Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme

Vücut geliştirmeye yeni başlayan bir tanesi için en önemli öge beslenmedir. Beslenme sırf vücut geliştirme ile uğraşanlar için değil bütün spor dalları ile uğraşanlar için önemlidir. Yani sağlıklı bir şekilde beslenmediğiniz ve vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri tüketmediğiniz süre yaptığınız sporun da size yararında çok zararı olacaktır. Sıhhatli beslenme ile vücudun ihtiyacı olan besinleri ihtiyacınız kadar tüketirsiniz. Diyet umumi olarak kilo vermek olarak adlandırılsa da gerçekte sıhhatli beslenmek için yapılan düzenli bir beslenme programıdır.


Vücut geliştirmeye yeni başlayan birisi için önemli olan besinlerin gücünü bilmek ve bunları türlü biçimde kombine ederek vücuda katkıda bulunmasını sağlamaktır. Her insanın genetik yapısı, adale yapısı, kemik yapısı ve vücut yatkınlıkları birbirinden ayrıcalıklı olduğu için her birey değişik besinleri ayrıcalıklı şekilde sindirmektedir. Bu nedenle ilk şekilde vücudunuzu aşırı iyi tanımalısınız.

En mühim ve kesinlikle vücudumuza girmesi gereken enzimler proteinler ve yağlardır. Yağlar; tekli ve çoklu doymamış yağlar olmalıdır. Bunlar; yağsız süt ve süt ürünleri ya da %1, %2 oranında yağ içeren süt ve ya süt ürünleri. Bunların her öğünde tam olarak tüketilmesi gerekir. Bilhassa yumurta protein bakımından en varlıklı gıda kaynağıdır. Bu nedenle kahvaltılarınızda tam olarak haşlanmış yumurta tüketmelisiniz. Protein bakımından zengin olan diğer gıdalar ise balık, yağ içermeyen hindi ya da dana kıyması, derisi çıkartılmış tavuk yahut hindi eti şekilde gösterilebilir. Bunun yanı dizi her öğünde sebzenin de olması gerekebilir. Özellikle lifli gıdalar daha fazla tercih edilmeli. Çünkü lifli gıdalar vücut vasıtası ile sindirilemediği için daha çok kalori sarf ederiz. Bu da vücut geliştirme için yoğun şekilde etkili olabilmekte.

Proteinlerin yanı sıra karbonhidrat tüketimine de ciddiyet verilmesi gerekebilir. Nedeniyse karbonhidratlar kan şekerini tek çıkartan ve insülin hormonun salgılanmasını sağlayan tek şeydir. Antrenman sırasında karbonhidratlar daha fazla enerji sağladıkları için oksijene olan ihtiyacı da azaltırlar. şayet karbonhidratlar az tüketilecek olursa antrenman esnasında kaslar gerekli enerjiyi sağlayamayacak ve yaptığınız sporu tam performans ile sürdüremeyeceksiniz ve dolayısıyla yıkım az olunca yapımdan da gereken verim sağlanamayacaktır. Bu nedenle antrenman öncesinde karbonhidrat alımına dikkat edilmelidir. Kısacası sabah kalktığınızda kahvaltınızda ve antrenman öncesinde karbonhidrat içeren gıdaları tüketebilirsiniz. Antrenman sonrasında ise antrenmanda yorulan ve yıkımı gerçekleşen kasların yapımının sağlanması için protein alınmasına gereksinim bulunur.  Bu tüketimler gövde yapısına göre az ya da çok aşırı gelebilir. Bunun için ayarlamaların çok aşırı iyi bir şekilde yapılması gerekir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme için yorumda bulun

    Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme için ilk yorumu yapabilirsin.