Vücut Geliştirme

Vücut Geliştirmeye Yeni Başlayanlar İçin Beslenme Programı

Vücut Geliştirmeye Yeni Başlayanlar İçin Beslenme Programı

Vücut geliştirme sporunda en önemli ve dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri beslenmedir. Yanlış bir beslenme şekliyle yapmış olduğunuz egzersizler bir işe yaramayacaktır. Kas gelişiminde tamamlayıcı etken beslenmedir. İyi egzersiz, iyi beslenme ve iyi uyku ile düşlediğiniz vücuda erişebilirsiniz.

 

Kas Gelişimi ve Yağ Yakımı

 

Kaslarını geliştirmek veya yağlarınızdan kurtulmak bir anda gerçekleşebilecek bir olay değildir. Belirli bir zaman alır ve sabır gerektirir. Hızlı bir şekilde kilo verdiğinizi zannederken aslında su kaybettiğinizi fark edebilirsiniz. Kas gelişimi ve yağ yakımı için iyi bir beslenme programını takip edip düzenli egzersiz yapmalısınız.

 

Kalori Kontrolü

 

Beslenme programınızda ki en önemli faktör kalori hesabıdır. Her insanın günlük rutini, cinsiyeti, yaşı, boyu gibi etkenlere göre günlük kalori ihtiyacı farklılık göstermektedir. İnternette kolayca bulabileceğiniz araçlar ile kalori ihtiyacınızı öğrenebilirsiniz. İhtiyacınız olan kaloriyi öğrendikten sonra amacınız eğer kilo vermek yani yağ yakmak ise kalori açığı bırakmalısınız. Günlük kalori ihtiyacınızdan kadar bir miktar az almalısınız. Eğer amacınız kas gelişimini arttırmak ise bu sefer günlük ihtiyacınızın kadar üstüne çıkmalısınız. Fakat amacınız hem yağ yakmak hem de kas geliştirmekse, kalori ihtiyacınızda açık bırakıp düzenli egzersiz yapmalısınız.

KALORİ HESABI YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Protein, Yağ ve Karbonhidrat Üçlüsü

 

Kas kütlesinin egzersiz sonrası yenilenmesi ve büyümesi için proteine ihtiyacı vardır. Bunun yanında proteinler çok doyurucu olduğu için beslenme programlarında oldukça önemlidir. Tavuk, yumurta, kırmızı et, süt, kuruyemişler, tahıllar, bakliyatlar önemli protein kaynaklarıdır.

Yağlar vücut için çok önemlidir ve sağlıklıdır fakat yüksek kalorili oldukları için fazla tüketimden kaçınılmalıdır. Beslenme programında kişinin amacına göre kesinlikle yer almalıdır.

Karbonhidratlar belki yağlar ve protein kadar vazgeçilmez olmayabilir. Fakat vücut için kolay enerji kaynakları oldukları için özellikle egzersiz yapan kişiler için önemlidir. Günlük alınması gereken protein ve yağ değerlerinden sonra kalan kalori açığı karbonhidratlar ile tamamlanabilir.

GÜNLÜK PROTEİN VE KARBONHİDRAT İHTİYACINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Su, Vitamin ve Mineraller

 

Beslenme programımız protein, yağ ve karbonhidratlara dikkat ettikten sonra son bulmuyor. Sağlımız açısından doğal yollar ile vitamin ve mineral almalıyız. Ve mutlaka her gün en az 2.5 litre su içmeliyiz.

 

Antrenman Öncesi ve Sonrası Beslenme

 

Uzun egzersiz öncesi enerji sağlaması için karbonhidratı yüksek bir öğün yararlı olacaktır. Antrenman sonrası ise kas gelişimini desteklemesi açısından proteini bol bir öğün tercih edilebilir. Antrenman yaptığınız günler yüksek karbonhidrat içeren yüksek kalorili öğünler, dinlendiğiniz günler de ise yüksek yağ fakat düşük kalorili öğünler tüketilebilinir.

ANTRENMAN ÖNCESİ VE SONRASI BESLENME NASIL OLMALIDIR? TIKLAYINIZ.

Bu spora başlamayı düşünenler ve vücut geliştirmeye yeni başlayanlar için beslenme programı örneği:

 

Sabah kahvaltısında

 

– 2 adet yumurta

– Yağsız ve tuzsuz beyaz peynir veya lor peyniri

– 2 dilim ekmek (Tam buğday veya esmer)

– 1 domates

– 1 bardak süt

– 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi

 

Ara öğünde

– 2 adet elma, muz veya portakal

 

Öğle yemeğinde

 

– Bir porsiyon kırmızı et veya derisiz tavuk eti

– Az zeytinyağlı, limonlu bir salata

– Yağsız bir kepekli makarna, pirinç pilavı ya da bulgur pilavından biri

 

Ara öğünde

– 10 – 15 adet çiğ fındık veya çiğ badem

 

Egzersize yakın bir zamanda ara öğünde

– Bir bardak süt ile bir kase müsli

– Egzersiz sonrasında taze sıkılmış meyve suyu

 

Akşam yemeğinde

 

Bir porsiyon ızgara kırmızı et, balık ya da tavuk göğsü

– Bir porsiyon mercimek, nohut, soya fasulyesi ya da kuru fasulye

– Ton balığı ve kepekli makarna (yağsız)

 

Yatmadan 1 saat önce ara öğünde

 

Küçük porsiyon yağsız yoğurt

– 3 – 4 tane ceviz

– 2 – 3 tane kuru kayısı ve ya 10 tane kuru üzüm

 

Vücut geliştirme yolunda başarılı olabilmek için bu beslenme programına ya da bunun gibi bir programa uymanız gerekmektedir. Başlangıç düzeyinde ki bu temel program vücut geliştirme sporuna yeni başlayan için gayet yeterli olacaktır. Kendiniz geliştikçe beslenme programınızı da detaylandırıp geliştirebilirsiniz. Bunun aksi olarak kilo vermek için aç kalmaya ya da kas geliştirmek için hemen çok büyük ağırlıkların altına girmek çok tehlikeli olabilir. Sağlıklı ve kaslı bir vücut için düzenli beslenme, düzenli egzersiz ve düzenli uyku tamamen yeterlidir.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.