Uzak Durulması Gereken Diyetler

Günümüzde insanlar sağlıklarına pek dikkat etmemektedirler. Yoğun iş temposu, stres ve düzensiz beslenmeyle birlikte kilo alınmaktadır. Özellikler inşalar kış aylarında yediklerine dikkat etmedikleri için oldukça kilo almaktadırlar. Fakat havaların ısınması ve kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte insanlar hemen zayıflamak için spora, diyet ve egzersiz yapmaya başlamaktadırlar ve hemen fazlalıklarından kilolarından kurtulmak istemektedirler. Genelde insanlar arkadaşlarından çevrelerinden yada bir gazete, dergide okudukları diyeti uygulamaya başlamaktadırlar. Çünkü bilinçsizce ve uzman kontrolü dışında yapılan egzersizler ve diyetler insan sağlığına zarar vermekte ve kilo verme yerine aksine daha fazla kilo alabilir ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Sizler için araştırdığımız uzak durulması gereken diyetler ve bu diyetlerin zararlarını bu makalemizde okuyarak uzak durulması gereken diyetler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Uzak durulması gereken diyet ve egzersizlerin başında şok diyetler, dukan diyeti, zayıflama ilaçları gibi ilaçlardan uzak durulması gerekenlerin başında gelmektedir. Çok fazla kiloya sahipseniz ve bu kilolardan kurtulmak için uzman tavsiyesine başvurmalısınız.

Dukan diyetinin zararlı olmasının sebebi proteinle zayıflama yamasından kaynaklanmaktadır. Çünkü bu diyetle kilo kaybının çok hızlı vermenin sebebi vücuttaki su ve kas kitlesinin azalmasındandır. Dukan diyeti ağırlıklı olarak protein içeriklidir. Karbonhidrat yok denecek kadar azdır.

Kişiler, kilolarından hızla kurtulabilmek için haftada 45 kilo verdiren, ayrıcalıklı tercihler içeren, çok aşırı düşük kalorili, çoğu gıda öğelerini yetersiz içeren diyetlere yani şok diye tabir edilen diyetlere yönelmektedir. Lakin burada önemli olan, tartıda kaç kilo olunduğu mudur, yoksa olunması gereken ağırlıkta, sıhhatli yağ yüzdesine sahip bir vücuda sahip olmak mıdır?

Şok diyetler sıhhat açısından müsait bulunmadığı benzeri gıda öğeleri açısından yetersiz ve dengesiz olması itibarı ile hastalıklara daha basit yakalanma riskini artırır. Şok diyetler genelde çok aşırı düşük kalorilidir ve birileri bir besin öğesinden zengindir ve başka öğeleri hiç içermez, bazıları bir besin grubuyla diğerini bir arada tükettirmez, birileri ise tek bir besine dayanır. Örnek olarak yüksek miktarda hayvansal kaynaklı besinlerden oluşan bir diyette, kolesterol açısından varlıklı olan hayvansal kaynaklı gıdaların çok fazla çok tüketimi, bu tür diyetler uzun dönem yapıldığında yürek sağlığını tehdit eder. Proteinleri yüksek miktarda içeren bir diyet böbreğe yük getirir, safra taşlarına sebep olabilmektedir. yoğun çok türlü şok diyetleri uygulayan kişide sindirim ve sinir sistemi bozuklukları, osteoporoz, dikkat azalması, anemi, saç dökülmesi, yorulmak, kafa dönmeleri, bulantı ve kusma problemleri görülmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Uzak Durulması Gereken Diyetler için yorumda bulun

    Uzak Durulması Gereken Diyetler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uzak Durulması Gereken Diyetler için ilk yorumu yapabilirsin.