Vücut Geliştirme

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlanmalı

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlanmalı

Çocuklarının spor yapmasını isteyen birçok anne baba bu süreçte çocuklarını ağırlık çalışmaktan uzak tutmaya çalışır. Bunda vücut geliştirmenin boyu kısaltması ve kemik gelişimini olumsuz etkilemesi gibi bazı yanlış bilinenlerin oldukça büyük bir etkisi var. Peki gerçekten durum böyle mi, ağırlık çalışmak boyun uzamasını engelliyor mu?

Almanya’da, 6 ile 18 yaş arasındaki çocuklarla 60 yıl boyunca yapılan araştırma sonuçlarına göre çocuklarda ağırlık çalışmanın birçok olumlu yanı var. Boyu kısalttığı yönünde ise deneysel bir veri henüz yok. Ancak yine de bazı uzmanlar omurgayı baskılayacak hareketlerden (squad gibi) çocukların uzak durması gerektiği yönünde fikir belirtebiliyorlar. Ancak bu hareketlerin dışındakilerin boyu kısaltabilecek bir etkisi olduğunu söyleyebilmek mümkün değil.

Çocuklar Nasıl Ağırlık Çalışması Yapmalı?

Ağırlık çalışmaları için başlangıç yaşı 6-7 olabilir. Bu yaşlardaki çocuklar için kas kütlesi kazanmaktan ziyade, güç kazanımına yönelik bir çalışma planı yapılmalıdır. Zaten testosteron salgısı yok denecek kadar az olan bu yaştaki çocuklarda kas gelişimi de neredeyse hiç olmayacaktır. Vücut ağırlığı ve hafif kilolar eşliğinde yapılacak çalışmalarla çocukların hem kemik gelişimi, hem de kas gelişimi desteklenebilir.

12-13 yaşından sonra ise artık özellikle erkek çocuklarda testosteron salgısı yavaş yavaş artacaktır. Bu yaşlardan sonra ağırlık çalışmalarına biraz daha önem gösterilebilir. Anca yine amaç kas kütlesi inşa etmekten ziyade, hareketlerin temel formunu öğrenmek ve güç kazanmak olmalıdır.

15-16 yaşlarında ise hormonal bir sorun yoksa testosteron salgısı maksimum seviyeye ulaşmış olacaktır. Bu yaşlardan sonra kas kütlesini artırmak 30’lu yaşlardaki birisine göre çok daha kolay olacaktır. Ayrıca büyüme hormonu da kas gelişimi için en uygun aralıktadır. Yani 15-16 yaşından itibaren kas gelişimi için en uygun döneme girilir ve ağırlık çalışmak son derece hızlı sonuç verir. Ancak yine de 20’li yaşlara kadar omurgayı baskılayabilecek hareketlerden uzak durulabilir. Bunların yerine alternatif hareketler denenebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.