Vücut Geliştirme için En İyi Besinler

Kişilerin spor yapmadaki amaçları kilo vermek, kilo alıp hacim kazanmak ya da sadece fit görünümlerini devam ettirmek olsun hiç fark etmeden bir spor antrenmanından istenilen sonucu almak ancak sağlıklı ve amaca uygun bir beslenmenin takip edilmesi ile mümkün olmaktadır. Sporcuların amaçlarına ulaşırken ne tür besinler tüketeceğini bilmesi hem yaptıkları spor antrenmanlarının etkisini artıracak hem de ulaşmak istedikleri hedeflere kısa sürede varmalarına yardımcı olacaktır. Burada hemen hemen herkes tarafından bilinen tavuk eti ve kırmızı et gibi vücut geliştiren besinler haricinde kalan besinlerden bahsedilmesi daha yararlı olacaktır.


Öncelikle düzenli olarak spor yapan kişilerin nasıl bir beslenme şekline sahip olması gerektiği hakkında bir bilgi vermek gerekirse ağırlık çalışılan günlerde mutlaka karbonhidrat tüketmenin gerekli olduğu bilinmelidir. Sporcuların tükettikleri karbonhidratların miktarlarına da vücut yapıları ile birlikte dikkat etmesi gerekir. Bunlara ek olarak protein, kalori alımlarına da özen göstermek gerekmektedir. Tüm bunları yaparken hangi besinin ne türden bir içeriğe sahip olduğunu bilmek bir sporcunun temel özelliklerinden olmalıdır.

Sporcular beslenirken en çok az yağ içeren, yüksek proteinli, besin lifleri bakımından zengin ve glisemik indeksi düşü gıdaları tüketmeye çalışırlar. Tüm bu özellikleri bir arada barındıran bulgur pek çok sporcu tarafından vücut geliştiren besinler arasında temel gıda maddelerinden biri olarak tüketiliyor. Sadece bu özellikleri ile değil aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından da zengin olması vücudun çok yönlü olarak beslenmesine olanak sağlamaktadır.

Sporcular için en önemli konulardan biri de enerji ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Spor antrenmanları sırasındaki performansın doğru bir şekilde ortaya çıkabilmesi için gerekli olan bu besin tüketimlerinde yine düşük glisemik indekse sahip olan gıdaların tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle spor antrenmanlarının yapılacağı gün bu türden besinlerin tüketimlerine ağırlık vermek yerinde olmaktadır. Makarna bu konuda en faydalı besinlerden biridir. Tam buğday makarnası tüketildiği takdirde diyet lifleri ve mineraller bakımından da zengin bir besin tüketimi yapılmış olmaktadır.

Sebzeler bir sporcunun talep ettiği pek çok besin grubunu bir arada sunması ile faydalı olmaktadır. Özellikle karbonhidrat ya da başka besin maddelerini almadan sadece lif alımı ihtiyaçlarını karşılamak gerektiğinde vücut geliştiren besinler arasında yer alan makarna, bulgur gibi yiyecekler tüketilemiyor. Bu noktada en iyi lif kaynaklarından biri olan marul tüketilebilir. Lif bakımından oldukça zengin olan marul düşük kalorili bir yiyecek olduğu içi sporcular için en ideal besinlerden biri olmaktadır.

Bir sporcu hangi amaca yönelik spor yapıyor olursa olsun kesinlikle tüketmesi gereken gıdalar arasında yumurta ilk sırada gelmektedir. Diğer tüm vücut geliştiren besinler her öğünde yenmeye açık olmazken yumurtayı sabah kahvaltılarından itibaren kişiler tüketmeye başlayabilirler. Sadece beyazının tüketilmesine yönelik yanlış bir algı bulunsa da kişilerin yumurtaları bütünüyle tüketmesi gerekmektedir.Etiketler

YORUM YAZIN