Vücut geliştirme sporunu yaparken bilinmesi gerekenler

vücut geliştirme hakkında bilinmesi gerekenler


Son zamanlarda vücut geliştirme sporunu yapan bireylerin sayısı gün geçtikçe artmakta.Bu artışla birlikte spor hakkında pek bilgiye sahip olmadan spora başlayan veya sporunu devam ettiren bireylerin sayısı da artmakta.Bende bu yazımda yüzeysel olarak vücut geliştirme sporu yaparken bilinmesi gerekenler hakkında sizlere bilgiler vereceğim.Birçoğumuzun belki bildiği ve uyguladığı şeyler fakat; ben bu sporda 1.yılını doldurmuş ama hala vücut geliştirme sporu hakkında pek bilgiye sahip olmayan pek çok insan gösterebilirim.

Vücut geliştirme hakkında bilinmesi gereken önemli noktalar

-Bu spora başlamanız için önerilen yaş 16’dır.Çünkü boy ve kemik yapısı olarak belirli düzeyde bir gelişme göstermeden bu spora yazılmak size yarardan çok zarar getirir.

-Küçük kas gruplarını 48 saat,büyük kas gruplarını ise 72 saat dinlendirmelisiniz.Örneğin biceps çalışıyorsanız bir sonraki biceps antrenmanınız 2 gün sonra,göğüs çalışıyorsanız bir sonraki antrenmanınız 3 gün sonra olmalıdır.

-Uykunuza özen gösterin.Geceleri ayakta olmak yerine yatakta olun.Bu sporda gece kuşu olmak fayda etmez.Günlük 8 saatlik uykunuzu almalısınız.

-Antrenman yaparken bir arkadaşınızla birlikte yapın.Bu sizi hem gaza getirir hem de kaldıramadığınız kiloların altına  yardımlı olarak korkusuzca girmenizi sağlar.

-Protein ağırlıklı olarak bir beslenme programı hazırlamalısınız.Proteinler kas kütlesi kazanmanızda en etkili faktörlerdir.Kasları geliştirmek için öncelikle kası yırtıyorsunuz ve sonra kasları onarmak için proteinler gereklidir.

-Hareketleri nizami bir şekilde yapmaya özen gösterin.Ne çok hızlı yapın ne de çok yavaş.Hareketin kasılma noktasında 2 saniye civarında bekleyin.

-Antrenman sırasında nefesinizi düzgün ayarlayın.Hızlı nefes alıp vermek sizi normal durumdan çok daha fazla yorar.

-Kasları yırtmak için kaldırabileceğiniz maksimum ağırlıkla maksimum tekrarı yapın.

-Vücut geliştirme sporunda amacınızı kas kütlesi ve kuvvet kazanmak ise az tekrar yüksek ağırlık sistemini,dayanıklılık ve çabukluk kazanmak ise çok tekrar az ağırlık prensibini uygulayın.

-Antrenmanlara başlamadan 1.5 saat önce yemek yemiş olun.Bu öğününüz size antrenmanda enerji sağlayacak karbonhidrat ağırlıklı bir öğün olsun.Eğer antrenmana girmeden yarım saat önce yemek yerseniz bu midenizde şişliğe neden olur ve performans kaybı sağlar.

Vücut geliştirme sporu hakkında belki birçoğumuzun bildiği fakat birçoğumuzunda akıllarında büyük soru işareti olan noktalara yüzeysel olarak değindim.Spora yeni başladıysanız mutlaka okumanız gereken bir yazı olduğunu düşünüyorum.Bu konulara ilerleyen zamanlarda daha detaylı bir biçimde makalelerimde değineceğim.

vücut geliştirme hakkındaki bilgilerYORUM YAZIN