Vücut Geliştirme Zararları

Günümüzde birçok kişi vücut geliştirmek için spor yapmaktadır. Vücut geliştirmek genel olarak görsel açıdan yapılmaktadır. Ancak vücut gücünü artırmak için çalışan kişiler de doğal olarak vücut geliştirmiş olmaktadır. Yani vücut geliştirmenin iki sebebi bulunmaktadır. Birincisi görsellik, ikincisi de güç artırmak. Peki, vücut geliştirmenin zararı bulunuyor mu?


Vücut geliştirmenin genel olarak zararı bulunmuyor. Hatta vücuttaki fazla yağların kasa çevrilmesi vücut sağlığı açısından da yararlıdır. Vücut geliştirme kontrollü bir şekilde yapıldığı takdirde her hangi bir zararı bulunmamaktadır. Vücut geliştirirken kontrolden çıkılırsa bazı zararları görülebilir. Vücut geliştirmenin ilk zararlarından bir tanesi alınan steroidlerden kaynaklanmaktadır.

Vücuda alınan steroidler bilhassa iğne ile alınmaktadır ve bu steroidler vücutta kas gelişimini hızlandırmaktadır. Ancak zamanla vücut geliştirme bırakılmaktadır ve vücut geliştirme bırakıldığında iğne ile alınan steroidler vücuda zarar vermektedir. Uzmanların söylediğine göre steroidlerin vücuda alınması,vücuda kimyasal alınması ile eşdeğerdir bu nedenle zarar meydana getirmektedir. Ancak normal yol ile alınan protein tozlarının her hangi bir zararı bulunmamaktadır.

Vücut geliştirme sporunun belirli bir yere kadar sağlıklı olduğu ortadadır. Ancak vücudu fazla geliştirmek ve vücudu çok fazla zorlamak genel olarak vücudun yapısına zarar vermektedir. Vücut geliştirilirken sınırlar iyi konulmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır. Aşırıya kaçılmadığı müddetçe de her hangi bir problem ile karşı karşıya kalınmayacaktır.

Vücut geliştirmenin temel kuralı ağırlık kaldırmaktadır. Vücut geliştirmede en etkili olan sporda ağırlık kaldırmaktır. Ağırlık kaldırarak vücut kaslarının gelişimi hızlanabilir. Aynı şekilde ağırlık kaldırılarak vücut düzgün bir şekilde gelişebilir. Ancak ağırlık kaldırmanın da vücuda zararları bulunmaktadır. Özellikle bu işe yeni başlayan gençler işten anlamıyorlarsa, bir an önce vücut geliştireyim hevesiyle çok büyük ağırlıkları kaldırmaktadırlar. Bu ağırlık ise vücut sağlıklarına genel olarak zarar vermektedir. Ağırlık kaldırılırken öncelikle kolay gelen ağırlıktan başlanılmalıdır. Kolay gelen ağırlıkla başlanılmalı, bir süre bu ağırlıkla devam edilmeli, daha sonra yavaş bir şekilde ve belli bir zaman dilimi içinde ağırlıklar artırılmalıdır. Ağırlığın maksimum seviyeye ulaşması ise belli bir zaman dilimini almalıdır. Birden bire kaldırılan ağırlıklar vücuda zarar verirken, bu şekilde vücudu alıştırılarak ağırlığın kaldırılması vücuda her hangi bir zarar vermeyecektir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Vücut Geliştirme Zararları için yorumda bulun

    Vücut Geliştirme Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vücut Geliştirme Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.