Vücut Geliştirme Alışveriş Listesi

Hepimizin de bildiği gibi vücut geliştirme sporunda başarıya ulaşmanın en önemli yolu mutfaktan geçiyor.Yaptığınız beslenme programı vücudunuzdaki yağ oranının belirlenmesinde önemli rol oynuyor.Yapacağınız bu beslenme programı kas gelişiminiz açısından da son derece önemli olacak.Bu yüzden vücut geliştirme sporunda sizin işinize en çok yarayacak,beslenmenize en önemli katkıları sağlayacak besinler hakkında ufak bir araştırma ve bilgilendirme yapmak istedim.Bu besinlerin bir çoğunu bende beslenme programımda kullanıyorum.Sizler için besinleri karbonhidrat,protein ve yağ olarak üç gruba ayırdım bu şekilde daha basit olacaktır.


Karbonhidrat Kaynakları

eti lifalif kur meyveli ve fındıklı müsli

1)Eti  Lifalif Kuru Meyveli Ve Fındıklı Müsli

Kahvaltılar ve öğün araları için harika bir besin.Zengin lif miktarı ile tam bir protein kaynağı.Mısır gevrekleri ve diğer müslilere göre az miktarda şeker içermesi Eti Lifalif’i benim için bir numara yapıyor.Merak edenler için besin değerlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Karbonhidrat 57,4 gram
Protein 10,7 gram
Yağ 8,5 gram
Lif 9,4 gram
Şeker 14,3 gram
Tuz 0,3 gram bulunmaktadır.

Eğer şekersiz yulaf ezmesini de yiyebilirim diyorsanız Eti Lifali Yulaf ezmesini de tüketebilirsiniz ama bir süre sonra canım artık yulaf yemek istemiyordu.

2)Esmer Pirinç,Esmer Bulgur ve Kepekli Makarna

Önemli karbonhidrat kaynaklarından başlıcaları arasında bu ürünleri sayabiliriz.Vücudunuzun karbonhidrat depolarını sizi minimum şekilde yağlandırarak dolduran bu besinler size gün boyunca gerekli olan enerjiyi sağlar.

3)Tam Buğday Ekmeği

2.Maddedeki ürünleri bulamadığım zamanlarda 1-2 dilim tam buğday ekmeği tüketiyorum.Tam buğday ekmeği 100 gramda 259 kalori içerir. 100 gram ekmekte 47.14 gram karbonhidrat, 4.11 gram yağ, 9.13 gram protein bulunur. Alınan 259 kalorinin %72′si karbonhidratlardan, %14′ü yağlardan ve %14′ü proteinlerden gelir. Karbonhidratların %18′ini lif oluşturur.

Protein Kaynakları

dardanel ton light ton balığı

1)Dardanel Ton Light Ton Balığı

Vücut geliştirme antrenmanlarından sonra mutlaka 100 gram civarında tükettiğim bir besindir.100 gramında 22 gram protein 0.4 gram yağ ve 0.1 gram karbonhidrat bulunur.Yağsız olarak alabileceğiniz en önemli protein kaynakları arasındadır.

2)Yumurta

Yumurtanın protein kaynağı olarak faydalarını pek çoğumuz biliyoruz.Özellikle beyazı biz vücut geliştirmeciler için bulunmaz bir nimet.Sabah kahvaltımda 3-4 adet beyaz 1 adet sarı mutlaka tüketiyorum.1 adet yumurta beyazında yaklaşık olarak 4 gram protein bulunur.Yağ ve karbonhidrat miktarı ise yok denecek kadar azdır.1 adet yumurta sarısında yaklaşık olarak 10 gram protein bulunurken 20 gram da yağ bulunmaktadır.

3)Tavuk Göğsü

En önemli protein kaynakları arasında tavuk göğsünü de sayabiliriz.Tavuğun göğsü diğer kısımlarına göre daha yağsızdır.Protein içeriği olarak en zengin bölgesi olmasa da protein-yağ oranını ölçtüğümüzde tavuğun yenmesi gereken en önemli yeri olarak karşımıza çıkıyor.100 gram tavuk göğsü 25 grama yakın protein içerirken,içerdiği yağ miktarı 1 gramdır.

4)Lor Peyniri

Şu ana kadar fazla kullandığım bir protein kaynağı olarak söylenemez çünkü lor peynirini tükettiğim zaman peynir tüketiyormuş hissine hiç kapılmadım.Her zaman lor peynirinin yanına ekstra bir besin daha tüketmem gerekti.Her neyse lor peyniri, kahvaltıda alınabilecek protein kaynakları açısından yumurta gibi zengin bir besindir.Lor peyniri 100 gramında 17 gram protein,0.5 gram yağ ve 2 gram karbonhidrat bulundurur.

Yağ Kaynakları

zeytinyağı

1)Zeytinyağı

Bu sporu yapıyorsak en dikkat etmemiz gereken nokta beslenmedeki yağ kaynaklarının seçimidir.Sporcular salatalarda veya yaptıkları çeşitli yemeklerde zeytinyağlarını tercih etmelidir.Zeytinyağı,sağlık açısından da sıvı yağlar içerisinde en sağlıklısıdır.

2)Badem,ceviz ve fındık gibi kuruyemişler

Vücudumuz için gerekli olan Omega 3,Omega 6 gibi yağ asitlerinin tüketilmesi gerekmektedir.Badem,ceviz,fındık gibi kuruyemiş ürünleri bitkisel kaynaklıdır ve vücuda alınması gereken yağ asitlerini yapısında bulundurur.Fakat kuruyemiş ve diğer yağlı besinlerin tüketimini fazla bir şekilde yapmamamız gerekmektedir.YORUM YAZIN