Vücut Geliştirme Hataları


Vücut geliştirme sporuna gönül verdiyseniz ancak hala gelişim gösteremediyseniz mutlaka yanlış yaptığınız bir yer var demektir. Spora yeni başlayan herkes istediği vücuda sahip olabilmek için spor salonlarında saatlerini günlerini harcıyorlar ancak aşırı çalışma ile kas yapımına değil kas yıkımına yardımcı oluyorlar. Eğer kas yapmak istiyorsanız yeteri kadar ve düzenli çalışmanız gerekiyor.

Split Programlara Yanaşmayın

Her gün vücudunuzun farklı bir bölümünü çalıştırdığınız programlardan uzak durmalısınız. Bu programlar vücut geliştirmeye yeni başlamış ve amatör sporcular için iyi bir tercih değildir. Hatta en kötü tercih olduğunu belirtsek yanlış söylemiş olmayız. Zamanınızı ve enerjinizi boşa kullanarak bu programlara spora yeniş başladıysanız uymayın. Bu programlar genellikle üst düzey ve ilaç kullanan sporcular için biçilmiş kaftandır. Amatör sporcuların kasları çok hassas olduğu için onları haftada 1 defa uyarmak çok yanlış olacaktır ve gelişim hızlarını düşürecektir.

Bir gün içerisinde daha farklı ve fazla kas gruplarını çalıştırarak kas yapıcı hormonların artmasına yardımcı olabilirsiniz.

İzolasyon Egzersizleri Tercih Etmeyin

İzolasyon egzersizler tek bir kas grubunu hedef alan egzersiz çeşitlerinden bir tanesidir. Aynı kas grubunu gün içerisinde birden fazla kez uyarırsanız kaslarınızı aşırı derecede yıpratarak onlara zarar verirsiniz. Kaslarınız bir sonraki çalışmalara kadar toparlanamaz ve gelişimleri oldukça yavaşlar. Bu tür çalışmalar, çalışma sürenizi de uzatarak enerjinizi alır ve sizi yorar. Çoklu egzersizler mutlaka tercih edin. Birden çok bölgeyi çalıştırdığı için hem zamandan tasarruf edeceksiniz hem de kaslarınız daha koordineli olarak çalışacak.

İzolasyon egzersizleri her zaman tercih etmeyin demiyoruz ancak çalışmalarınızda çok kısa bir süre için yer vermelisiniz. Vücudunuzun herhangi bir kısmı diğer kısmına göre orantısızsa yada sakatlık döneminden yeni kurtulduysanız izolasyon egzersizleri tercih edebilirsiniz.

Bacak Antrenmanlarından Kaçmayın

Tüm sporlarda bedenin enerji kaynağını bacaklar oluşturmaktadır. Ancak spor salonuna yazılan gençler birbirlerine hava atmak için daha çok mide ya da göğüslerini çalıştırıyorlar. Bacak çalıştırmamanın yanında vücudun tek bir kısmını çalıştırmak da oldukça zararlıdır.

Bacaklar ve kalçalar vücutta bulunan en büyük kaslardır ve en yüksek ağırlıkları ikisiyle kaldırırsınız. En fazla kası bacak ve kalçalarınızı çalıştırdığınız zaman çalıştırırsınız. Bütün bu bacak ve kalça egzersizleri kas yapıcı hormonların daha etkili olarak salgılanmasını sağlar. Testosteron, büyüme hormonu ve daha birçok yararlı hormon bacak antrenmanları sonrasında salgılanmaktadır. Bacaklarınızı çalıştırdığınız zaman tüm vücudunuz için iyi bir şey yapıyorsunuz. Bacak idmanlarını kesinlikle ihmal etmeyin.



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Vücut Geliştirme Hataları için yorumda bulun

    Vücut Geliştirme Hataları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vücut Geliştirme Hataları için ilk yorumu yapabilirsin.