Vücut Geliştirme

Vücut geliştirme sporunun faydaları nelerdir?

Vücut geliştirme sporunun faydaları nelerdir?

vücut geliştirme faydaları

Vücut geliştirme sporuyla ilgilenen kişi sayısı son yıllarda önemli ölçüde artış gösterdi.İnsanların bu spora başlama yaşı 14-15’li yaşlara kadar düştü.Bu kadar popülerleşmeye başlayan vücut geliştirme sporuna başlamadan önce spor hakkında tam anlamıyla bilgiye sahip olmak gereklidir.Bir çok insan bu spora kas geliştirmek,estetik görünüş kazanmak gibi amaçlar dahilinde başlıyorlar fakat vücut geliştirme sporunun insan vücuduna çok fazla yararı olduğuda bir gerçektir.

Vücut geliştirme sporunun faydaları

-İnsanların bu spora başlama amacı olan,estetik görünüş güzelliği ve kasları geliştirmeyi sağlar.
-Diğer sporların aksine yer kısıtlaması yoktur isterseniz evde,isterseniz sokakta ya da salonda vücut geliştirme sporunu yapabilirsiniz.
-Vücudunuzdaki kan dolaşımını düzenler,kandaki oksijen miktarını arttırır ve kalp krizi geçirme ihtimalinizi düşürür.
-Sizi şişmanlıktan kurtarır,yağ yakımını sağlar ve hantallığı önler.
-Uygulayacağınız göğüs hareketleri ile göğüsünüz genişler ve nefes alma kapasiteniz artar.
-Dengenizi ve konsantrasyonunuzu maksimum düzeye çıkartır.
-Vücut geliştirme sporunu yapan insanların gücünün %120-%170 arası arttığı gözlemlenmiştir.
-Sigara ve alkol gibi alışkanlıklara kesinlikle bu sporda yer yoktur.Şahsen vücut geliştirme sporunu yapmaya başladığımdan beri biradan tiksinir oldum eskiden 3-4 şişe içebilirken şimdi ilk şişenin yarısında midem bulanıyor.Bu sporun faydalarından birisi olarak kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmasını da söyleyebiliriz.
-Squat ve bazı boy uzatmasını engelleyecek hareketleri yapmadığınız taktirde boy uzamasına katkı sağlar.Eklem rahatsızlıklarını engeller ve güçlenmesini sağlar.
-Duruş pozisyonunuzu düzeltir ve kamburluğu engeller.
-Bu sporu yapan bayanlar en büyük dertleri olan selülitten ve fazla kilolardan kurtulurlar.Herkesin imrenerek baktığı fit bir görünüme kavuşurlar.
-Vücut geliştirme sporu bir disiplin sporudur.Amacınıza ulaşmak için idmanları aksatmamalı ve belirli bir düzen şeklinde yaşantınıza devam etmelisiniz.Bu da size kişilik olarak disiplinli olmanızı sağlar.
-Kaslarınızı geliştirip aynada kendinize bakarak kendinize olan güveninizin arttığını fark edersiniz,etrafınızdan alacağınız yorumlarda sizin kendinize güveninizi pekiştirir.
-Bazı zamanlar olacak ve siz artık büyümediğinizi ve kaslarınızın gelişmesinin durduğunu düşüneceksiniz ama çalışmalara devam ettiğiniz taktirde geliştiğinizi göreceksiniz.Bu sizin hayattaki sabrınızı geliştirecek.
-Bu yukarıda saydığım madellerin haricinde iktidarsızlık,kas ve organ zayıflıkları,kanser,ruhsal bozukluklar,kemik erimesi gibi hastalıkları engeller.

vücut geliştirmeci

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.