Vücut Geliştirmecilerin Tüketmesi Gereken En Önemli Meyveler


vücut geliştirme için meyveler

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen insanlar genellikle meyve tüketmekten çekinirler.Meyvelerin içindeki şekerin onlara zararlı olacağını düşünürler.Fakat meyvelerden korkmanıza gerek yok.Eğer meyveleri yerinde ve zamanında tüketirseniz bu size zarardan çok yarar getirir.Hedeflerinize ulaşma süresini doğru meyveleri zamanında tüketerek kısaltabilirsiniz.

Meyvelerin tüketilmemesinin nedeni olarak içerdikleri şeker miktarını söylemiştik.Bu düşünce herkesin kafasında önemli yer edinmiştir yağ içeren ve şeker içeren her şeyden uzak durmak.Bu görüşümüz bizi yanlış yola sevk edebilir çünkü nasıl yağların hepsi zararlı değilse vücuda alınacak doğal şekerlerin de vücut açısından zararı bulunmamaktadır.Fakat tekrar belirtmeliyim ki bu besinleri ayarında tüketmeli ve her türlü meyveyi tüketmemelisiniz.

Meyvelerin Yağa Dönüşmesi Gerçeği


Doktor Jim Stoppani,meyvenin vücut sağlığı için önemli olmasına rağmen fruktoz içerdiği ve kaslar tarafından direk kullanılamadığı için vücut geliştirme sporu ile uğraşan insanlar tarafından kullanılmamasının tedirginlik oluşturan bir durum olduğunu belirtmiş.

Bizim değinmek istediğimiz konu fruktoz,eğer karaciğerdeki glikojen seviyesini doldurmazsa yağa dönüşmez.Yani bir miktar şeker tükettiniz diye direk yağlanmazsınız.Bu sporu yapıyorsanız meyvelere karşı bu kadar sıkı bir önlem almanıza gerek yok. Meyvelerin zararlı olmasının aksine yararlı olduğu bazı durumlar da mevcuttur.

Sabah Kalkınca Meyve Tüketimi


Meyve tüketimi için en doğru zaman kalktıktan hemen sonradır.Çünkü siz uyurken karaciğeriniz, vücutta depo edilen glikojenleri yakıyor. Karaciğerdeki glikojen seviyesi azaldığında ise beyin, kendisine glikoz sağlamak için kaslarda depolanmış olan proteini yakarak aminoasit elde etmeye başlıyor.Yani sabah kalktığınızda kas yakımına uğramamak için kana çabuk karışabilen ve glikojen depolarını mümkün olduğunca çabuk doldurabilecek bir besine başvurmalısınız. Bu nedenle günün bu saati fruktozun yağa dönüşmesi konusunda endişe etmemeli, meyve yemelisiniz. Bunu yaparsanız glikojen seviyeniz tekrar normale dönecek ve kaslarınız yıkıma uğramayacaktır.

Sabah öğünü için en iyi meyveler

Bir kase kadar ananas
Bir dilim kavun
Bir adet orta boy portakal
Bir adet muz

Antrenman Öncesi


Eğer antrenmandan 1-2 saat önce çok yüksek karbonhidratlı bir öğün tüketmediyseniz,spordan 30-60 dakika önce meyve tüketmeniz yerinde olacaktır.Meyvelerden alacağınız fruktoz, gün boyu eksilen glikojen depolarınızı dolduracak,bu durumda antrenman sırasında kaslarınıza düzenli olarak glikoz gitmesini sağlayacaktır.Düzenli glikoz,kaslarınızın çabuk yorulmasını engeller.

En iyi antrenman öncesi tercihleri (Bir veya iki tane seçebilirsiniz):

Bir adet armut
Bir dilim karpuz
Bir adet elma
Bir dilim kavun
Bir kase üzüm
Bir kase çilek


Antrenman Sonrası


Antrenman sonrasında,antrenman boyunca boşalan karaciğer ve kaslardaki glikojen depolarını doldurmak için meyve yemenin hiç bir zararı yok.İki porsiyon meyve toplam 20-30 gram karbonhidrat içermektedir.

En iyi antrenman sonrası tercihleri 

Kiraz (Bir kase)
Şeftali (Orta boy)
Elma (Orta boy)
Kavun (Yarım kavun)
Üzüm (Bir kase)
Çilek (İki kase)
Ahududu (İki kase)

 

Arkadaşlar size içtenlikle söylemeliyim ki kimse gerekli olarak meyve tükettiğinde şişmanlamaz.Burada dikkat etmeniz gereken olay meyveyi doğru zamanda ve doğru miktarlarda tüketmektir.

vücut geliştirme sporunda meyve tüketiminin önemi
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ferhat dedi ki:

    Vücut geliştirmek istiyorum ama gelişemiyorum buýüzden bana yardımcı olacak biri varmı