden elma tok tutma özelliğine sahip olması ile dikkat çeker. Özellikle kahvaltıda elma yemek sadece tokluk hissinin süresini uzatmanın dışında güne iyi başlamada da etkili olur. Oldukça düşük kalorili olması sebebi ile kilo vermek isteyenlerin tüketmesi gereken temel besinlerden olan elma, kandaki şeker seviyesini de düzenlediği için enerji verme özelliği de gösterebilmektedir. Tahıllar da tok tutan yiyecekler arasında önemli bir yere sahiptir. Yulaf ezmesi bu konuda en önde gelen gıda olmaktadır. Glisemik indeksi düşük olan yulafın tüketiminde dikkat edilmesi gereken nokta içeriğinde yulaf bulunuyor diye zararlı etkileri olabilecek olan kahvaltılık gevreklerden ve bisküvilerden uzak durmaktır.

Protein içeren yumurta, tavuk eti, yağsız etler ve deniz ürünlerinin tüketilmesi de tok tutmada yardımcı olurken aynı zamanda kas gelişimine sağladığı etki ile de dikkat çeker. Yemekler sırasında baharat kullanımı da tokluğu artırmakta ve aynı zamanda su içme ihtiyacını artırdığı için midenin dolmasını da sağlamaktadır.

Tokluk Süresini Uzatmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tokluk süresinin uzatılması sadece tok tutan yiyecekler tüketmekle mümkün olmaz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta daha bulunmaktadır. Bunlardan ilki iyi bir kahvaltının yapılmasıdır. Zengin bir kahvaltı sonrasında sadece bir sonraki öğüne kadar değil gün boyunca tok kalmak mümkün olur. Bunun yanı sıra uyku düzeninden kopmamak da gerekir. Uykusunu alamayan bir kişinin vücudu uyku sırasında alması gereken enerjiden taviz verdiği için kısa sürelerle açlık hisseder.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir ? için yorumda bulun

    Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir ? için ilk yorumu yapabilirsin.