Yumurta Sarısı Protein Ve Besin Değeri Bakımından Vücut Geliştirmedeki Önemi


Yumurta sarısının besin değeri içinde barındırdığı protein bakımından oldukça yüksektir. Yumurta başta spor yapan kişiler olmak üzere birçok kişi tarafından tüketilmektedir. Yumurta hem ucuz, hem de doğal protein kaynağı olması açısından vücut geliştirmede de oldukça etkilidir. Yumurta sarısı protein ve besin değeri bakımından kas yapmak için önemlidir. İsteğe bağlı olarak doğrudan tüketilebildiği gibi farklı besinlerle de karıştırılarak yenilebilmektedir. Kas kitlesini arttırmanın en iyi yolu, yumurta tüketiminden geçmektedir. Yumurta, içeriğindeki zengin protein yönünden nadir besinlerdendir. Sudan sonra vücutta en çok bulunan proteinin insan beslenmesinde önemli bir rolü vardır.

Yumurtada A, E, K, B12 ve folik asit bakımından zengin olan bir protein kaynağıdır. Bunların yanında demir, çinko ve kalsiyumda vardır. Sporcular özelliklede vücut geliştirme ile ilgilenenler enerji için doymuş yağ kaynağı olan yumurtaya ihtiyaç duyarlar. Yumurtanın sarı kısmında bulunan A vitamini kas geliştirme ve beden sağlığı için faydalıdır. Yumurta sarısı protein ve besin değeri bakımından herkes için doğal bir nimettir. Taze olan bir yumurta yüzde 94 oranında proteine sahiptir. Bu da onu diğer besinlerden daha üstün kılmaktadır. Kas yapımında en etkili besin olan proteinlerin, tüketimi yeterli düzeyde olduğu sürece vücut geliştirmede başarılı olunacaktır. Kahvaltıda kolaylıkla tüketilebilmesi, besin açısından zengin olması, doğal protein kaynağı olması yumurtanın kas gelişimine ve enerji karşılanmasına faydalarındandır. Proteinli besinler arasında önemli bir yere sahip olan yumurta işlenmemiş besinler grubuna girmektedir. Vücut geliştirmede yeteri kadar protein alınmazsa kaslar geliştirilemez. Yumurtanın sarısında;  protein, vitamin, mineral ve yağ değerleri vardır. Ayrıca lesitin ve kolin adında madde bakımından da zengindir.

Günlük almanız gereken protein miktarını öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

https://www.vucutgelistirmeci.net/ne-kadar-protein-almaliyim/

Yumurta, dengeli beslenmek için gerekli olan besin ögelerini içinde bulundurur. Yağ asitleri, A,D,E,B vitaminleri ile demir, fosfor ve çinko gibi mineraller yumurtayı sağlıklı beslenmek için önemli bir hale getirmektedir. Hem kalori değeri hem de içerdiği kaliteli protein sayesinde yumurta, sporcular tarafından çok tercih edilmektedir. Bu protein, vücut tarafından verimli bir şekilde kullanılır. Yumurta sarısı protein ve besin değeri toplam proteinin yüzde 45’ini içermektedir. Yumurtada bulunan protein diğer besinlerde bulunan protein kaynaklarından farklı olarak, yüzde yüz vücut proteinlerine dönüşebilmektedir. Beyin ve sinir sistemi gelişimini destekleyerek, fiziksel ve zihinsel gelişime katkı sağlar. Ayrıca anne sütünden sonra yumurta bilinen en büyük protein kaynağıdır. Yumurta sarısının besin değeri beyazından daha yüksektir. Sarının içindeki zenginlikler protein bakımından saymakla bitmez. Yumurta sarısı besin değeri açısından tam bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Yumurtanın faydaları vücut geliştirme sporcularının protein bakımından zengin olan bu besine karşı ilgilerini arttırmaktadır. Lezzet ve besin değeri bakımından yumurta sarısının kas ve vücut geliştirmeye etkili olduğu birçok örnekle kanıtlanmıştır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yumurta Sarısı Protein Ve Besin Değeri Bakımından Vücut Geliştirmedeki Önemi için yorumda bulun

    Yumurta Sarısı Protein Ve Besin Değeri Bakımından Vücut Geliştirmedeki Önemi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yumurta Sarısı Protein Ve Besin Değeri Bakımından Vücut Geliştirmedeki Önemi için ilk yorumu yapabilirsin.