Yulaf Besin Değerleri Ve Protein Miktarı


Genellikle Kuzey Amerika, Avrupa’da yetişen yulaf bir tam tahıl besindir. Yulaf ezmesi mükemmel bir diyet lifidir. Beta glukan kaynağı olmasının yanı sıra mineral, vitamin, antioksidan açısından da zengindir. Yulaf protein değeri bakımından da oldukça zengin bir kaynaktır. Kalp hastalığına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Antioksidan olarak bilinen kaynakların başında gelmektedir. Kan şekeri ve kolesterol seviyesini de düşürmek gibi sağlığa faydalı etkileri vardır. Son zamanlarda bu sebeple sıklıkla tercih edilmektedir. Yağlarından kurtulmak istemeyenler için karbonhidratlar toplam kalori alımının hatırı sayılır parçası olmalıdır. Beyaz yulaf protein miktarı açısından da oldukça zengin içeriğe sahiptir. Karbonhidratlar vücudumuzun en önemli enerji kaynağı olmaktadır. Beslenme düzeni oluşturulurken asla es geçilmemesi gerekmektedir.

 

Yulafın Besin Değerleri Hakkında

 

Ortalama olarak bir kase kuru yulaf 307 kalori, 11 gram protein, 5 gram yağ, 56 gram karbonhidrat içermektedir. Pişmiş olarak tüketilen yulaf hacim olarak da iki katı miktara çıkmaktadır. Bir kase boyutunda pişmiş yulafla 166 kalori bulundurmaktadır. Yulaf ezmesi kaç kaşık yenmeli diyenler için belli miktarlarda tüketilmesi gerektiğini belirtmeliyiz. En iyi karbonhidrat seçenekleri arasında bol miktarda lif bulunduran, yavaş sindirilen kompleks karbonhidratlar arasında yer alan besin olan yulaf sık tercih edilmektedir.  Yulaf ezmesi hemen hemen herkes tarafından en sık tercih edilen ara öğün öğelerinden de biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hafif bir ara öğün isteyenler için de yulaf mükemmel bir seçim olmaktadır. Hafif içeriği ile hemen hemen herkes tarafından sevilmektedir.

 

Yulaf Ezmesi Nasıl Pişirilerek Tüketilmelidir?

 

Yulaf ezmesi ne kadar uzun süre pişerse glisemik endeks olarak o kadar yüksek olmaktadır. Yulaf ezmesine su, fıstık ezmesi, protein tozu katılabilir. Karışım bir dakika mikrodalga fırınlarda ısıtılarak tüketilebilirse daha yararlı olacaktır. Yoğurt besin değeri bakımından da oldukça zengindir. Yulaf ezmesi ile birlikte tüketilmesi oldukça sağlıklı bir seçenek olacaktır. Yulaf ezmesi iyi bir besin değerine sahip olup ezmeyi tüketmenin birçok farklı yolu bulunmaktadır. Yoğurda katılarak protein içeceğine eklenebilir. Yulaf çeşitleri benzerdir. Küçük parçalar halinde kesilmiş çeşidi de mevcuttur. İki yulaf çeşidi arasında sadece glisemik endekslerde farklılıklar vardır.

 

Yulafın Kas Yapıcı Özellikleri Hakkında

 

Bağışıklık sistemimiz üzerinde yulafın etkileri yadsınamayacak kadar çoktur. Hem çözünen hem de çözünmeyen lifler açısından da mükemmel bir besin maddesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yulaf kas yapıcı özelliğinin yanı sıra yüksek protein yapısına da sahiptir. Kuru yulaf ezmesi bir kasesinde 3,4 mg demir, 0,9 mg niyasin maddesi yani B3 vitamini içermektedir. Yulaf ezmesi kalori bakımından da sık tercih edilen besinler arasında yer almaktadır. Oksijenin kaslara taşınması, kan akımından da sorumludur. Karbonhidratların enerjiye dönüşmesinden de yulaflar sorumludur. Proteinleri de uygun şekilde kullanmaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yulaf Besin Değerleri Ve Protein Miktarı için yorumda bulun

    Yulaf Besin Değerleri Ve Protein Miktarı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yulaf Besin Değerleri Ve Protein Miktarı için ilk yorumu yapabilirsin.