Whey Protein Tozu Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Sporcuların protein ihtiyaçlarının karşılanması özellikle ağır antrenmanlar yapanlar için besinlerden bunu yapmanın çok zor olacağı fikrinden ötürü neredeyse mümkün olmayacaktır. Ancak son zamanlarda günden güne büyüyen gıda takviyeleri sektörü sayesinde sporcular için özel olarak üretilmiş protein içeriğine sahip toz formdaki ürünler satın alınabiliyor. Bu protein tozları arasında üretimlerinden kaynaklanan farklılıklardan dolayı çeşitli ürünler ortaya çıkarılmaktadır. Bunlardan biri olan whey protein tozu da peynir altı suyu tozu olarak bilinmektedir. Whey protein tozunun elde ediliş biçimine bağlı olarak konsantre, hidrolize ve izole olmak üzere üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Elde ediliş biçimlerinde olduğu gibi vücuda yaptığı etkilerde de bu protein tozları farklılık göstermektedir.


Whey Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?

Sporcular tarafından en çok tercih edilen gıda takviyelerinin başında gelen whey protein tozu kana hızlı bir şekilde karışabilme özelliği ile fark yaratmaktadır. Bu etkisinden dolayı sporculara spordan sonra bu ürünleri kullanmaları tavsiye edilmektedir. Bu sayede kas yıkımlarının önüne geçilmekte ve kas tamirinin yapılması sağlanmaktadır. Whey protein tozu sadece kana hızlı karışması ile değil aynı zamanda aminoasit çeşidi bakımından da zengin olması ile dikkat çeker. Tüm bu özellikleri ile kas kütlesi kazanımları başta olmak üzere spor antrenmanlarının veriminin artırılmasında da önemli rol oynamaktadır.

Whey Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Whey protein tozunu tüketmenin doğrudan bir zararı olacağını söylemek doğru değildir. Ancak bazı kişilerin kendi sağlık durumlarına bağlı olarak çeşitli yan etkilerle karşılaşması söz konusu olabiliyor. Örneğin, laktoz toleransı olan kişilerde sindirim problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olacağından whey protein tozu kullanımı tavsiye edilmemektedir. Bu durum özellikle dayanıksız bünyelere sahip olan kişilerde karın kasılmalarının, ishalin ve mide bulantılarının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Whey protein tozu kan şekeri değerleri üzerinde de etkili olmaktadır. Kan şekeri değerlerini düşürme yönünde bir eğilime sahip olan bu gıda takviyesinin tüketilmesinde şeker yönünden bir hastalığı bulunan kişilerin öncelikle doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Yine aynı şekilde böbrek rahatsızlıkları bulunan kişilerin de bir uzmandan görüş alıp whey protein tozunu tüketmesi gerekmektedir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Whey Protein Tozu Yararları Ve Zararları Nelerdir? için yorumda bulun

    Whey Protein Tozu Yararları Ve Zararları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Whey Protein Tozu Yararları Ve Zararları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.