Whey Protein Nasıl Ve Ne Zaman Kullanılır ?

Tüketebileceğimiz bir çok protein kaynağı bulunmasına rağmen whey proteinin bu kadar popülerlik yakalamasının bir sebebi olmalı değil mi ? Aminoasit profili açısından oldukça zengin bir kaynak olan whey protein özellikle sporcuların kullandığı takviye çeşitleri arasında yer alıyor. Özellikle ağırlık antrenmanları yapan kişilerin merak ettiği sorulardan biri whey protein takviyesinin tüketilmesinin zorunlu olup olmaması oluyor.


Spor yapan kişiler daha fazla proteine ihtiyaç duyduklarından whey protein kullanabiliyorlar. Eğer sizde vücudunuzda oluşan bu protein açığını kapatmakta zorlanıyorsanız whey protein takviyesi tüketebilirsiniz. Ancak günlük protein ihtiyacınızı yeterli miktarda karşılayabiliyorsanız whey protein takviyesi tüketmeniz gerekmiyor.

Whey takviyesinin kullanımı ve taşınması oldukça kolay olduğundan spor yapan bir çok kişi whey proteini tercih ediyor. Fakat günlük almanız gereken protein ihtiyacını karşılayabiliyorsanız protein takviyeleri yerine doğal besin çeşitlerini tüketmenizi öneriyoruz.

 

Whey Protein Ne Zaman Kullanılmalıdır ?

Aslında bu soru bazı faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Ancak whey protein takviyesini kahvaltı ve antrenman öncesinde, antrenman sırasında, antrenman sonrasında ve uyumadan önce tüketebilirsiniz.

Whey protein kullanımı ile ilgili merak edilen kısımlardan biri whey proteinin ne kadar kullanılması gerektiği oluyor. Aslında bu sorunun cevabı sizin günlük ne kadar protein almanız gerektiğine göre değişebiliyor. Eğer siz günlük protein ihtiyacınızı yeterli miktarda doğal besinlerden karşılayamıyorsanız whey protein takviyesi ile bu protein açığını kapatabilirsiniz.

Yani günlük ne kadar whey protein takviyesi tüketilmesi gerektiği hakkında net bir cevap veremiyoruz. Günlük tüketmeniz gereken whey protein oranı sizin protein açığınıza göre değişiklik gösteriyor.

SONUÇ OLARAK;

Aminoasit profili bakımından oldukça zengin bir takviye olan whey protein, günlük protein ihtiyacını karşılayamayanlar için oldukça iyi bir takviye olarak karşımıza çıkıyor. Günün farklı zamanlarında kullanabileceğiniz whey protein takviyesi, günlük protein açığının kapatılması bakımından oldukça iyi bir seçenek olabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Düygü dedi ki:

    Sizin telefon çalışmıyor arıyorum kimse açmıyor nasıl ulaşacağım lütfen yardım