Vücut Geliştirme

Vücut Geliştirme Sporu Hangi Saatler Arasında Yapılmalı?

Vücut Geliştirme Sporu Hangi Saatler Arasında Yapılmalı?
Vücut Geliştirme Sporu Hangi Saatler Arasında YapılmalıVücut geliştirme sporunda antrenmanı yapmanız kadar antrenmanı yaptığınız zamanda büyük bir önem taşımaktadır.Genellikle antrenman vakitlerinizi kendi yaşam düzeninize göre ayarlarsınız.Ben bir süre antrenmanlarımı sabahları yaptım ve o zaman vücut geliştirme konusunda bu kadar bilinçli değildim.Daha sonra öğrendim ki antrenmanımızı sabah yaptığımızda vücudumuzun kan basınç yoğunluğu en yüksek seviye oluyormuş.Bu yüzden sabahları yapacağınız spor sizi daha çok yorabilir.Ayrıca kalp ve damar problemi olan sporcular kesinlikle sabah spor yapmamalıdır.Sebebi bir önceki durumun sebebi ile aynıdır.
Bu spor için antrenman vakitleri kişiden kişiye değişiklik gösterse de vücut için en ideal olan saat aralıkları da mevcut.Spor yaparken de vücudun en verimli olduğu saat aralığı 15.00 – 19.00 saatleri arasıdır.Yaz aylarında spora 15.00’dan sonra gitmeye başladım ve vücut gelişimim üzerinde daha iyi bir etkisi olduğunu hissettim.Belki bu hissettiğim etkinin saatlerle bir bağlantısı yoktu fakat ben azda olsa ilgisi olduğunu düşünüyorum.Aslında spor yapacağınız saatleri belirlerken size tavsiye ettiğimiz nokta kendinizi en dinç hissettiğiniz zaman antrenman yapmanızdır.Yani kendinizi hangi saatte spor yaparken daha verimli hissediyorsanız o zaman aralığını bulun ve o saatte spor yapmaya başlayın.
Tavsiye edilen antrenman saatlerinin 15.00-19.00 arası olmasının nedeni akşam saatleri yaklaştığında metabolizma hızı ve besinlerin sindirilme hızı yavaşlar.Bu nedenle akşam vakitlerinde yapmış olduğunuz sportif aktiviteler bu sistemlerinizi hızlandırarak daha hızlı bir şekilde istenmeyen kilolardan ve yağlardan kurtulmanızı sağlar.
Bizim sizlere önermiş olduğumuz saatler öneri amaçlıdır.Belki o saatler sizin verimli bir antrenman geçirmenizi sağlamaz.Buna ek olarak sizler vücudunuzu ve kendinizi mutlaka bizlerden daha iyi tanıyorsunuz ve doğal olarak hangi antrenmanı hangi saat yapacağınıza daha iyi bir şekilde karar verebilirsiniz..vücut geliştirme antrenman saatleri

Etiketler:

Yorumlar
 1. Azimligenç dedi ki:

  Merhaba hocam ben dambıl çalışıyorum günde 2saat kadar. ancak kiloda almak istiyorum günlük 3000kalori almama rağmen 1 ayda 2 kg alabildim. Hangi egzersizleri yaparsam daha hızlı kilo alabilirim. 1.74 62kg 75 olmak istiyorum.

  1. Yusuf dedi ki:

   Aylık 2 kg ideal saten aylık daha fazla alırsan yaģlanırsın

 2. Mehmet gökol dedi ki:

  İyi günler hocam ben sonra başladım daha bir hafta oldu ama çalıştığım yer dolayı nedeniyle akşam 7 8 gibi ise başlıyorum gece 2 ye kadar yatincaya kadar saat 3 oluyor sabah uyanış saatim 11. 12. Uyanıp kahvaltı yapıyorum 1 saat sonra spor a gidiyorum haftada 5 gün iki yada üç gün sürekli kardiyo çalışıyorum yada en az iki üç gün ağırlık çalışıyorum kısa bı ısınmada n sonra sporum bitince de 4 gibi en geç 5 gibi tavuk pilav yoğurt salata yiyorum ondan sonra başka bişey yemiyorum beni rahatsız edici gobegim var hem bunu eritmek hem kas yapmak istiyorum nasıl bir yol katetmek gerekir tavsiyeniz nedir…

  Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için…