Vücut Geliştirme ve Deri Çatlakları


Deri çatlağı; orta deri dokusunun çok fazla gerilmesiyle birlikte bağ dokunun yırtılıp hasar görmesiyle oluşur. Yırtılan doku tamamen iyileştikten sonra, bulunduğu kısım ilk günkü haline geri dönemez ve deri çatlağı denen ince çizgiler ortaya çıkar. Sebebi ise hamilelik, aşırı hızlı kilo alma gibi durumlarda derinin bir anda bu duruma adapte olup yeterince esneyememesidir.

Vücut Geliştirmeye/Fitnessa Başladım Deri Çatlağı Olur mu?

Eğer 20’li yaşların altında iseniz bu spora yeni başladığınız dönemlerde bu çatlakların ortaya çıkması daha kolay. Zira bu yaşlarda gelişim çok daha hızlı olduğu için deri buna hemen adapte olamayabilir. Ancak bu şekilde bir deri çatlağı oluşturabilmek için de oldukça sıkı bir çalışma yapıp ve çok hızlı bir gelişim sağlamanız gerekir. Yani bu işi hayatınızın merkezine koymadıktan sonra bu çatlaklarla muhtemelen karşılaşmazsınız.

Bir diğer önemli detay ise steroid kullanımı. Steroid kullanımının ortaya çıkardığı hızlı gelişme yine derinin bu duruma adapte olamaması ile sonuçlanabilir. Yani özet olarak deri çatlağı, vücudunuzun size dar gelen deriye sığamaması durumu diyebiliriz.

Deri Çatlağı Geçer mi? Tedavisi Var mı?

Deri çatlakları genellikle kalıcıdır ancak genç yaşlarda bu sorunla karşılaşmış olanlar için bazen istisnalar söz konusu olabilir. Bunun için kremler tavsiye edilse de maalesef bir çoğu sadece para tuzağından ibaret. Bunun tek ve kesin çözümü, doktor kontrolünde lazerle müdahale. Bunun içinse ilk yapılması gereken uzman bir hekim kontrolü.

Ancak bizim görüşümüz bu konuyu çok fazla büyütmemeniz gerektiği yönünde. Bugün podyuma çıkan bir çok profesyonel sporcu ve fitness model üzerinde bu çatlaklardan vardır ve makyaj ile kapatılır. Siz güzel bir gelişme yakaladıktan sonra dert edilecek en son konulardan birisidir. Zaten doğal bir gelişme süreci içerisinde rahatsız edici bir gelişmeyle karşılaşmak çok zordur.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tofiq dedi ki:

    Benm yasim 20 . 18 yashimdan ugrashiyorum fitnessle ciyinlerimden bisepslerimin yukarilarina kadar catlaklar var ilk dert ediyodum niye oluyo diye artik barishtim hoshuma bile gidiyo 🙂 bence yaranma sebebi esneme hareketleri yapmadan spora bashlamak ve sana uygun agirlikdan fazlasiyla calishmak.