Vücut Geliştirme

Vücut Geliştirme Beslenme Programı Nasıl Olmalı ?

13.12.2016
618
Vücut Geliştirme Beslenme Programı Nasıl Olmalı ?

Vücut Geliştirme Beslenme Programı

Daha iyi bir vücuda sahip olmak ya da daha sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen kişilerin ilk başvurduğu yol vücut geliştirme sporu ile ilgilenmek oluyor. Kişiler bu sebeplerle düzenli olarak gittikçe ağırlaşan antrenmanlar yoluyla vücutlarını en iyi şekilde istedikleri seviyeye getirmeyi hedefliyorlar. Ancak vücut geliştirme beslenme programı ile desteklenmemiş olan bir antrenman programından istenilen sonuçların alınması mümkün değildir. Beslenmede dikkat edilebilecek özenli çalışmalar sonrasında vücut geliştirmeyle ulaşılmak istenen hedeflere daha kısa sürede ve daha etkili bir şekilde ulaşılması sağlanıyor.

Vücut Geliştirme Beslenme Programında Hangi Besinlere Ağırlık Verilmelidir?

Sağlıklı bir şekilde vücut geliştirme hedeflerine ulaşmak isteyen, kas kütlesini artırırken yağ kütlelerini azaltmaya çalışan kişilerin ilk aşamada dikkat edeceği şey besinlerin kalori değerleri olmalıdır. Her bir besin kendine ait olan besin içerikleri ile kendisinin sahip olduğu enerji miktarını gösteren bir kalori değerine sahiptir. Vücudun özellikle spor yapılan dönemlerde talep ettiği enerjinin karşılanması için bu kalori miktarlarının kişinin vücuduna göre yeterli miktarda alınması gerekiyor. Örneğin, metabolizması hızlı çalışan kişilerin daha yüksek kalorili tüketimler yapması gerekirken metabolizması yavaş çalışan kişilerin daha düşük kalorili besinleri tüketmesi gerekmektedir.

Kişilerin sadece kalori değerlerine ve miktarlarına bakarak kendileri için uygun olan vücut geliştirme beslenme programı belirlemesini yapmaları mümkün değildir. Bu bilgilere ek olarak kişilerin mutlaka farklı besin ögelerini tüketerek bir beslenme programı da oluşturmaları gerekiyor. Bu konuda bir sporcunun özellikle kas gelişimini sağlayabilmesi için gerekli olan en temel besin ögesi proteine ağırlık vererek bir beslenme programı oluşturması gerekmektedir. Protein tüketimlerini yapmak için kişiler süt ve süt ürünleri, et çeşitleri, yumurta ve balık gibi besinleri tüketebilirler. Vejetaryen bir beslenme tarzına sahip olan kişilerin ya da doğal yoldan gerçekleştirdiği tüketimlerin ardından istenilen protein seviyelerine ulaşamayan kişilerin vücut geliştirme beslenme programı içine gıda takviyesi ürünlerini eklemeleri de kas gelişimlerini sağlayabilmeleri için gerekli olmaktadır.

Sporcular için beslenme programlarına dahil edilen gıdalar içinde en tartışmalı olan besin ögeleri karbonhidrat ve yağlar olmaktadır. Vücudun temel enerji kaynağı olarak görülen bu besinlerin tüketiminde yapılan yanlışlıklar sonucunda hiç istenmeyen sonuçlarla karşılaşılması söz konusu olabiliyor. Öncelikle karbonhidrat tüketimlerinde mutlaka sağlıklı olarak nitelendirilen tahıl ürünlerine, kuruyemişlere, sebze ve meyvelere başvurmak gerekmektedir. Yağlar için de aynı şekilde sağlıklı yağlar olarak bilinen zeytinyağı, tereyağı, kuruyemişler gibi besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Bir vücut geliştirme sporcusu için vücut geliştirme beslenme programı yaparken belki de en önemli şey tüketilmesi gereken besinlerden çok tüketilmemesi gereken besinlere uyum sağlamak olmaktadır. Bu konuda kişilerin ilk bakışta yapay şeker içeren her türlü hazır gıdadan uzak durması gerekiyor. Buna ek olarak işlenmiş formdaki salam, sucuk gibi etlerin ve beyaz ekmek ve un gibi tahılların tüketiminden de kesinlikle kaçınmak gerekmektedir. Bu noktalara dikkat edilerek düzenli bir program oluşturulduğu takdirde yapılan sporlardan istenilen verimin alınması mümkün olabiliyor. Programlar yapılırken kişiler spor antrenmanlarına verdikleri ağırlıklara göre beslenme programlarını da değiştirebilmelidir. Ancak bu sayede organik ve hızlı bir kas gelişimi elde etmek mümkün olmaktadır .Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.