Ton Balığı Protein Miktarı Ve Besin Değerleri

Ortalama olarak 120 gram ton balığı 209 kcal olarak karşımıza çıkmaktadır. A ve B grubu vitaminler de folik asit, protein, vitaminler, potasyum açısından da zengindir. 160 gram ton balığı kaç kalori içerir diyenler için çok olduğunu söylememiz gerekmektedir. Ton balığı oldukça yağlı bir balık olduğu için fırında buğulama olarak da uygun şekilde pişirilebilir. Kaliteli protein açısından mükemmel bir kaynaktır. Bu sebeple sağlıklı olmayı isteyen insanlar tarafından tercih edilmektedir. Ton balığı tüketildiğinde vücuda önemli mineral ve vitaminler temin edilebilir. Yüksek besin değerleri nedeniyle pek çok açıdan sağlığa faydaları bulunmaktadır. Yağı süzülmüş ton balığı kalori bakımından da oldukça azaltılmış olarak karşımıza çıkmaktadır. Yağı çıkarılan ton balığı ise yaklaşık olarak 300 üzerinde kalori içermesi özelliği ile bilinir. Vücudumuz için zararlı olan doymuş yağları yüksek miktarlarda içermektedir.


 

Besin Değerleri Bakımından Ton Balığı

 

Vücudumuza magnezyum, selenyum, potasyum, B vitamini kompleksleri sağlamaktadır. Ton balığı tüketildiğinde yüksek besin değerleri sayesinde vücudumuza ve sağlığımıza pek çok faydası bulunmaktadır.  Ton balığı besin değeri bakımından da oldukça zengin içeriğe sahiptir. Ton balığı asit asitleri dışında diğer gıdalarla aynı miktarlarda besin değerleri içermektedir. Omega 3 yağ asitlerinin miktarı da balığın su ya da yağ içinde konserve edilmesine bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Suda konserve olan ton balığına göre yağda olan da kalori oranı daha yüksektir.

 

Ton Balığının Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

 

Kanserle mücadele eden ton balığı selenyum gibi çok çeşitli bileşenleri de barındırmaktadır. Antioksidan görevi görmekte,  sağlıklı hücrelerin de mutasyona uğrayarak kanser hücrelerine dönüşmemesi için çalışır. Yapılan çalışmaların sonuçlarına göre meme kanseri, böbrek kanseri gibi kanser çeşitlerinin oluşumunun azalmasında da ton balığının etkisi görülmektedir. Light ton balığı kaç kalori diyenler için besin değerlerinin gözetilmesi gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Kolesterole iyi gelir. Bunun yanı sıra yüksek kan basıncına da iyi gelmektedir. Böbrek sağlığını desteklemesinin yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Nadiren bulunan mineralleri sayesinde vücuda da son derece faydalıdır. Bağışıklık sistemini desteklemesi ise içerdiği selenyum oranına bağlıdır. Diyabet hastalarına da ton balığı önerilmektedir. Obez olma riski de bu şekilde azalmaktadırç Mevcut olan omega 3 asitleri insülin hormonuna tepki vermek için de vücudun yeteneğini geliştirmeye yardımcı olmaktadır.

 

Ton Balığının Zararları

 

Düzenli şekilde ton balığı tüketildiği zaman civa seviyesi hızla yükselmektedir. Bu durumda anormal durumlar gözlenebilir. Sağlık açısından tüketiminin fazla olmamasına da dikkat etmek gerekmektedir. Bebeklik, gebelik, çocukluk dönemi gibi dönemlerde civa büyük endişe kaynağıdır. Ton balığı salatası kaç kalori diyenler için hafif bir salata olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Fakat ton balığının fazla miktarda kullanımı çocuğun gelişiminde de sorunlar ortaya çıkarmaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ton Balığı Protein Miktarı Ve Besin Değerleri için yorumda bulun

    Ton Balığı Protein Miktarı Ve Besin Değerleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ton Balığı Protein Miktarı Ve Besin Değerleri için ilk yorumu yapabilirsin.