Yağ Yakarken Kas Yapmak

Kilo vermek için bir çok kişi çeşitli diyetler veya yoğun kardiyo antrenmanları yapıyor. Ancak bu durum zayıflamak isteyenler için ne kadar doğru ? Kilo vermeyi vücudunuzun kütlesinin azalmasına benzetebiliriz. Ancak bu kütlenin nereden gittiği konusunda bilgi sahibi olmayan bir çok kişi var. Siz zayıflarken vücudunuzun kütlesi vücudunuzda bulunan su, kas veya yağ gibi kısımlardan gidebiliyor.


Eğer kilo veren biriyseniz ve kas kaybetmeden yağ yakmak istiyorsanız burada vereceğimiz önerileri dikkate almanızı söyleyebilirim. Bu yazımda birbiri ile alakası olan iki konuyu ele alacağım. Yağ yakarken kas yapmak ve kas kaybetmeden yağ yağmak..

Fazla kilosu olan kişilerin çoğunlukla yaptığı hatalardan biri çok büyük kalori açığı bırakılan diyetler uygulamaları ve vücuduna gerekli miktarda enerjiyi depolamamaları oluyor. Tabi bu diyetler ile beraber uygulanan uzun süreli ve yüksek tempolu kardiyo antrenmanları da hata yapılan yerlerden biri oluyor.

Eğer kas kaybetmeden yağ yakmak istiyorsanız düzenli bir beslenme programı ile beraber ağırlık çalışmaları ve kardiyo antrenmanları yapmanızı öneririm. Oldukça kilolu olan birinin kısa sürede yüksek miktarda kilolar verdiğine bir çoğumuz şahit olmuşuzdur. Ancak bu kişi kilo verme sürecindeyken ağırlık antrenmanları ile kas kütlesini de arttırmayı hedeflemez ise fit bir görüntünün aksine kötü bir vücut görüntüsü ile karşı karşıya kalacaktır.

Peki kas kaybetmeden yağ yakmak için ne yapmamız mı gerekli ? Gelin bu konuya beraber değinelim.

 

Yağ Yakarken Kas Yapmak

Yağ yakma sürecinde beslenmenin ne kadar önemli bir faktör olduğu konusuna değinmek istiyorum. Kasların onarılmasında ve gelişmesinde önemli bir rol oynayan proteinler, yağ yakarken kas yapmak isteyenler için oldukça önemli bir yerde bulunuyorlar. Eğer günlük yeterli miktarda protein almazsanız yağ yakarken kas yapmak oldukça zor bir hal alacaktır.

Konuyu özetlemek adına yağ yakarken kas yapmak isteyenler için birkaç madde sıralayacağım. Bu maddelerde yer alan önerileri dikkate alarak göz önünde bulundurmanızı öneriyorum.

  • Yağ yakmak istiyorsanız günlük belirli bir kalori açığı bırakmaya özen gösterin.
  • Beslenmenizde yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve yağ gibi besin çeşitlerini bulundurun.
  • Yüksek kalori açıklı sağlığınızı tehlikeye atabilecek diyetlerden uzak durmaya çalışın.
  • Düzenli olarak ağırlık antrenmanları yapın.
  • Yağlar ağırlık antrenmanları sonrasında dinlenme sürecinde de yakıldığından düzenli olarak uykunuzu almaya özen gösterin.

 

SONUÇ OLARAK;

Kas kaybetmeden yağ yakmak isteyenler için bu konumuzda bazı önerilerde bulunduk. Bu öneriler kişiden kişiye değişiklik gösterebileceğinden uygulamadan önce koçunuza veya doktorunuza danışmanızı öneririm.Etiketler

YORUM YAZIN