Vücut Tipine Göre Çalışma Ve Beslenme


Farklı Vücut Tipleri için Antrenman ve Diyet Programı

Kilo alıp hacim kazanmak, kas kütlesini artırmak ya da fazla kilolarını verip fit bir vücuda sahip olmak gibi hangi amaçla yapılıyor olursa olsun spor yapan kişilerin zaman zaman ulaşmak istedikleri hedeflere tahmin edilen sürelerde ulaşamadıklarına rastlanıyor. Bu tür durumlar sporcular en çok yaptıkları spor antrenmanlarının ve uyguladıkları diyet programlarının herhangi bir işe yaramadığından ve boşu boşuna bunlara sadık kaldıklarından şikayetçi oluyorlar. Düzenli spor yapılmasına ve o spor için yeterli olan beslenmeye uygun bir program izlenmesine rağmen hala şikayetlerle karşılıyorsa bu konuda tek sebep vücut tipine uygun bir programın belirlenmemesi olmaktadır. Bu sebeple spora ya da diyete başlamadan önce vücut tipleri hakkında kısa da olsa bir bilgi alarak hareket etmek daha doğru olacaktır.

Her insan yaşadığı yere, büyüdüğü çevreye, aldığı besinlere göre farklı bir fizyoloji içinde gelişim göstermektedir. Bu sebeple herkes için ortak bir spor antrenmanı programının ya da beslenme programının takip ediliyor olması mümkün olmamaktadır. Kendi vücut tipine uygun programı belirleyen kişiler rahatlıkla istedikleri hedeflere ulaşabilirler.

Vücut Tipleri Nelerdir?

Vücut tipleri içinde bir ayrım yapılırken genel olarak bir sınıflandırma yapıldığı gibi aynı zamanda cinsiyete bağlı olarak da bir sınıflandırma yapılmaktadır. Fakat burada en önemli olan kısım vücut tipleri genel sınıflandırması olmaktadır. Bu yönü ile vücut çeşitleri ektomorf, mezomorf ve endomorf olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır.

Ektomorf vücut ipi daha çok zayıf ve ince görünümlü kişiler olarak tanımlanabilir. Bu kişiler yağsız bir vücuda sahip olmaları ile dikkat çekerler. Dar bir omuz yapısına sahip olan bu vücut tipindeki kişilerin göğüsleri de düz olmaktadır. Bu tipteki kişiler özellikle kilo almada sorun yaşarlar. Çok narin bir kas yapısı ile birlikte bu kişiler uzun kas liflerine de sahiptirler. Böylece eklemlerin oldukça küçük olması durumu da ortaya çıkmaktadır.

En ince ve dayanıksız görünümlü vücut tiplerinden güçlü ve hacimli vücut tiplerine kadar vücut tipleri arasında bir sıralama yapılırsa ikinci sırada mezomorf insanlar gelmektedir. Kemikleri kalın olan bu kişiler kilolu olmadıkları zamanlarda bile kilolu gibi gözükebilmektedirler. Vücut geliştirme sporu yapmak isteyenler için en ideal vücut tipi olarak görülen mezomorf tipi atletik bir yapıya sahip olması ve kas gelişimine uygun vücut yapısına sahip olmasıyla bu özelliğini kazanmaktadır. Antrenmanlar yaptığında hızlı bir şekilde kaslanabilen bir vücut tipi olan mezomorf aynı zamanda hızlı bir şekilde kilo alabilmektedir.

Son sırada ise endomorf vücut tipi gelmektedir. Temel vücut tipleri içinde en geniş görünüme sahip olan bu vücut tipi en hızlı şekilde yağlanan insanların sahip olduğu vücut tiplerinden olmaktadır. Hem yağlanıp kilo alma hem de spor yapıp kas kütlesini artırmak açısından avantajlı olan bu vücut tipinden kişilerin daha çok kilo problemleri ile karşılaşıldığı görülmektedir. Bunun en temel sebebi ise kişilerin zayıflama sürecini zorlayan yavaş bir metabolizmaya sahip olmalarıdır. Özellikle üst bacak kasları gelişmiş yapıda bulunan bu kişiler dayanıklı bir görünüme sahiptir.

Bu tip bir sınıflandırma ile vücut tipleri sınıflandırılabildiği gibi aynı zamanda kadın ve erkek vücut tiplerinden de bir sınıflandırma yapılabilir. Bu sınıflandırmada da yine temel olarak yapılan ektomorf, mezomorf ve endomorf sınıflandırmasını takip edecek şekilde I tipi vücut, V tipi vücut ve O tipi vücut sınıflandırması yapılıyor.

Hangi Vücut Tipi Nasıl Çalışmalı?

Vücut tipinin ne olduğunun bilinmesi ne tür bir antrenman programının uygulanacağı konusunda gerekli bilgileri bize vermektedir. Ektomorf yapıdaki insanlar metabolizmaları çok hızlı olduğu için kilo almada zorlandıklarından öncelikle karbonhidrat bakımından yüksek bir diyet programını takip etmelidir. Bu kişilerin kas gelişimi için yüksek ağırlıklarla çalışması gerekir. Mezomorf tipi vücut tipleri içinde spor yapmaya en uygun özellikleri taşıdığı için kısa sürede gelişimin ortaya çıkmasını sağlar. Endomorf vücut tipine sahip olan birisi basen ve kalça bölgesini sıkılaştırmak adına squat ve benzeri çalışmalar yapabilir. Bunun yanı sıra beslenmede de hızlı bir şekilde kilo alabildiği için karbonhidrat ve kalori değeri yüksek besinlerden uzak durmalı daha çok protein ağırlıklı bir beslenme programını takip etmelidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Vücut Tipine Göre Çalışma Ve Beslenme için yorumda bulun

    Vücut Tipine Göre Çalışma Ve Beslenme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vücut Tipine Göre Çalışma Ve Beslenme için ilk yorumu yapabilirsin.