Vücut kitle endeksi hesaplama – Boy kilo endeksi nasıl hesaplanır?

vücut kitle endeksi hesaplama

Eğer şişman olup olmadığınıza karar vermek istiyorsanız yapmanız gereken en doğru şey vücut kitle endeksinizi hesaplamaktır.Bu hesap sizin şişman olup olmadığınız konusunda en net bilgileri vermektedir.Vücut kitle endeksi hesaplamanın bir diğer adı da boy kilo endeksi hesaplamadır eğer bu şekilde karşılaşırsanız şaşırmayın.Peki ben nasıl hesaplarım bunu diyorsanız anlatalım.Vücut kitle endeksi sahip olduğunuz kiloyu,boyunuzun karesine bölmeniz sonucu hesaplanır.Burada kilonun birimi kilogram,boyun birimi metre kare alınır.Boy kilo endeksi sonuçları yaşa görede değişiklik göstermektedir.

Boy kilo endeksi nasıl hesaplanır?

Yapmanız gereken işlemi örneklendirerek anlatalım.
Boy:183cm Kilo:78 olan bir bireyin vücut kitle endeksini hesaplayalım.Boyumuzun metre kare cinsinden değeri 3,349,kilomuzda kilogram cinsinden 78 di.Vücut kitle endeksini bulmak için 78/3,349 yapıyoruz cevabımız 23,3 çıkıyor.Bu değer normal bir insanın vücut kitle endeksini bize gösteriyor.Bulduğumuz değerlere göre hangi vücuda sahip olduğumuzu bulmak için aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz.

20 ve altı ise
20-25
25-30
30-40
40 ve üstü iseniz
zayıf
normal
kilolu
şişman
aşırı şişman

Bu boy kilo endeksimizin yaşlara göre değişiklik göstereceğini söylemiştik.Belirlenen yaş aralıklarına göre uygun olan vücut kitle endeksleri aşağıdaki tabloda verilmiştir:

Yaşİdeal VKİ
19-2419-24
25-3420-25
35-4421-26
45-5422-27
55-6523-28
+6524-29

boy kilo endeksi

Vücut kitle endeksini düşürmek için yapılması gerekenler nelerdir?

Boy kilo endeksini hesapladık ve istediğimiz değerde çıkmadık peki bu durumu düzeltmek için neler yapabiliriz asıl olarak zayıflamak için hangi yöntemleri kullanıyorsak bunlardan farklı pek birşeyden bahsetmeyeceğiz ama dikkat etmeniz gereken konuları maddeler halinde yazalım.

-Fiziksel aktivitelere önem verin.Günlük hiçbirşey yapamıyorsanız işten eve yürüyerek dönün,toplu taşıma araçlarını bir kenara bırakın.

-Dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenin.Öğünlerinizde abartıya kaçmayın bir önceki öğünde yemek yemediyseniz bu öğünde acısını çıkartmak için abartıya kaçmayın.Günde kesinlikle 3 tam öğün değil,ara öğünlerle birlikte 5-6 öğün yemek yiyin.

-Fazla yağlı cips,yağlı et,sosis,salam gibi ürünleri tüketmeyin veya mümkün olduğu kadar az tüketin.

Temel olarak bu bahsettiğim maddelerden uzak durmanız sizler için yeterlidir fakat zayıflama konusunda daha detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız sitemizdeki beslenme ve zayıflama üzerine olan makaleleri okumanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Vücut kitle endeksi hesaplama – Boy kilo endeksi nasıl hesaplanır? için yorumda bulun

    Vücut kitle endeksi hesaplama – Boy kilo endeksi nasıl hesaplanır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vücut kitle endeksi hesaplama – Boy kilo endeksi nasıl hesaplanır? için ilk yorumu yapabilirsin.