Vücut Geliştirmede Genetiğin Önemi


Vücut Geliştirmede Genetiğin Önemi

Yıllar geçtikçe bilim sayesinde vücut geliştirme sporu da oldukça fazla yol aldı. Doğru bilinen yanlışlar su yüzüne çıktı, yanlışlar değişmez kaideler halini aldı, Bu sporun sadece ağırlık kaldırmak değil, bir yaşam biçimi olması gerektiği çok daha iyi anlaşılmış oldu. Bu gerçeklerden bir tanesi de genetik faktörler oldu ve beraberinde çok fazla bilgi sahibi olmayanlar yüzünden yanlış inanışlar doğmasına neden oldu.

Genetik, Fitness/Vücut Geliştirme Yapmak için Neden Önemli?

Genetik faktörler en belirgin olarak vücudun hormonal dengesindeki farklılıklar sayesinde ortaya çıkıyor. Kas liflerinde yenilenerek büyümeyi sağlayan uydu hücreleri, büyümeyi sağlayan hormonlar ve antijenler genetik olarak şanslı olan kişilerde çok daha fazla salgılanabiliyor. Bunun sonucunda da aynı antrenman programından geçmiş, aynı yemekleri yemiş sporcular arasında gözle görülür farklar ortaya çıkabiliyor.

Genetik Olarak Fitness/Vücut Geliştirme Yapmaya Uygun muyum?

Bunu anlayabilmek için en az birkaç aylık bir antrenman ve diyet programına girip sonuçları değerlendirmek gerek. Hormanların ne kadar çok salgılandığının tespiti için yapılan bilimsel deneylerde bile denekler bu şekilde bir diyet ve antrenman programına dahil oluyorlar. Ayrıca bu işi profesyonelce yapmayacaksanız, podyuma çıkmayacaksanız, bu iş üzerinden vücudunuzla para kazanmayacaksanız genetiğinizin çok küçük istisnalar harici önemi yok. Yani genetiğiniz sizin daha sağlıklı beslenip, daha çok hareket edip daha güzel bir vücuda sahip olmanızın önünde engel değil. Spora başladığınız takdirde her şeyin eskisinden daha iyi olacağından emin olabilirsiniz.

Vücut Şekliniz için de Genetik Önemli

Antrenmanlara ve yapılan diyete vücudun verdiği tepkiden farklı olarak bir de vücudun değiştirilemeyecek bazı detayları var. Örneğin karın kaslarınızın yan yana simetrik şekilde olmaması, göğüsleriniz arasında fazla boşluk olması, doğal yollarla ulaşabileceğiniz maksimum büyüklük ve bicepslerinizin uzunluk ya da kısalığı gibi.

Unutulmaması Gerekenler

* Genetik olarak şanssız olmanız spor yapmayacağınız anlamına gelmez. Yolunuz biraz daha uzun olabilir ama fitness zaten zoru sevenler için değil mi?

* Genetik olarak şanslı arkadaş, sen de hiç antrenman yapmadan ve düzenli beslenmeden bir arpa boyu yol gidemeyeceğinden emin olabilirsin.

* Estetik ya da simetrik vücut oranlarına sahip olmadığınızı düşünüyorsanız da bu sizin için sadece bir bahane. Bunu dert etmek için öncelikle podyuma çıkabilecek kadar iyi bir vücudunuz olmalı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Vücut Geliştirmede Genetiğin Önemi için yorumda bulun

    Vücut Geliştirmede Genetiğin Önemi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vücut Geliştirmede Genetiğin Önemi için ilk yorumu yapabilirsin.