Vücut Geliştirme

Whey Protein Nedir? Kimler Kullanır Ve Kullanımı Nasıl Olur? Faydaları nelerdir?

01.06.2018
510
Whey Protein Nedir? Kimler Kullanır Ve Kullanımı Nasıl Olur? Faydaları nelerdir?

İnek sütünden üretilen en kaliteli protein olan whey proteinini kimler kullanmalıdır? Whey Proteini nedir? Whey Proteinin Faydaları nelerdir? Nasıl Kullanılmalıdır? Bunlar gibi sorularınızın cevaplarını sizlere aktaracağız ilk olarak Whey Proteini Nedir ile başlıyoruz.

Whey Proteini Nedir

Yukarı kısımda da belirttiğimiz gibi inek sütü kullanılarak üretilmiş en kaliteli protein whey proteinidir. İnek sütünün temelinde 2 tipte protein bulunmaktadır bunların süt içerisindeki oranları ise %80 ile %20 olarak hesaplanmıştır. %80 kazein (casein) olarak bildiğimiz protein türü olurken %20 Whey proteinidir. Kazein ile whey proteinlerini karşılaştırdığımız zaman en kalitelisinin whey proteini olduğunu söylememiz gerekir. Bu proteinin tipinin kaliteli olmasının yanında vücuda alındığı zaman emilimi en fazla olan protein türüdür. Protein değerlerini kontrol ettiğimiz zamanda gördüğümüz diğer proteinlere göre değerlerinin çok iyi olduğudur. Bu ürün peynirden imal edildiği için kesinlikle doping değildir ve ilaç olarak kullanılamaz doğal bir ürün olduğu için güvenilir besin kaynağıdır.

Whey Proteini Kimler Kullanır

Whey proteini protein tozu olarak kullanılan doğal besin kaynağıdır. Sporcuların bu ürünü günümüzde sıklıkla tercih ettiği görmekteyiz bunun nedeni dışarıdan alınan besinlerin protein değerlerinin düşük olması spor sonrası ihtiyaç duyulan proteini bu besinlerin karşılayamaması. Sağlık konusunda kendine dikkat eden kişilerin de kullandığı ürünler arasında yer almaktadır. Bunları ile birlikte whey proteini kullanan kişileri sizler için sıralayalım.

 • Antrenmanlarında ağırlıkla güç çalışan sporcuların tercih ettiği ürünlerdendir.
 • Vücutlarını şekillendirmek için antrenman yapan kişilerinde en çok kullandıkları takviyeler arasında yer almaktadır.
 • Hayvansal gıdalarda bulunan proteini hayvansal gıda tüketmediği için alamayan kişiler yani vejetaryenler protein ihtiyacını karşılamak için kullanmaktadırlar.
 • Kilolarından kurtulmak için spor yapan kişilerinde diyetlerinde takviye olarak kullanılmaktadır.
 • Spor yapmayı kendilerine bir eğlence olarak belirleyen kişilerinde kullandığı gözlemlenmiştir.
 • Profesyonel sporcuların antrenman öncesinde ya da sonrasında bu ürünü kullandığı gözlemlenmiştir.

 

Whey Proteini Faydaları  

Doğal besinlerden alacağınız proteinler hiçbir zaman işlem görmüş gıdalardan alındığı ile eşdeğer olmayacaktır fakat doğal gıdalardan istenilen protein değerlerini almak zor olacaktır. Bundan dolayı whey proteini size yüksek protein değerini sunmaktadır bunun yanında hızlı yaşamınızda size kısa sürede protein takviyesi sağlayarak yardımcı olacaktır bunun yanında da size getireceği faydaları sizler için maddeler halinde kaleme alacağız.

 • Antrenmanlarınızda kullandığınız programınız ile whey proteinini desteklediğiniz zaman kas kütlenizde artışlara sebep olacaktır.
 • Trigliserit değerlerinizin kanda yükselmesi sıkıntılar doğurabilir bu değerlerin düşmesine yardımcı olacaktır.
 • Bağışıklık sisteminize dost takviyeler arasında yer almaktadır ve bağışıklık sisteminizi destekleyerek güçlendirir.
 • Diyet programınızda doktor tavsiyesi ile bulundurduğunuz zaman kilo vermenize yardımcı rol oynayacaktır.
 • Kolesterol konusunda sorun yaşayan kişilerin kolesterol seviyelerini düşürürken bunun yanında iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyelerini de yükseltir.
 • Antrenman sırasında sağlayacağı enerji ile daha verimli bir performans sergilemenize olanak sağlar.
 • Vücudunuzda bulunan su bazlı anti-oksidanın seviyesini artırır bu anti-oksidan ise glutatyon olduğu bilinmektedir.
 • Antrenman sonrasında zarar görmüş kaslarınızın onarılmasına yardımcı olur ve antrenman sonrasında oluşacak hasarları en aza indirerek tedavi edecektir.

 

Whey Proteini Nasıl Kullanılır ?

Protein takviyeleri arasında vücutta en hızlı emilen takviyedir bundan dolayı spor sonrası kullanmanız daha faydalı olacaktır. Whey proteinini kullanırken diğer besinlerden de kullanmanız bu ürünün sindirimini yavaşlatacaktır buda bazen sizlere ek süreler tanıyabilir. Buna örnek vermek gerekir ise sabah kahvaltınızı yaparken protein değeri yüksek besinler tüketmek isteniz ve bu tüketimin sindiriminin uzun süre devam etmesini istiyorsunuz yulaf ezmesi ile birlikte whey proteinini kullanırsanız isteklerini karşılamış olursunuz.  Gün içerisinde işleriniz yoğun ve yemek yiyebilmeniz için zamanınız bulunmuyor ise birkaç tane fındık ile whey proteininden yapacağınız içeceği tüketebilirsiniz. Fındık içerisinde bulundurduğu yağlar ile whey proteinin emilimini yavaşlatır ve insülin seviyelerinizi dengeler. Bu seviyeleri dengelediği zaman iştahınız kesilecektir bunun nedeni ise iştah için salgılanan hormonun bu seviyelerin dengelenmesi ile salgılanmamasıdır.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.