Vücut Yağ Oranı Nedir ? Nasıl Ölçülür ?

Vücut Yağ Oranını Bilmek Neden Önemlidir?


İnsanlar kilolu olup olmadıklarını tartılara çıktıkları rakamlara bakarak belirliyorlar. Özellikle boya uygun bir kilonun tartıda görülüp görülmediği göz önüne alınırsa bu türden bir kontrol yöntemi en azından yağlı bir vücuda sahip olunup olunmadığı konusunda fikir vermektedir. Fakat bu konuda ayırt edici bir nokta da bulunmaktadır. Bunu daha iyi anlayabilmek için iki farklı örneği değerlendirmek gerekir. 1.75 boyunda olan bir kişi 85 kilo olsun ancak bu kişinin kilolu olduğunun dışarıdan bakarak rahatlıkla görebilelim. Göbeğinin fazla olmasından yağlı olduğu anlaşılan bu kişiyle aynı boyda olan bir başka kişi de gayet fit bir görünüme sahip olsun. Oldukça kaslı bir yapısı olduğu dikkat çeken bu kişinin tartıya çıktığında yine 85 kiloyu görmesi sürpriz olmayacaktır. Burada iki kişi arasında oluşan farka sebep olan konu vücut yağ oranı olmaktadır. Vücutlarındaki yağ oranları birbirinden farklı olan bu iki kişi kaslı ve yağlı görünümlerine rağmen aynı kilo değerlerinde çıkabilmektedirler. Sağlıklı bir vücuda sahip olunup olunmadığının farkına varılması adına bu sebeple mutlaka vücut yağ oranı en ideal rakamlarda olmalıdır.

Yağ Oranları Hangi Seviyelerde Olmalıdır?

Yağ oranı denildiği zaman vücutta yer alan yağ kütlesinin toplamdan elde edilen oranından bahsedilmektedir. Bu konuda belirlenmiş olan vücut yağ oranlarından söz ederken mutlaka cinsiyet ayrımı yapılarak bir değerlendirme yapmak gerekir. Temel olarak yağ oranının kadınlar yüzde 20’ler civarında erkeklerde ise yüzde 10’lar civarında olması beklenmektedir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için gerekli olan bu yüzdeler özellikle vücut geliştirme sporcularında kadınlarda yüzde 10’lara erkeklerde ise yüzde 5 civarlarına kadar gerileyebilmektedir. İnsanlar sadece vücut yağ oranı değerlerine bakarak spor yapmaya ihtiyaç duyup duymadıklarına karar vermelerini de sağlayabilirler.

Çok farklı teknikler kullanılarak ölçüleri yapılabilse de temel olarak yağ oranlarında şu rakamlar esas alınmaktadır. Eğer vücut geliştirmeye yönelik özel bir çalışma yapılıyorsa kadınlarda olması gereken en az yağ miktarı yüzde 10’larda olmalıdır. Atletlerde bu rakam yüzde 15’lere çıkıyorken dışarıdan fit bir görünüme sahip olan kişilerde bu oran yüzde 20’leri bulabilmektedir. Yüzde 25’lerde yağ oranına sahip olan kişiler kilolu olarak da sınıflandırılabilirler. Bu aşamada daha fazla kilo almamak adına önlemler almak gerekebilir. Yüzde 30’un üstünde yağ oranı ile karşılaşılıyorsa bu kişiler obez olarak sınıflandırılmaktadır.

Erkekler için en düşük yağ oranlarının yüzde 4 civarında olması beklenir. Atletlerde yüzde 5’lerin üzerine çıkan bu rakam fit bir görünüme sahip olan kişilerde yüzde 10’lara çıkmaktadır. Yüzde 15 civarları erkekler için kabul edilebilir vücut yağ oranı değerleri olurken yüzde 20’lerden sonra yağ kütlesini azaltmaya yönelik önlemler almak gerekmektedir. Eğer yüzde 30’dan fazla yağ oranı bulunuyorsa kişi obez sınıfına girmekte ve tehlikeli seviyede bulunmaktadır.

Vücut Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır?

Vücuttaki yağ oranının hesaplanması için çok fazla teknik, yöntem ve teknoloji bulunsa da bu konuda gerçek değerlere ulaşmak mümkün değildir. Hepsi birbirine yakın sonuçlar çıkarsa da kesin bir değeri elde etmek testlerin sonucunda mümkün olmuyor. Yağ oranını anlayabilmek için ilk yapılabilecek olan şey farklı kaynaklardan elde edilen yağ oranlarına göre vücutların nasıl olması gerektiği resimleri ve yazılarının incelenmesi olmaktadır. Kişiler kendilerini bunlarla kıyaslayarak vücut yağ oranı hakkında bir tahminde bulunabilirler. Bunun dışında vücut yağ kaliperi olarak bilinen oldukça mekanik bir ölçme yöntemi de bulunmaktadır. Ele gelen yağda bulunan miktarın ölçülmesi ile yap oranını belirleyen bu sistem özellikle geniş hacimli vücutlara sahip olan kişilerde doğruluk payı açısından etkili olmaktadır. YMCA ve Us Navy gibi uluslararası alanda kabul edilmiş ölçüm sistemleri de bulunmaktadır.

Bunlara ek olarak günümüzdeki en çok kullanılan teknikler vücut yağ oranı tartısının kullanımı ve vücut kitle endeksinin hesaplanması olmaktadır. Yağ oranı tartısında vücuda etki eden elektrik akımlarının oluşturduğu değerlere bakılarak bir belirleme yapılır. Bu yöntemin tam değerleri verememesinin sebebi ise vücuttaki su miktarına bağlı olarak değerin değişmesidir. Kişinin boyunun kilosu ile birlikte değerlendirildiği vücut kitle endeksi de bir diğer yöntemdir. Bu tür bir ölçüm de oldukça yüzeysel olmasına rağmen bir fikir vermek adına yeterli olmaktadır.Etiketler

YORUM YAZIN